Tragédia na olympiáde pred 50 rokmi

by j.protic

V čase, keď si celý športový svet pripomenul 50.výročie nezabudnutelých XX.Olympijských hier v Mnichove nezabúdalo sa ani na tragickú stránku najväčšieho sviatku športovcov. Čo sa stalo pred 50 rokmi v bavorskej metropole?

Pokojná atmosféra Hier XX. olympiády v Mníchove 1972 bola narušená v druhý týždeň ich trvania. Osem členov palestínskej militantnej organizácie Čierny september, skoro ráno 5. septembra preniklo do nedbalo stráženej olympijskej dediny v tesnej blízkosti Olympijského parku… Dvoch rukojemníkov, ktorí sa bránili útoku – Josefa Gutfreunda a Mošeho Weinberga, teroristi zabili hneď na začiatku násilnej akcie, pri ktorej zajali 9 izraelských športovcov a trénerov. Tých chceli vymeniť za 234 Palestínčanov väznených v Izraeli. Navyše od Spolkovej republiky Nemecko (SRN) žiadali prepustenie dvoch lídrov ľavicovej teroristickej organizácie RAF (Frakcia Červenej armády).

Olympijská dedina – tu sa odohrávala tragédia

Izraelská premiérka Golda Meirová vtedy vyhlásila, že jej vláda nebude s teroristami rokovať a ponúkla SRN služby izraelskej tajnej polície Mossad, čo premiér Willi Brandt neprijal. Po dlhých a opakovaných neúspešných rokovaniach predstaviteľov SRN na čele s ministrom vnútra Hhansom-Dietrichom Genscherom s teroristami tí zmenili plány a vyžiadali si lietadlo, s ktorým chceli aj s rukojemníkmi odletieť do Egypta. Tam chceli pokračovať po vyjednávaní. Egyptská vláda však odmietla lietadlo prijať. Teroristi sa vyhrážali postrieľaním rukojemníkov.

Bavorská polícia poskytla v noci z 5. na 6. septembra autobus a následne dva vrtuľníky na prepravu teroristov aj s rukojemníkmi na vojenské letisko Fürstenfeldbruck, kde bolo pristavené aj lietadlo. Polícia tam pripravovala akciu zameranú na oslobodenie rukojemníkov. Tá však bola pripravená zle, preto sa skončila katastrofou. Medzi policajnými zložkami zlyhal prenos informácií o počte teroristov (mysleli si, že sú len piati, nie ôsmi) a na letisku nebol dostatočný počet ostreľovačov.

Keď šéf skupiny teroristického komanda s prezývkou Issa (Ježiš) zistil, že pristavené lietadlo je prázdne, s vyrovným krikom vybehol von. Polícia následne pred polnocou spustila streľbu, ktorá trvala takmer dve hodiny. Po polnoci na 6. septembra teroristi zastrelili piatich rukojemníkov, ďalší štyria sa stali obeťou výbuchu granátu, ktorý jeden z teroristov hodil do vrtuľníka, keď sa na scéne zjavili obrnené vozidlá. Zomrelo všetkých deväť rukojemníkov, okrem toho aj jeden policajt a pilot vrtuľníka.

Bezpečnostné zložky na letisku zlikvidovali päť teroristov – Latífu Afífu (veliteľa akcie), Júsufa Nazzála (zástupcu veliteľa), Chalkida Džaváda, Afifa Ahmeda Hamida a Ahmeda Thau a ďalších troch zajali – Adnana al-Ghašího, Džamala al-Ghašího a Mohammada Safadíu.

Po tejto tragédii voli olympijské hry boli na jeden deň prerušené. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) sa zaoberal aj myšlienkou predčasne ich ukončiť. Nakoniec zvíťazil názor, že hry budú pokračovať ako gesto vzdoru voči terorizmu. S pokračovaním OH súhlasil aj Izraelský olympijský výbor, ale izraelská výprava dejisko hier opustila. Na Olympijskom štadióne v Mníchove sa konala tryzna za obete najtragickejšej udalosti v celej olympijskej histórii.

Traja zajatí teroristi strávili v nemeckom väzení len niekoľko týždňov. Už v októbri 1972 dvaja Palestínčania uniesli malé lietadlo spoločnosti Lufhansa a výmenou za 13 rukojemníkov žiadali prepustenie zvyšných členov Čierneho septembra. Vláda SRN súhlasila a prepustila ich. Palestínčan Amín Hindí, ktorý sa podľa prevládajúceho presvedčenia podieľal na útoku na izraelský olympijský tím v Mníchove, zomrel 17. augusta 2010. Hlavný organizátor útoku Muhammad Úda, zvaný Abú Dáud, zomrel na zlyhanie obličiek v júli 2010. Veľa ďalších, ktorí sa na mníchovskom vraždení priamo alebo nepriamo podieľali, sa stalo obeťami izraelskej tajnej polície Mossad, ktorá ich v rámci operácie Boží hnev veľa rokov vyhľadávala a postupne zlikvidovala.

Dramatické dianie v Mníchove, ktoré prostredníctvom televíznych prenosov sledovalo naživo okolo 900 miliónov na celom svete, sa stalo aj námetom pre viacero filmov. Prvý z nich z roku 1976 mal názov 21 hodín v Mníchove, vodcu teroristickej skupiny v ňom hral Franco Nero.

Tragická udalosť zaujala aj slávneho amerického režiséra židovského pôvodu Stevena Spielberga, ktorý v roku 2005 natočil film Mníchov v hlavnej úlohe s Ericom Banom. Film nemapuje len samotný útok palestínskych teroristov, ale zameriava sa hlavne na udalosti, ktoré nasledovali po ňom a konkrétne na realizáciu akcie izraelskej tajnej polície s názvom Boží hnev.

Udalosti z 50 rokov sú stále živé….Hoci nemecká vláda pozostalým vyplatila odškodné, toto izraelská vláda považuje za nedostatočné a stále prebiehajú rokovania medzi zástupcami obetí a nemeckou vládou o náležitej satisfakcii pre pozostalých…….

Tragédiu dodnes pripomína pomník i stála výstava v centre Olympijského parku….

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ