Pirna -perla Saska

by j.protic

blízkosti rieky Labe, na juhovýchode spolkovej krajiny Sasko, v oblasti viníc, zámkov a pieskovcových masívov sa nachádza malebné mestečko Pirna. Považuje sa aj za vstupnú bránu do Národného parku Saské Švajčiarsko.

Už pri vstupe do mesta vás očarí jeho romantická krása. Akoby ste sa pozerali na gýčovú pohľadnicu. Stredoveké historické jadro zostalo takmer úplne zachovalé, bombové nálety spojeneckých lietadiel v období 2.svetovej vojny Pirnu naštastie obišli. Starosta mesta Klaus Peter Hanke nás pri privítaní rýchlo presvedčil o tom, že na hlavnom námestí sa za posledných tristo rokov nezmenilo takmer nič. Stojac na hlavnom námestí, v blízkosti radnice v ruke držal veľky obraz – reprodukciu maľby svetoznámeho benátskeho maliara Bernarda Bellotta, známeho pod umeleckým menom Canaletto. Jedno obdobie tvoril v blízkych Drážďanoch, a v roku 1753 ho saský panovník Friedrich August II.posl al do mesta aby namaľoval panorámu mesta. Väčšina tu vytvorených svetoznámych malieb sa dnes nachádza v drážďanskej galérii . Porovnanie vtedajšieho námestia so súčasnosťou je dojímavá, akoby sa čas na niekoľko storočí zastavil. Obrazom Bellotta sa mestečko navždy dostalo do povedomia umeleckého sveta.

Stredoveké historické jadro ako aj samotné mesto sa muselo vysporiadať niekoľkými vojnami, najmä s pustošením počas Veľkej sedemročnej vojny. Mestečko niekoľkokrát navštívil aj Napoleon, dokonca tu aj prespal. V novodobej histórii najväčťie problémy spôsobili katastrofále povodne, najmä v roku 1957, 2002 a 2013 Labe pustošilo v širokom okolí. Napriek týmto udalostiam sa mesto s takmer 40 tisíc obyvateľmi stalo obľúbeným krajom dobrého vína (začína tu Saská vínna cesta) a kávy (vlastná mestská pražená káva) Pirnaer Mischung, ktorá rozvoniava v staromestských uličkách a tak láka návštevníkov k obdivovaniu krás tohto mesta.

Pirna je mestom kultúry, najmä výtvarníci si tu prídu na svoje, konajú sa tu medzinárodné stretnutia sochárov. Oplatí sa putovať po chodníkoch minulosti,prechádzka stredovekým centrom mesta s kľukatými uličkami, pyšnými meštianskymi domami s nádhernými štítmi a zasneným vnútornými dvormi a s radom fontán stojí za to. Úchvatné je takmer neporušené mestské jadro s gotickými portálmi radnice, zámkom Sonnenstein, kostolom Panny Márie a Canalettovým domom. Môžete si pozrieť aj dom, kde býval Napoleon. Krásne je aj okolie mesta, očarí vás aj panoráma blízkych kopcov.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ