Schönbrunn je svetová atrakcia: zámok, parky aj zoo

by j.protic

Aj po Bratislave po niekoľko rokov vídať roztomilé čiernobiele „bambusové medvedíky“, pandy obrovské, globálny symbol ochrany ohrozených živočíchov po svete, ktorým sa však začalo opäť dariť. V Bratislave boli na reklamných pútačoch pozvánkou na návštevu zoo v záhradách zámku Schönbrunn vo Viedni, najstaršej stále jestvujúcej zoologickej záhrady na svete. Schönbrunn je mimo Číny jednou z 27 zoo, kde pandy obrovské úspešne chovajú. Do Viedne ich v roku 2003 z Číny zapožičali a viedenská zoo sa chváli príkladnou starostlivosťou o pandy a chovateľskými úspechmi. Narodilo sa tam prvé mláďatko v Európe, počaté nie umelým oplodnením ale prirodzenou cestou a panda, pokrstená ako Yang Yang (Slnečný svit), bola prvou pandou v zajatí, ktorá bez pomoci ošetrovateľov priviedla na svet dvojičky.

Top atrakcia :pandy

Schönbrunnská zoo na ploche 16 hektárov je  magnetom nielen kvôli pandám. Patrí totiž ku komplexu letného sídla Habsburgovcov. Pôvodne tam stál lovecký zámok, potom sa však cisár Leopold I. rozhodol vybudovať v barokovom slohu letné panovnícke sídlo Habsburgovcov, veľkolepejšie ako ktorýkoľvek palác v Európe. Dnes je najdôležitejšou pamätihodnosťou rakúskeho hlavného mesta a najnavštevovanejším hradom a zámkom vo svete. Hoci zánikom monarchie v roku 1918 prestal byť sídlom šľachtického dvora, ročne ním prejdú takmer tri milióny turistov. Prechádzajú aj 45 nádherne v štýle rokoka zariadených reprezentačných miestnostiach, sálach, apartmánoch, komnatách, ktoré tvoria prehliadkovú trasu prístupnú pre verejnosť. Schönbrunn má však v skutočnosti 1441 miestností, ktoré sa využívajú aj na rozličné iné účely potrebné na chod zámku.

Veľká galéria

Zámok obkolesuje 160-hektárový park, v ktorom je aj zoo. Areál bol v roku 1996 zapísaný do prestížneho zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, čo len umocnilo záujem oň. Atrakciou Schönbrunnu pre celé rodiny a najmä najmladšiu generáciu je v súčasnosti samozrejme stará zoo. Vznikla ešte v roku 1752 a jej duchovným otcom bol manžel panovníčky MárieTerézie František Štefan Lotrinský. Podľa odborníkov čaro a zvláštna príťažlivosť zoo pochádza z cisárskeho šarmu, poskytuje jedinečnú zmes kultúry a prírody a zároveň podporuje ochranu a biodiverzitu.

Zoo začalo slonom

Roku 1770 tam priviezli prvého slona, v roku 1781 a do prelomu storočí aj ľadové medvede, potom prvé vlky a medvede, hyeny a klokany. Zoo bolo pôvodne vyhradené pre cisársku rodinu, ale neskôr tam smeli aj diplomati, pozvané súkromné osoby a potom aj školáci. Od roku 1778 bol palác, park a zverinec prístupný a najprv v nedeľu a neskôr aj denne pre “slušne oblečené osoby”. Exotické zvieratá lákali do zoo zvedavcov z celej krajiny aj cudzincov. Prvá žirafa, dar egyptského miestokráľa v roku 1828 ovplyvnil viedenskú módu, remeslá i spoločenský život. Krajčíri šili odevy pripomínajúce farbou a vzormi žirafiu kožu, šili sa „ťavie“ topánky, vyrábali sa suveníry so žirafími motívmi, kaderníci prišli s exotickými účesmi, objavili sa špeciálne parfumy a v salónoch sa hrali aj dve skladby žirafie skladby.

Žirafa inšpirovala aj módu

Aj keď so stratami zoo prežila dve svetové vojny, šesťkrát bola vyhlásená za najlepšiu v Európe. Expozícia sa neustále rozširuje a len od roku 2021 pribudlo vyše osemtisíc exemplárov zo 707 rozličných druhov zvierat, vtákov, plazov, rýb aj hmyzu. Zoo sa aktívne zúčastňuje aj na rôznych medzinárodných chovateľských programoch a záchrane ohrozených živočíchov.

Na prehliadku treba celý deň, z Bratislavy však cesta do Schönbrunnu trvá iba niečo cez hodinu jazdy. Ale vstupenky si kupujte na webe. Vyhnete sa obrovským davom pred pokladňami.

JB

Snímky: Österreich Werbung,  Vienna-Trips.at, Verband der Zoologischen Gärten Wien a Ján Blažej

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ