Chorvátsko očakáva rekordnú letnú sezónu

by j.protic

Všetko nasvedčuje tomu, že tohtoročná letná turistická sezóna v Chorvátsku bude opäť rekordná. Rezervácie ubytovaní ukazujú zvýšený záujem o pobyty pri Jadranskom mori, ktoré mnohí Slováci považujú za svoje.

Chorvátsko ostáva pre návštevníkov zo Slovenska jednou z najvyhľadávanejších krajín na dovolenku v celom Stredomorí – odznelo na tlačovej konferencii v Bratislave..

„Očakávame rekordnú turistickú sezónu, čo sa týka slovenských turistov,“ povedal na stretnutí s novinármi  pred začiatkom hlavnej letnej sezóny riaditeľ zastúpenia CHTZ pre Slovensko a Česko Miodrag Mlačić.

Podľa očakávania Chorvátskeho turistického združenia (CHTZ) v tomto roku by malo do krajiny pri Jadranskom mori zavítať ešte viac našincov ako vlani, kedy tam strávili 3,3 milióna nocľahov, čo bolo o 10 % viac ako v predpandemickom roku 2019.

Slováci tak medzi zahraničnými turistami v Chorvátsku zaujali ôsme miesto, pričom ich pobyt trval priemerne 8,5 dňa. Cestovanie a pobyt v krajine uľahčuje to, že od začiatku tohto roka sa stala súčasťou schengenského priestoru, bez kontroly na vnútorných hraniciach v rámci Európskej únie, a domácu menu kuna nahradila eurom.

 Pre zaujímavosť : Top 10 – vysielacie trhy Chorvátska v roku 2022

. 1. Nemecko: 24,9 miliónov prenocovaní

2. Slovínsko: 10,1 miliónov prenocovaní

4. Poľsko: 6,7 miliónov prenocovaní

3. Rakúsko: 8,2 miliónov prenocovaní

4. Poľsko: 6,7 miliónov prenocovaní

5. Česko: 6,0 miliónov prenocovaní

6. Taliansko: 4,2 miliónov prenocovaní

7. Veľká Británia: 3,7 miliónov prenocovaní

8.Slovensko: 3,3 miliónov prenocovaní

Za nami nasledovalo v prvej „desiatke“  Holandsko a Maďarsko.

V celom minulom roku bol podiel individuálnych ciest a pobytov Slovákov v Chorvátsku 76 %, s cestovnými kanceláriami a agentúrami 24 %. Na ubytovanie si vybrali hlavne Crikvenicu, Vodice, Zadar, Vir, Umag a Záhreb.

Slováci si na dovolenke doprajú o niečo viac ako Česi, sme schopní minúť okolo 1200 eur na osobu.

Za päť mesiacov tohto roka v krajine ubytovali takmer 32-tisíc hostí zo SR, na ktorých pripadlo 120,5-tisíca prenocovaní. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to viac o 9 %, resp. o 30 %, oproti rekordnému roku 2019 ide o takmer polovičný nárast v oboch ukazovateľoch.

Ostrov Krk

„Najviac Slovákov bolo v hlavnom meste Záhreb, v mestách Poreč, Umag, Rovinj a Zadar,“ uviedol k priebežnej tohtoročnej návštevnosti Mlačić.Individuálna doprava aj pobyt Turisti a návštevníci zo SR cestujú do Chorvátska najmä pre blízkosť Jadranského mora, ale zaujímajú sa aj o spoznávanie prírody a miest. Stále uprednostňujú individuálnu dopravu aj pobyt, v tomto roku s podielom zatiaľ zhruba 71 %, služby cestovných kancelárií a agentúr využilo 29 % krajanov. Takmer polovica si zvolila ubytovanie v hoteloch, skoro štvrtina v súkromí a viac ako desatina v kempoch.

V celom minulom roku bol podiel individuálnych ciest a pobytov Slovákov v Chorvátsku 76 %, s cestovnými kanceláriami a agentúrami 24 %. Na ubytovanie si vybrali hlavne Crikvenicu, Vodice, Zadar, Vir, Umag a Záhreb.

Po niekoľkých rokoch pomalších projektov sa tento rok môžu turisti tešiť na niektoré nové, alebo aj rekonštruované hotely, nádherné domy, novovybudované bazény a zmodernizované priestory, obnovené historické miesta, výnimočné výhľady a jedinečné zážitky.

Po dvojročnej rekonštrukcii bol v marci 2022 v Pule otvorený kompletne zrekonštruovaný päťhviezdičkový Hotel Grand Brioni. Hotelová skupina Arena Hospitality investovala do prestavby 35 miliónov eur. Hotel má 227 izieb na siedmich poschodiach a wellness centrum s rozlohou 1 300 metrov štvorcových. Hostia majú k dispozícii množstvo digitálnych funkcií. Môžu napríklad použiť vlastný mobilný telefón na otvorenie izby alebo nastavenie teploty.

Pula- amfiteater

Arena Hospitality Group expanduje aj do kontinentálneho Chorvátska a plánuje otvoriť svoj prvý hotel v Záhrebe, ktorý bude zároveň prvým art’otelom v Chorvátsku. Značka art’otel je rozpoznateľná podľa špecifického štýlu inšpirovaného umením a je súčasťou globálnej hotelovej skupiny Radisson. Art’otel Zagreb bude mať celkovo 115 ubytovacích jednotiek. Hosťom bude k dispozícii ďalšie vybavenie, ako napríklad wellness a fitnes centrum, reštaurácia, ktoré budú otvorené nielen pre hotelových hostí, ale aj pre verejnosť, menšie konferenčné miestnosti a limitované parkovisko. Termín otvorenia tohto hotela je plánovaný na koniec prvého štvrťroka alebo začiatok druhého štvrťroka tohto roka. Skupina Valamar hospitality investuje do svojho 5-hviezdičkového kempu: Istria Premium Camping Resort 5* (Valamar Riviera). Tento päťhviezdičkový kemping neďaleko Poreča ponúka prvotriedny zážitok z kempovania na pobreží Jadranského mora. Na hostí čaká  najbohatší výber luxusného ubytovania, od luxusných pozemkov pri mori a moderných kempingových domov až po glampingové stany a štýlovo zariadené kempingové vily s bazénmi.Vynikajúce ubytovanie v kempingu dokonale dopĺňa mimoriadne vybavenie, ako napríklad špičkový rodinný vodný park Aquamar s viac ako 1 000 m2 vodnej plochy, atraktívne pláže, moderne vybavené miestnosti na hry a zábavu, detské herne Maro, športová zóna V Sport a očarujúce reštaurácie, bary a obchody.V súčasnosti sa realizujú aj menšie hotelové projekty: rekonštruuje sa hotel Faros na Hvare. Tento projekt spoločnosti Valamar je súčasťou investičného balíka v hodnote približne 300 miliónov eur v destináciách Dubrovník, Rab a Makarska. Spoločnosť Maistra rozširuje svoje portfólio aj v Záhrebe

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ