Mešita v Dráždanoch

by j.protic

Chrám Frauenkirche, Semperova opera a svetoznáma obrazáreň Zwinger sú barokovými skvostami nemeckých Drážďan. Mesto má však aj ďalšie architektonické dielo, ktoré nemožno prehliadnuť.

Je to Yenidze, obrovská budova, ktorá vzhľadom pripomína mešitu, ale mešitou nikdy nebola. Je to fabrická budova v secesnom štýle kombinovanom s prvkami maurskej architektúry, postavená na začiatku minulého storočia ako Orientálna továreň na tabak cigarety. Kurióznu podobu dostala preto, že v centre saskej metropoly sa síce mohli stavať továrenské budovy, nesmeli však vzhľadom rušiť noblesu palácov či chrámov.

Priemyselná stavba v podobe mešity šokovala a pohoršovala verejnosť, nenávideli ju, architekta vylúčili z ríšskej komory architektov, majiteľ fabriky však usúdil, že exotický orientálny vzhľad budovy, hoci možno ako päsť naoko, predsa len upúta pozornosť okoloidúcich i cestujúcich z neďalekých vlakov smerujúcich na Prahu a bude úžasnou bezplatnou reklamou na jeho cigarety. Aby zraky ľudí upútal ešte viac, dal pod kupolou inštalovať neónový nápis Salam Alajkum.

Dnešný nápis Yenidze je nemeckým prepisom názvu malého tureckého mesta Genisia v dnešnom Grécku, kde dorábajú najjemnejší, najaromatickejší a najkorenistejší tabak. Za čias NDR bola v „mešite“ štátna fabrika na cigarety. Po zjednotení Nemecka vojnou značne poškodený objekt zrekonštruovali a zmenili na administratívnu budovu. Hore, pod kupolou je najvyššie položená drážďanská piváreň, reštaurácia, kde podávajú nemecké i orientálne jedlá, v kupole bar s brušnými tanečnicami a niektoré dni tam herci čítajú z rozprávok z tisíc a jednej noci.

(JB)

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ