Vianočné ozdoby tvoria aj na Vysočine

by j.protic

Nie že by manželia Petr a Kateřina Šrámkovci nemali nedostatok práce. On už roky viedol na Vysočine v Čechách úspešnú firmu na výrobu nábytku. Potom sa však dozvedeli, že v neďalekej dedinke Horní Bradlo pri Chrudimi zatvárajú starú výrobňu tradičných fúkaných sklenených vianočných ozdôb. Dvadsiatke skúsených sklárov a ženám, ktoré krehkú krásu nádherne pomaľovávali, hrozila strata práce, ktorá ich živila a mali ju radi. Šrámkovci v presvedčení, že ich ručnú prácu treba uchovávať pre budúce generácie, založili v Oflende, časti obce Mrákotín v okrese Chrudim sklársku dielňu. Je to miesto, kde už v sedemnástom storočí gazdovali ich predkovia. A zamestnali ohrozených. Vo firme, ktorú nazvali Koulier, od vlaňajšej jesene vyrábajú najmä červené, zlaté, biele či strieborné kolekcie ozdôb v tvaroch a farbách aké české rodiny žiadajú už desaťročia. Hoci ide o kolekcie ozdôb, z ktorých každý kus je prakticky originál.

Výrobca však okrem kolekcií prišiel aj s koncepciou ozdôb na želanie klienta, podľa už existujúcich vzorov a farieb. Zákazník si ich vyberie alebo navrhne sám. Okrem gulí sú to aj špičky, srdiečka, hviezdičky, stromčeky, šišky, rybičky a ďalšie ozdoby. Sú aj kolekcie s rodinnými menami, erbami či veľké Svadobné kolekcie.

Sklenené ozdoby môžu zobrazovať čokoľvek. V Oflende vyskúšali na priehľadných sklenených bankách aj ručne maľované kvety z letnej lúky. Môžu byť aj ozdobami na stromček, ale aj dekoráciou v príbytku či kancelárii.

Nielen vznikom, ale i výraznými vzormi a výberom farieb je výnimočná napríklad škandinávska kolekcia, ktorá vznikla zo súťaže, kde hlavnou cenou bol návrh vlastnej kolekcie. Základ tvoria matné čierne ozdoby zdobené bielymi vzormi či matné biele ozdoby s čiernym dekorom, ktoré doplňuje aj modrá farba. 

Nápady z Oflendy za krátky čas prekročili české hranice a pútajú pozornosť vo svete. Secesia je kolekcia s vyše sto druhmi ozdôb a farebných variácií inšpirovaných secesnými námetmi. Zdobia vianočnú jedličku z Vysočiny, osadenú od adventu v priestoroch Európskeho parlamentu. Ďalšie nápady majú sklári a maliarky v hlavách už aj pre Vianoce 2023.

Čo navrhujú, nie je tajomstvo, sklárska dielňa je otvorená pre každého zvedavca. Účastníci pravidelných exkurzií si môžu aj vlastnoručne vyskúšať, ako ozdoba vzniká, aká je tvorba náročná. Záujem je veľký, nuž v sklárni otvorili ďalšiu dielničku, kde si možno vlastné ozdoby urobiť bez toho, že by človek absolvoval aj exkurziu po dielni.

JB

Snímky: Koulier a Ján Blažej

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ