Nemecký turizmus si drží pozície

by j.protic

 Cestovný ruch v Nemecku aj naďalej  patrí medzi najúspešnejšie v Európe. Je na dobrej ceste prekonať rekordné čísla z roku 2019, ktorý bol najúspešnejší  pred vypuknutím ceslosvetovej pandémie.

 Nemecko je mimoriadne obľúbené medzi návštevníkmi najmä zo starého kontinentu, tu si dlhodobo udržuje prvé miesto. Čo sa týka počtu turistov z európskych krajín naďalej vedie Holandsko , pred Švajčiarskom a Rakúskom.Iba tesne za ním nasleduje na štvrtom mieste Poľsko, kde zaznamenali najsilnejší nárast, počet návštevníkov presiahol aj rekordný rok 2019.

 Turistická krajina Nemecko je aj u slovenských turistov stále obľúbenejšia. V minulom roku sme zaznamenali presne 621.195 prenocovaní (vrátane kempovania) zo Slovenska v Spolkovej republike, čo je úplne nová rekordná hodnota.Zodpovedá to nárastu o 47,2 percenta v porovnaní s rokom 2021, keď sme zaregistrovali 422.007 prenocovaní slovenských hostí. Slovensko sa podľa údajov nemeckého Spolkového štatistického úradu pričinilo o nárast vo výške 19,5 percent oproti úrovni spred pandémie, keď sme dosiahli 520.012 prenocovaní v porovnateľnom období, čo je jednoznačne vrchol miery nárastu. „Tento vynikajúci výsledok je dôkazom toho, že Slovensko sa prezentuje ako rastúci trh, ktorý dokáže odolávať krízam. Turistická krajina Nemecko je symbolom kvalitného turizmu a už šesť rokov sa nachádza na prvej priečke rebríčka Nation Brands Index z hľadiska imidžu krajiny. Slovenskí hostia to vedia obzvlášť oceniť, spolu s rozmanitou ponukou v oblasti kultúry v malých nemeckých mestách či metropolách a s excelentným pomerom ceny a kvality“, vysvetľoval na tlačovej besede v Bratislave  Laszlo Dernovics, vedúci zahraničného zastúpenia pre Rakúsko a Slovensko a regionálny manažér pre juhovýchodnú Európy v Nemeckej turistickej centrále (DZT).

Hrad Wartburg patrí tiež medzi pamiatky UNESCO /foto DZT/

V rebríčku krajín, ktoré sa zaslúžili o nemecký incoming, je Slovensko v prvej dvadsiatke. A pohľad na regionálny manažment pre juhovýchodnú Európu ukazuje, že vývoj čísiel v dvoch ďalších krajinách je takisto nanajvýš potešujúci: úroveň spred pandémie sa podarilo v uplynulom roku presiahnuť ešte Rumunsku (1.212.772) o 5,8 percent a Chorvátsku (507.600) o 0,8 percent (zdroj: Spolkový štatistický úrad).

Najviac turistov chodí do Nemecka za kultúrou ale i pamiatkami. V krajine je 51 pamiatok zapísaných do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Veľkým magnetom je i rozmanitá príroda, Nemecko je ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku.

Pohľad z najvyššieho bodu Nemecka-Zugspitze /foto.jp/

V krátkosti možno konštatovať, že najsilnejšou stránkou Nemecka ako krajiny turizmu sú kultúra a príroda, kvalitné služby, vynikajúci pomer hodnoty a ceny, ubytovanie v hoteloch patrí medzi najlacnejšie v porovnaní so susedskými štátmi.  

Viac než 12.000 prírodných jazier,z toho 750 s viac než 50 ha vodnej plochy, 1.200 kilometrov pobrežia pri Severnom aBaltskom mori a takmer 900 veľkých a menších riek – rozľahlé vodstvo v Nemecku ponúka najlepšie podmienky na aktívny oddych pre rekreačných športovcov.

Ďaľšie fakty, ktoré, ktoré svedčia o rozmanitosti nemeckej prírody:

 Tretina rozlohy pevniny Nemecka je pod osobitnou ochranou ako Národné prírodné krajiny

o 16 národných parkov

o 104 prírodných parkov

o 16 biosférických rezervácií UNESCO

 3 lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO

 300.000 km označenej turistickej siete a viac ako 76.000 cyklotrás

 viac ako 350 prémiových liečivých kúpeľov a kúpeľných miest

 viac ako 100 rekreačných a tematických ciest

 13 vinohradníckych regiónov:

 14 nemeckých destinácií má certifikát udržateľnosti

Hlavnými magnetmi pre návštevníkov v roku 2024 budú 250.výročie narodenia vyznamného maliara obdobia romantizmu Caspara Davida Friedricha a ME vo futbale v čase od 14.júna do 14.júla 2024. V predaji bude až takmer 3 milióna vstupeniek. Slovenskí fanúškovia dobrého futbalu zaiste nevynechajú túto jedinečnú možnosť.A najideálnejšie bude spojiť cestu za športovými zážitkami so spoznávaním tejto zaujímavej a príťažlivej krajiny…..

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ