Advent sú kalendáre i vence

by j.protic

Prvým dátumom je 1. december a posledným 24. december. Áno, píšeme o adventnom kalendári, osobitnom druhu kalendára, obľúbenom najmä u detí. Na kalendári odpočítavajú dni adventu až po Štedrý deň a kresťanské Vianoce. Na kalendári je 24 okienok, ktoré skrývajú nejaké prekvapenie, najmä sladkosť. Veľa zaujímavostí o adventných kalendároch by sme sa nebyť covidovej pandémie mohli po tieto adventné dni uvidieť v priestoroch pre stále výstavy na nádhernom barokovom zámku Schloss Hof v Dolnom Rakúsku, od roku 1755, vidieckom sídle panovníčky Márie Terézie. Podľa vývoja situácie, by mala byť expozícia zatvorená do 13. decembra. Dúfajme, že ju do sviatkov i dní od Vianoc do Troch kráľov napokon predsa len rodičia s deťmi stihnú.

Expozícia približuje históriu tlačených kalendárov, ktoré sa začali objavovať na trhu v uplynulom storočí a mali hlavne edukačnú úlohu. V kláštorných školách sa napríklad vkladalo do jasličiek jedno steblo sena, aby malo Jezuliatko na Štedrý večer ustlaté v jasličkách na mäkkom. Na kalendári si dieťa za každý dobrý skutok mohlo urobiť malý zárez. Nové časy priniesli však na trh aj rôzne elektronické verzie adventných kalendárov.

Skôr než adventné kalendáre sa objavili adventné vence. Prišli z protestantského severného Nemecka a vytvoril ho šéf výchovného ústavu mládeže Johann Hinrich Wichtern (1808-1881) tak, že na veľkom kolese z voza zapaľoval každý deň jednu sviečku, aby chovanci čakali na vianočné sviatky. Po čase sa koleso zmenilo na veniec a počet sviec sa znížil na štyri, jednu na každý adventný týždeň. Katolíci si vence zdobili liturgickými farbami – fialovou a ružovou, pričom ružová sa zapaľuje na tretiu adventnú nedeľu.

Výstava približuje aj tradíciu vianočných trhov, vianočného stromčeka a jeho ozdôb, darčekov, vianočného pečiva, jedál a ďalších tradícií.

JB

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ