Unikátna roklina v bavorských Alpách

by j.protic

Garmisch-Partenkirchen je jedným z najrušnejších celoročných turistických  destinácií v bavorských Alpách. Umiestnený v podhorí vysokých hôr je známy ako zimné športové stredisko a je známy tým, že hostil zimné olympijské hry v roku 1936 spolu s lmajstrovstavmi sveta v alpskom  lyžovaní v rokoch 1978 a 2011. Každoročne je aj jednou zo zástavok turné štyroch mostíkov v skokoch na lyžiach. Preteky sa tradične konajú vždy v prvý deň nového roka.

A práve pod mostíkmi vedia cesta k zaujímavému, jedinečnému prírodnému úkazu. Ak z hlavnej cesty zabočíte doprava, asi po 3 km prídete k jedinečnému prírodnému úkazu.  Pri riečke Partknach sa začína malebná roklina Partnachklamm, ktorá láka milovníkov prírody z celého sveta.

. Táto dramatická a skalnatá roklina  je dlhá 702 metrov a dosahuje hĺbky viac ako 80 metrov. My sme ju prešli za necelú hodinu, je pravda, že sme zvolili ľahšiu trasu, popri rieke, ktorá je vhodná aj pre nenáročných turistov, deti čí seniorov. Nevýhodou je preplnenosť úzkého chodníka, treba sa neutásle vyhýbať ľudom, ktorí sa vracajú z opačného smeru. Prejsť sme museli aj niekoľkými tunelmi, ktorých výška bola nižšia ako 1m75 cm, takže tí vyšší návštevníci si museli dávať veľký pozor, aby prešli bez ujmy…

Treba povedať, že človek do tejto krásy mierne zasiahol a cez útes je vytvoril turistický chodník, dlhý 700 metrov. Návštevníci  si môžu  vybrať z dvoch trás, prejsť sa buď cez vnútro útesu, alebo kráčať ponad útes, čo je však oveľa náročnejšie. Útes býva prístupný aj v zime, ale zväčša iba dolná trasa. Vtedy je padajúca voda z útesov zamrznutá, táto asi 15 minútová prechádzka vám bezpochyby vyrazí dych.

Ak ste predsa len ešte náročnejší a len tak Vás nejaký prírodný úkaz Partnachklamm neuchváti, túto prechádzku môžete absolvovať aj v zimnom období, so sprievodcom, ktorý vás s fakľou prevedie pomedzi zamrznuté vodopády tvoriace nádherné ľadovcové úkazy s nočným farebným osvetlením. Je to zeabudnuteľný zážitok…

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ