Rammelsberg – pocta baníkom

by j.protic

Byť v historickom meste Goslar a nenavštíviť banícke múzeum Rammelsberg sa jednoducho nedá. Leží na okraji mesta, na kopci, na hranici pohoria Harz a je spolu s mestom už od roku 1992 zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Rammelsberg sa môže popýšiť niekoľkými prvenstvami. Bola prvá technická pamiatka, ktorá sa z Nemecka dostala na zoznam svetového dedičstva, a bola to jediná baňa na svete, ktorá bola nepretržite v prevádzke viac ako tisíc rokov. Ťažba bola ukončená v roku 1988 a už o štyri roky neskôr tu bolo otvorené banské múzeum, ktoré sa návštevníka prekvapí svojou veľkosťou a komplexnosťou. V rôzných expozíciach získate prehľad o tom, ako sa ťažilo i žilo v predchádzajúcich storočia. Šachty možno navštíviť špeciálným banskou železnicou, ktorá je upravená aj na dopravu telesne hendikepovaných návštevníkov, vozičkárov. Pre krátkosť času my sme si urobili v podzemí iba malý peší okruh, ale aj ten stál za to Prítmie, vlhko, úzke chodbičky, tesné šachty – všetko je spomienka na minulosť bane. Okrem atrakcie pre turistov je to dnes aj obľúbené miesto filmárov, ako nám povedal náš sprievodca, nakrúcali sa to scény až pre tri filmy z produkcie Hollywood-u, slávny Goerge Clooney tu strávil niekoľko dní pod zemou. Ale pod zemou sa svojho času zdržiaval aj velikán nemeckej literatúry Goethe, ktorý tu bol až tri krát, a svoje zážitky použil aj písaní svojho diela Faust.

Počas existencie bane sa tu údajne vyťažilo až neuveriteľných 30 miliónov ton rudy, najmä medi a striebra. Bohatstvo a rozvoj mesta Goslar bolo zabezpečené už od staroveku.

Na prehliadku baníckeho múzea si musite vyčleniť viac hodin. Areál je rozsiahly a pozostáva z rôznych budov čí expozícii. Môžete sa vyviest aj na vrchol kopca, pôvodne dopravné zariadenie úplne rekonštrutovali v roku 2014 aby zodpovedalo súčasným bezpečnostným predpisom. Z hornej stanice sa vám naskytne krásny pohľad na okolie, kde dominujú vrcholky pohoria Harz. A neďaleko sa nachádza ďalší unikát, ktorý sa taktiež nachádza na zozname svetového dedičstva UNESCO: sústava viac ako 100 banských jazier, ktoré vytvárali takmer 300 km dlhú vodnú cestu slúžiacu potrebám baníctva. Je to naozaj rarita, v okruhu niekoľko desiatok kilometrov môžete navštíviť až tri pamiatky UNESCO…..

/text a foto: JP/

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ