Výstava Olomouc z po(d)hledu

by j.protic

Keď nemôžu ľudia do Olomouca, príde Olomouc za nimi! Zahraničné zastúpenie agentúry CzechTourism Slovensko pripravilo v Bratislave na mesiac máj výstavu fotografa Tomáša Helíska: Olomouc z po(d)hledu. Ako názov výstavy napovedá, fotografie sú fotené z podhľadu, nakoľko autorom je vozičkár. Zároveň tieto „pohľadnice“ slúžia ako pozvánka do atraktívneho centra regiónu Haná. Záujemcovia si ich budú môcť pozrieť od 1. do 31. mája na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Nad výstavou prevzali záštitu veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý, primátor štatutárneho mesta Olomouc Miroslav Žbánek a starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová.

„V rámci vládnej politiky ČR je od roku 1992 systematicky venovaná pozornosť vytváraniu rovnakých príležitostí pre osoby so zdravotným postihnutím. V tomto ohľade máme ako spoločnosť ešte čo vylepšovať. Okrem inštitucionálnej podpory je veľmi dôležitý aj osobný postoj každého jednotlivca, ktorý sa s nejakou formou znevýhodnenia potýka. Nerezignovať, nevzdávať sa, žiť naplno, odovzdávať zo seba maximum a brať si od života všetko dobré, čo ponúka – tak by bolo možné stručne charakterizovať autora fotografií výstavy, Tomáša Helíska. Som rád, že máme možnosť predstaviť jeho kolekciu fotografií z Olomouca,“ hovorí veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý.

Propagácii cestovného ruchu Českej republiky pre všetky skupiny záujemcov, vrátane osôb, ktoré majú isté zdravotné znevýhodnenie, sa aktívne venuje aj agentúra CzechTourism. Táto téma rezonuje na jej odborných seminároch, pri spolupráci s regiónmi a turisticky zaujímavými miestami. Na cestovateľskom portáli kudyznudy.cz nájdu záujemcovia tipy na bezbariérové výlety po Česku, ktoré zahŕňajú zámky, záhrady, múzeá alebo rozhľadne či chodníky korunami stromov.

Výstava Olomouc z po(d)hledu, ktorú pripravilo zahraničné zastúpenie CzechTourism Slovensko, je ďalším príspevkom v tejto kategórii. „Cenná je z niekoľkých dôvodov. Tým hlavným je autor, ktorý je sám vozičkár a zároveň vášnivý fotograf. Mesto pozná ako svoju dlaň, fotí v ňom dlhodobo a vo všetkých ročných obdobiach. Snímky ukazujú rozmanitosť, bohatú históriu, cennú architektúru Olomouca, jeho uličky s jedinečnou atmosférou, upravené parky, ale aj súčasnosť – moderné výtvarné diela či veľkoplošné graffiti,“ približuje Nora Gill, riaditeľka CzechTourism Slovensko.

Výstava je dôkazom toho, že je to mesto nielen krásne, ale aj prístupné a ústretové k handicapovanému návštevníkovi. V Olomouci nájdeme niekoľko haptických modelov pre zrakovo postihnutých (vrátane modelu mesta na Horním náměstí oproti orloju v mierke 1:400), špeciálne upravenú botanickú záhradu výstaviska Flora v Bezručových sadoch pre nevidomých a slabozrakých alebo plne bezbariérovú zoologickú záhradu s možnosťou návštevy Dotykovej ZOO. Medzinárodne cenené Arcidiecézne múzeum a Arcibiskupský palác sú prístupné pre osoby na vozíčku, disponujú tlačenými sprievodcami v zväčšenej čiernotlači a Braillovom písme, rovnako vo Vlastivednom múzeu je veľká časť exponátov interaktívna.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ