Rozhľadne v českých horách sú lákadlom aj v zime

by j.protic

Obľúbeným miestom turistov v Čechách sú aj rozhľadne v horách , ktoré majú svoje čaro aj zimnom období. Krásny výhľad na okolie stojí za tú námahu, ktorú prekonávajú pri ceste hore. Niekoľko tipov pre tých, čo hľadajú inšpiráciu….

Rozhľadňa Kelčský Javorník

Na vrchole Kelčského Javorníka v Hostýnskych vrchoch predtým stála drevená rozhľadňa. Tá však musela byť z bezpečnostných dôvodov strhnutá. Nová rozhľadňa bola postavená v roku 2015 podľa návrhu Ing. Ondreja Balážika a architektky Marty Balážikovej. Cieľom stavby bolo zvýšiť turistickú atraktivitu Kelčského Javorníka a Hostýnskych vrchov a ponúknuť neobvyklý výhľad do kraja. Prístup na rozhľadňu je časovo neobmedzený a bezplatný.
 

Rozhľadňa Špička na Malom Špičáku v Jizerských horách

Špička stojí na mieste, kde v minulosti začínala Tanvaldská bobová dráha. Odkaz na históriu sa premietol vo vzhľade objektu. Rozhľadňa na Malom Špičáku má pripomínať boby, mnohým však evokuje lyžicu alebo mimozemské teleso. Okrem zvláštneho tvaru je však veľmi špecifická aj svojím povrchom, ktorý je zakrivený. Na ňom je zrkadlený obraz deformovaný, farby a odlesky sa krútia a miešajú. Zážitok z pohľadu na stavbu tak nikdy nie je rovnaký. Unikátnu rozhľadňu navrhli architekti libereckého štúdia Mjölk.

Mlynářův kámen – skalná vyhliadka nad meandrom Labe

Zo skalnej vyhliadky Mlynářův kámen na svahu Dubického kopca sa na vrchole čadičovej skaly nachádza pekná vyhliadka do údolia Labe a na východnú časť Českého stredohoria.

Na vyhliadke stojí niekoľkometrový kovový kríž, pri ktorom je doska s nemeckou básňou: Mier, miluj nádhernú prírodu, miluj jej stvoriteľa, miluj svojho blížneho, ako seba samého (1914–1918 hrdinom vlasti). Na dohľad odtiaľto je Porta Bohemica – Brána Čiech.
 

Velká Deštná v Orlických horách s rozhľadňou

Velká Deštná je plochým horským chrbtom cca 3 km východne od Deštného v Orlických horách a zároveň je najvyšším vrchom Orlických hôr (1115 m n.m.), ktorému sa predtým hovorilo Sedmihradská hora. V roku 2019 tu bola otvorená nová rozhľadňa s fantastickým výhľadom. Vysoká je 19 metrov a zložená je z oceľovej konštrukcie obloženej drevom. Návštevníkom poskytuje dych vyrážajúci výhľad na Rychnovsko, poľské Stolové a Bystrické hory, Králický Sněžník, Krkonoše a Ještěd.

Rozhľadňa Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátnu 23,5 metra vysokú vyhliadkovú vežu v prírodnom parku Čihadla v Prahe 14 navrhol architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoria tri masívne nohy z ohýbaného agátového dreva. K jej vrcholu s podestou vo výške 20 metrov vedie 98 schodov. Vrchol rozhľadne zdobí tri a pol metra vysoký veterník. Rozhľadňa v roku 2019 získala Národnú cenu za architektúru.
 

Lysá hora – kráľovná Moravskosliezskych Beskýd

Lysá hora (1323 m n. m.) je najvyšším vrcholom Moravskosliezskych Beskýd. Možno na ňu prísť pešo, vyšliapať na bicykli a za dobrých snehových podmienok vyjsť na bežkách. Leží medzi obcami Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotný vrchol sa prezýva Gigula.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ