Rekordnou jaskyňou je Demänovský systém

by j.protic

Demänovský jaskynný systém sa stal najdlhšou jaskyňou pohoria Karpát. V novembri  2020 jaskyniari objavili 250 metrov nových chodieb a siení v Demänovskej ľadovej jaskyni. Demänovský jaskynný systém tak prekonal (dnes s dĺžkou už 43 kilometrov) najdlhšiu rumunskú jaskyňu Peștera Vântului (42,16 km).

Informovala o tom Správa slovenských jaskýň (SSJ) s tým, že uplynulých 20 rokov objavovania v Demänovskej doline sa radí medzi najúspešnejšie obdobia slovenskej speleológie.

Pohorie si medzi sebou delí osem krajín: Česko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko a Ukrajina.

Okrem Demänovského jaskynného systému sa v tejto oblasti nachádza aj jaskyňa Štefanová s dĺžkou 18 kilometrov, Okno s dĺžkou tri kilometre, Suchá s dĺžkou 1,5 kilometra, Dračia jaskyňa v Sokole merajúca 1,1 kilometra a približne 300 menších. Sumárna dĺžka všetkých známych jaskýň Demänovskej doliny je 80 kilometrov. Prieskum jaskýň v doline  stále pokračuje. Odborníci dúfajú, že sa im  raz podarí aj spojenie Štefanovej a Demänovského jaskynného systému, ktoré by prinieslo jaskyňu dlhú vyše 60 kilometrov.

Medzinárodná speleologická únia (UIS) vyhlásila rok 2021 za Medzinárodný rok jaskýň a krasu. Rovnako v tento rok ubehne storočie od objavenia Chrámu slobody (dnešná Demänovská jaskyňa slobody), ktoré predstavovalo významný medzník v histórii jaskyniarstva na Slovensku a spôsobilo výrazný rozvoj speleologického prieskumu i využívania jaskýň na účely turizmu a cestovného ruchu.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ