Móda a Vojenské historické múzeum

by j.protic

Pre návštevníkov rozľahlého Vojenského historického múzea v nemeckých Drážďanoch je to určite prekvapujúce zistenie že sa tu stretávajú aj so súčasnou módou.

Ale medzi desaťtisíckou exponátov je aj dámsky nohavicový kostým zo zimnej kolekcie na roky 2006/2007 z kolekcie talianskych módnych tvorcov Domenica Dolceho a Stefana Gabbanu. Sprievodcovia po múzeu vysvetľujú, že inšpiráciou kostým tam patrí, talianskych dizajnérov v tomto prípade boli uniformy napoleonských vojakov zo začiatku 19. storočia. Zostavovatelia expozície chceli totiž ukázať, aký vplyv mala produkcia pre armádu aj na pre výrobky pre civilných kupujúcich. Obďaleč sú preto aj kreácie legendy britského módneho návrhárstva a matky punku Vivien Westwoodovej.

Vojenské vplyvy na civil sú skutočne mnohoraké. Napríklad súčasné základné veľkostné označenia odevov S,M, L či XL si nevyžiadal vývoj rozvoj výroby odevov, požiadavky trhu a veľkopredajcov, ale je to objav krajčírov pruských armád. Pretože početné stavy armád postupne rástli a na šitie uniforiem bolo treba veľké série, v 17. a 18. storočí sa začali merať postavy vojakov. Podľa týchto údajov sa tvorili armádne predstavy o telesných rozmeroch „priemerného vojaka“ a krajčírske dielne dostávali objednávky tak, aby bola v skladoch k dispozícii variabilita vhodné oblečenie mohol dostal každý vojak. Od päťdesiatych rokov minulého storočia u mladých taká populárna olivová či námornícka modrá farba pochádza tiež z armády. Najskôr ku používali na uniformy, košele a a praktické vojenské tričká, trenčkoty. Vojenský pôvod majú aj rozličné praktické bundy s množstvom vreciek a niektoré typy nohavíc.

Ján Blažej

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ