Pivné kúpele sú magnetom Rožnova

by j.protic

rísad do kúpeľa je viacero a Rožňovské pivné kúpele v meste Rožnov pod Radhostěm sú prvými kúpeľmi úplne nového typu.

Snažia sa v nich spojiť prvky alternatívneho liečiteľstva, ktoré vychádza z liečebných techník starých Egypťanov a východných kultúr s bežnými i menej bežnými kúpeľnými a fyzioterapeutickými postupmi. Nachádzajú sa v pivničných priestoroch miestneho pivovaru, ktorý patril viacerým známym českým šľachtickým rodom a sa pivo sa v ňom varilo už od začiatku 18. storočia. S myšlienkou vytvoriť originálne miestne kúpele prišiel v roku 1796 krajský fyzik František Kročák a odporučil návštevníkom kúpeľ v žinčici, pretože teplému ovčiemu mlieku sa pripisovali liečivé účinky. O štvrťstoročie v prvom liečebnom ústave zaviedli vodoliečbu ku ktorej pribudla neskôr aj elektroliečba. Kúpele sa orientovali najmä na liečbu chorôb tráviaceho ústrojenstva, pľúcnych katarov a katarov dýchacích ciest až do zániku v roku 1960.

Tamojšie pivné kúpele sú rituálom, ktorý sa začína prehriatím organizmu v jemnej bylinkovej aromatickej pare s tromi druhmi bylín a zapíjaním krígľom studeného Radhosťa, kvasinkového jedenásťstupňového piva. Potom hosť vstupuje na 25 minút do veľkej drevenej kade, aby sa ponoril až po krk do horúcej čiernej mladiny s vysokým obsahom pivovarníckych kvasníc. Na obličaj, vlasy a dámam prípadne aj na dekolt nanesú masku z čerstvých pivovarníckych kvasníc a na stolík vedľa vane položia ďalší krígeľ Radhošťa. Kúpeľ vyčistí póry, pokožku.

Pivovarské kvasnice obsahujú najmä vitamín B a stopové prvky, ktoré posilňujú prirodzenú imunitu tela, pomáhajú pri problematickej pleti, najmä pri akné, zvyšujú odolnosť voči stresu, znižujú hladinu cholesterolu, predlžujú životnosť buniek a sú aj prevenciou proti ateroskleróze. Finále pobytu tvorí relax v zábale na špeciálne upravenom lôžku s detoxikáciou pokožky. Samozrejme s pivom. Podľa tvorcov koncepcie pivných kúpeľov sa v nich dosahuje rovnováha medzi harmóniou tela a duše.

JB

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ