Putovanie za bavorským pivom

by j.protic

Bez nadsázky možno povedať, že Bavorsko je mekkou pivárov. Veď z viac ako 1300 nemeckých pivovarov sa viac ako 600 nachádza v tejto spolkovej krajine. Milovníci zlatu moku si naozaj prídu na svoje….

Nadpis článku samozrejme preháňa, veď cestu sa bavorským pivom nemožno absolvovať za 3-4 dni, možno ani za niekoľko mesiacov. Ale mali sme možnosť vidieť, že takmer každé malé mestečko, či dedinka v Bavorsku má svoj vlastný pivovar, ich produkty sú rôznorodé, i keď dominuje tradícia, konzumenti lipnú na tradičných chutiach, ktoré si obľúbili už ich predkovia.

 Väčšina pivovarov sa môže pochváliť niekoľkostoročnou tradíciu, vlastníctvo malých pivovarov prechádza z generácií na generácie. Tradičnú baštu bavorského pivovarníctva Mníchov sme tentokrát vynechali, naša cesta viedla skôr na sever a východ Bavorska. Mníchov je kapitolu sama o sebe, veď počas populárneho Oktoberfestu sa tu ročne vypije viac ako 6 miliónov litra piva. I keď ozajstný fajnšmekri tvrdia, že gurmáni si neprídu na svoje, musia sa uspokojiť iba s produkciu 4-5 najväčších miestnych pivovarov, menšie, lokálne pivovary v bavorskej metropole nemajú šancu, veď ich produkcia by nevedela pokryť obrovskú spotrebu počas pivného festivalu.

 Kvalita bavorského piva je už pol tisíročie garantovaná osobitným zákonom. Už od roku 1516 platí Bavorský zákon o čistote piva (do piva patrí iba jačmeň, chmel a voda, nič viac, nič menej). 500-té výročie tohto zákona si Bavori náležite pripomínajú celý rok – akože inak, ako s pivom. Z niekoľkých navštívených pivovarov ťažko osobitne niektorý vyzdvihnúť, ale veľkým zážitkom je prehliadka pivovaru Maisel v Bayreuthe, ktorý okrem vynikajúceho piva sa môže pochváliť aj Pivným múzeom, ktoré je uvedené v Guinessovej knihe rekordov, ako najroziahlejšie múzeum piva na svete. A ešte jeden tip: Kláštorný pivovar vo Weltenburgu. Zaujme vás nielen nádherná príroda/viac ako tisícročný kláštor leží pri Dunaji,kam sa dostanete ľodou z mesta Kelheim/ ale aj jedinečné, miestné čierné pivo Barock Dunkel, ktoré sa považuje za najstaršie čierné pivo na svete a je držiteľom niekoľkých zlatých medailí zo svetových suťaží kvality piva. A kto má rád rôzne, netradičné chute piva sa poteší pri prehliadke pivovaru Riedenburger Brauhaus v malom mestečku Riedenburg, kde varia organické pivo rôznych chutí….

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ