Pamiatky UNESCO sú lákadlom

by j.protic

 Pri príležitosti 30. výročia samostatnosti ČR a SR agentúra CzechTourism ZZ Slovensko v spolupráci DSO České dědictví UNESCO a SNM Spišské múzeum v Levoči pripravila tlačovú konferenciu o novinkách pre tohtoročnú turistickú sezónu. Ako odznelo, pokračuje aj súťaž, ktorej cieľom je viac približiť záujemcom pamiatky UNESCO, ktorých je na území Česka dvanásť a na Slovensku sedem.

Letný prezentačný maratón

„Veľa Čechov vyrazilo po rokoch pôstu k moru, turisti zo vzdialených destinácií sa vo veľkom ešte nevrátili a len tak nevrátia – môže za to nielen covid, ale aj to, že sa v Európe bojuje. A o ten zvyšok súperia všetky destinácie. Aj z tohto dôvodu sa České dedičstvo UNESCO rozhodlo pokračovať už tretí rok v prezentačnej roadshow po českých a slovenských pamiatkach UNESCO“, tvrdí riaditeľka DSO České dědictví UNESCO, Ing. Michaela Severová. Prezentačný stánok vybavený najrôznejšími propagačnými materiálmi, ponúkajúci okrem iného i informácie o celoročnej cestovateľskej súťaži UNES&CO alebo rýchlokvíz o ceny, začalo svoje putovanie 1. a 2. júla na Spišskom hrade. „Na Slovensku navštívime v lete aj Vlkolínec, Bardejov a niektoré z väčších miest – Bratislava, Trenčín, Piešťany prípadne Košice. V Českej republike sa v lete vydáme do Kroměříža, Třebíča, Žďáru nad Sázavou, Lednice, Jáchymova a Hejníc v Jizerskohorských bučinách“, dodala Michaela Severová.

Nekonečná súťaž pre návštevníkov českých a moravských pamiatok UNESCO bola spustená na jar roku 2012 pri príležitosti 20. výročia zápisu prvých českých pamiatok na Zoznam UNESCO. V roku 2018 to bolo presne 25 rokov od rozdelenia Československa a 100 rokov od založenia nášho spoločného štátu. „V týchto výročiach sme videli príležitosť v rámci siedmeho ročníka súťaže predstaviť všetky pamiatky UNESCO v Českej aj Slovenskej republike. Chceli sme pripomenúť, že pamiatky UNESCO z oboch strán súčasnej hranice k sebe majú veľmi blízko – a to nielen pokiaľ ide o vzdialenosť. Dvanásť českých a sedem slovenských pamiatok UNESCO bolo opäť spolu, v rámci projektu Česko-UNESCO-Slovensko minimálne na hracej karte našej súťaže,“ vysvetľuje ideu súťaže Michaela Severová.

Od minulého ročníka má súťaž o dve české pamiatky UNESCO viac. V lete 2021 zapísal Výbor svetového dedičstva na Zoznam UNESCO aj Slávne kúpeľné mestá Európy – Karlove Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Ďalším zápisom je prvá prírodná pamiatka UNESCO v ČR – Jizerskohorské bučiny.

Jizerskohorske bučiny sú zapísané na zozname UNESCO.Foto:Libor Sváček

Novinky z českých miest UNESCO

Praha

Tohtoročná marketingová kampaň Prahy cieli na zahraničných návštevníkov, cestovateľov 35+ a rodiny s deťmi. Zaujímavosťou je, že kampaň za 15,4 mil Kč sa financuje z výberu poplatku z pobytu. Prague City Tourism spustilo od apríla novú turistickú trasu v priestoroch pražského Klementína. Barokovú trasu bude možné prejsť iba s kvalifikovaným sprievodcom a turisti budú môcť nahliadnuť do unikátnych priestorov objektu vrátane Barokovej knižnice. Pragensia viva zároveň spustila prehliadky brutalistických a neofunkcionalistických stavieb, kontinuálne neutícha ani záujem o prehliadky Kongresového centra, magistrály či teplotechny.

Český Krumlov

Kláštorný komplex v Českom Krumlove sa radí medzi najvýznamnejšie a najzaujímavejšie stredoveké kláštorné areály v strednej Európe. Kláštorné múzeum odkrýva návštevníkom príbeh tohto výnimočného areálu a prezentuje bohatú históriu, unikátnu architektúru a rozsiahlu zbierku sakrálneho umenia. Novinkou expozície sú: tri neskoro gotické sochy, ktoré sa do areálu vracajú po viac ako sedemdesiatich rokoch, baroková obrazáreň so zbierkou dvanástich olejomalieb zo 17. a 18. storočia a gotická pivnica s náhrobkami. Medzi najzaujímavejšie témy novej expozície patrí príbeh Krumlovskej madony či pohnutá história zániku kláštorov v Českom Krumlove.

Ceský Krumlov – foto:Matuš Opaty

www.ckrumlov.info

Telč

Najväčšou novinkou je slávnostné otvorenie Štátneho zámku Telč, ktoré sa bude konať po rozsiahlej rekonštrukcii 27. júla 2023. V tento deň bude objekt verejnosti uzavretý, ale od 28. júla bude celý Štátny zámok v Telči sprístupnený denne okrem pondelka od 9.00 do 18.00 hod..

www.zamek-telc.cz

Žďár nad Sázavou

Pútnický kostol sv. Jána Nepomuckého na Zelenej hore prechádza nákladnou rekonštrukciou. Exteriér aj interiér kostola žiari novotou a rozhodne stojí za videnie. V tejto chvíli sa ešte dokončujú práce na ambitoch, ale bez návštevníckeho obmedzenia. Žďár nad Sázavou aj ďalšie miesta v Českej republike si pripomínajú 300 rokov od úmrtia slávneho architekta Jána Blažeja Aichla Santiniho.

www.santini.cz , www.zdarns.cz

Lednicko-valtický areálFoto: Jiří Jiroušek

Kutná Hora

Galéria Stredočeského kraja otvorila pre verejnosť južnú vežu kutnohorského jezuitského internátu. Návštevnci majú možnosť vystúpiť až k svätobarborským zvonom Michal, Ludvík a Barbora. Prvé dva, pochádzajúce z prelomu 15. a 16. storočia, boli po rozsiahlych opravách vrátené do veže v októbri minulého roka, od 17. novembra znejú Kutnou Horou spolu so svojou mladšou sestrou Barborou. Zo štyroch okien južnej veže pri najvyššie položenom zvone Barbora majú návštevníci nádherný výhľad na celé mesto Kutná Hora.

www.kutnahora.cz

Lednicko-valtický areál

Mesto Valtice vyhralo 1. miesto v kategórii Dielo výtvarného umenia v súťaži Najlepšie opravená kultúrna pamiatka Juhomoravského kraja 2022 za opravený Mariánsky stĺp na námestí Slobody. S ocenením je spojený aj finančný dar vo výške 70 tisíc Kč.

www.valtice.eu , www.chladnice.sk

Holašovice

V tomto roku oslavujú už 25 rokov od zápisu na Zoznam UNESCO. Momentálne sa pripravujú na svoje známe Holašovické slávnosti, ktoré sa budú konať od 21. do 23. júla. 7. a 8. júla odohrá v Holašoviciach Juhočeské divadlo predstavenie Predaná nevesta. Dokážete si predstaviť autentickejšie kulisy pre túto operu Bedřicha Smetany?

www.holasovice.eu

Holašovice. Foto:František Rezna

Kroměříž

Rok 2023 je pre Kroměříž plný významných výročí. Mesto si pripomína 760 rokov svojej existencie, Arcibiskupský zámok spolu s Podzámockou a Květnou záhradou 25 rokov od zápisu na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a tiež 350 rokov od založenia historickej zámockej obrazárne. V duchu osláv týchto a ďalších významných výročí sa ponesie celá nadchádzajúca turistická sezóna, návštevníci sa môžu tešiť na zrekonštruovanú Snemovú sálu i samotnú zámockú obrazáreň, obnovená a otvorená pre verejnosť bola aj kolonáda s úchvatným výhľadom na Květnú záhradu. Tohtoročnou novinkou je aj spoločná vstupenka do zámku a Květnej záhrady.

Kroměřiž

www.mesto-kromeriz.cz

Litomyšl

Zámok Litomyšl sa dočkal dlho očakávanej rekonštrukcie, zámocké prehliadkové okruhy sú už prístupné a po zhliadnutí historických interiérov majú návštevníci možnosť pozorovať pri práci aj dva obrie žeriavy. Do konca tohto roka by mala byť hotová rekonštrukcia striech a interiérov, nasledovať bude reštaurovanie sgrafitovej výzdoby. Z dôvodu rekonštrukcie je uzavretá Zámocká pivnica so stálou expozíciou sôch Olbrama Zoubka a Zámocká obrazáreň v II. poschodí zámku. V súvislosti s 200. výročím narodenia Bedřicha Smetanu, ktoré budeme oslavovať v roku 2024, sa pripravuje aj rekonštrukcia jeho rodného bytu. Ten bude v zámockom pivovare prístupný minimálne ešte do konca augusta tohto roku.

www.litomyseľ.sk , www.zamecke-navrsi.cz

Olomouc

Oprava radnice bola zahájená v roku 2017 a momentálne žiari novotou. V najbližších mesiacoch bude zahájená rekonštrukcia stĺpu Najsvätejšej Trojice – pamiatky UNESCO (už bolo vypísané výberové konanie na dodávateľa). Predpokladané náklady rozsiahlej rekonštrukcie sú viac ako 30 miliónov českých korún, z toho 28 miliónov sú dotácie z EÚ. Predpokladá sa, že rekonštrukcia potrvá dve letné sezóny.

www.olomouc.cz

Brno

Slávna funkcionalistická vila Tugendhat je zase o niečo prístupnejšia. Pohľad na známu presklenú stenu domu si teraz môže užiť ktokoľvek zadarmo, od tohtoročnej jari už päťdesiatkorunový poplatok za vstup do záhrady nie je potrebný. Do areálu, v ktorom bývalí premiéri Klaus a Mečiar v roku 1992 dohodli podmienky rozdelenia Československa sa dá novo dostať aj zo susednej, nižšie položenej záhrady vily Löw-Beer. Tá bola verejnosti voľne prístupná už v minulosti. Plot medzi nimi síce zostáva, ale brána je otvorená. Tento priechod medzi brnianskymi časťami Lužánky a Čierné Pole je možné využívať denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hod..

www.gotobrno.cz , www.tugendhat.eu

Třebíč

V tomto roku oslavujú třebíčske pamiatky 20 rokov v elitnej spoločnosti UNESCO. Oslavy vyvrcholia 14. – 20. augusta 2023. Na Zoznam UNESCO bola zapísaná románska bazilika svätého Prokopa, židovské mesto a židovský cintorín. Symbolickou ústrednou myšlienkou nominácie týchto unikátnych pamiatok bolo po stáročia trvajúce pokojné spolužitie kresťanskej a židovskej komunity v jednom územnom priestore. V rámci osláv čaká návštevníkov bohatý program – šermiarske vystúpenia, koncerty, divadlá v židovskej štvrti, žonglérske dielne, ochutnávky dobových jedál a ukážky remesiel. V zámockých priekopách pri bazilike vyrastie historické mestečko s ukážkami vtedajšieho života. Židovská štvrť ožije divadlom aj tancom. Vyvrcholením bude stredoveká Slávnosť troch kapucní. Súčasťou programu bude aj odborná konferencia, prednášky a výstava fotografií.

V Třebíči bola tiež dokončená nákladná rekonštrukcia Karlovho námestia.

www.trebic.cz

Erzgebirge/Krušnohorie

Na webe montanregionu je na stiahnutie brožúra Náučné chodníky Krušných hôr. Nájdete tu viac ako šesťdesiat náučných chodníkov a ak sa vydáte aspoň po niektorých z nich, získate okrem radosti z pohybu v krásnej prírode aj ponaučenie o tunajšej histórii, faune i flóre, baníctve, kultúre či pamätihodnostiach.

www.montanregion.cz

Kladruby nad Labem

Národný žrebčín pripravil pre svojich návštevníkov prezentáciu panelovej výstavy venovanej Krajine pre chov a výcvik ceremoniálnych kočiarových koní v Kladruboch nad Labem. Výstava vznikla v spolupráci Národného poľnohospodárskeho múzea a Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe a národný žrebčín prezentuje iba jej časť – výberové informácie o histórii i súčasnosti polabskej krajiny, ktorej stáročné prepojenie s chovom koní vytvára ojedinelý svetový fenomén. Výstavu s 11 panelmi so sprievodným videom nájdete až do konca septembra tohto roku vo výstavnej sále zámku, v areáli Národného žrebčína Kladruby nad Labem. Národný žrebčín si v tomto roku pripomína 444 rokov od svojho založenia.

www.nhkladruby.cz

Kúpeľný trojuholník – Karlove Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně

Po celé leto budú v Cisárskych kúpeľoch v Karlových varoch prebiehať prehliadky pre verejnosť. Ľudia sa tak budú môcť po mnohých rokoch pozrieť do jednej z najkrajších a najzaujímavejších pamiatok Karlovarského kraja. Kúpeľná budova, ktorá bola dokončená v roku 1895, ponúkne hneď dva veľké prehliadkové okruhy.

www.greatspatownsofeurope.eu

www.karlovyvary.cz

www.muml.cz

www.frantiskovy-lazne.cz

Hejnice – Jizerskohorské bučiny

Vrcholia prípravy na Hejnické slávnosti, ktoré sa budú konať 1. a 2. júla 2023. V minulých rokoch išlo o tradičnú Hejnickú púť pri výročí vysvätenia baziliky. Táto akcia sa postupne pretvára na oficiálne mestské slávnosti, ponúkajúce návštevníkom hudobné a divadelné vystúpenia popredných umelcov, remeselné jarmoky, predajné trhy, kolotoče, lunaparky a mnohé ďalšie sprievodné programy s množstvom zábavy.

www.mestohejnice.cz

Titulné foto: Telč

Zdroj: CzechTourism

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ