Karlovarský kraj je najzápadnejší, najmenší ale i najatraktívnejší kraj v Čechách. Hoci leží najďalej od Bratislavy, vlani sem zavítalo viac ako 24 tisíc návštevníkov zo Slovenska – podľa údajov ubytovacích zariadení. Svoju slávu atraktivitu vďačí najmä svetoznámym kúpeľným mestám.Nie náhodou sa toto ´územie nazýva aj ako zlatý česky trojuholník. Tento región v sebe ukrýva históriu v podobe Chebského hradu, či Katedrály sv. Bartolomeja, prírodu prostredníctvom Slavkovského lesa, kultúru v kúpeľných mestách /Karlovy Vary, Františkove Lázne, Marianské Lázne/, ako aj osvieženie v podobe návštevy výrobne bylinkového likéru rodiny Becherovcov .
V údolí, na sútoku riečky Teplá s riekou Ohřou, v lesnatej krajine Krušných hôr, leží mesto s podhorskou klímou Karlove Vary, vyhlásené svojou kúpeľnou liečbou a minerálnymi prameňmi. Sú centrom Karlovarského kraja a zároveň najväčším kúpeľným mestom v ČR. Kúpeľné mesto sa nachádza neďaleko mesta Sokolov, Mariánskych a Františkových Lázní, v nadmorskej výške okolo 447 metrov.
Mesto Karlovy Vary založil panovník Karol IV. v 14. storočí. Povesť rozpráva, že cisár nechal mesto postaviť po náhodnom objavení termálnych prameňov jeho loveckou družinou.fontána Kúpele boli veľmi obľúbené, prírodné katastrofy bohužiaľ zabránili zachovaniu pôvodných budov, tak väčšina pamiatok pochádza z 18. a 19. storočia, kedy mesto zažívalo obdobie hojnosti. Toto obdobie prezentujú stavby viedenských architektov F.Fellnera a H.Helmera, z ktorých k tým najznámejším patria „Vřídelní kolonáda“ z liatej oceli s prameňom Václava, Libuše a Rusalky, Cisárske kúpele, Mestské divadlo, Zámocká kolonáda so Zámockým prameňom, Mlynská kolonáda s Mlynským prameňom a Sadová kolonáda s Hadím prameňom . Zavedenie železnice roku 1870 prinieslo so sebou veľký príliv návštevníkov a Karlovy Vary sa tak stali najznámejším kúpeľným mestom Európy. Z významných návštevníkov a slávnych osobností z radov hudobníkov, literátov a básnikov, ktorí obohatili dejiny mesta menujme aspoň nemeckého básnika Johanna Wolfganga von Goetheho, ruského cára Petra Veľkého, nemeckého filozofa Johanna Gottlieba Fichteho, nemeckého básnika Heinricha Heineho, rakúsku cisárovnú Alžbetu, ďalej pašu Izzeta z Carihradu a princa Kamila Hussejna z Káhiry. Listina slávnych hostí je každoročne obohacovaná o nové mená.
Karlovarská kúpeľná terapia obsahuje mnoho ozdravných procedúr. Na liečbu sa používajú ako storočiami preverené termálne kúpele a pitné kúry, tak aj moderné metódy ako kryoterapia, floating, laserová terapia a podobne
V Karlových Varoch sa oplatí aj návšteva múzea svetoznámych sklární Moser .Prechádzka popod Mlynskú kolonádu a Zámockú kolonádu k najznámejšiemu zo 79 minerálnych prameňov „Vřídlu“. Návšteva múzea J. Bechera na mieste, kde kedysi stála továreň na výrobu tohto svetoznámeho bylinného likéru, ktorý je možno otestovať aj na ochutnávke.
Okrem kúpeľného cestovného ruchu zaujme tento kraj i dostatočnou ponukou kultúrnych zón, množstvom pravidelne sa opakujúcich spoločenských akcií ako je Medzinárodný filmový festival, kam sa schádzajú celebrity z celého sveta. Ďalej Karlovarsko ponúka radu historických pamiatok v podobe hradov a zámkov, prírodných zaujímavostí, rezervácií, parkov a rozprávkovo krásnej prírody. Je tu i dostatok príležitostí na športové vyžitie, rozhodne si tu prídu na svoje milovníci vodných športov a golfu.
V lete sa turisti vydávajú za odpočinkom do hôr a lesov, či už na bicykli alebo pešky. Celé územie je pretkané sieťou značených turistických ciest a cyklotrás, ktoré návštevníkov prevedú atraktívnymi miestami, ako historického, tak i prírodovedného charakteru.
V zime je možné prechádzať krajinou na bežkách po upravených trasách, alebo môžete navštíviť niektoré z horských stredísk zjazdového lyžovania a spoznať tak i najvyšší bod Krušných hôr, ktorým je hora Klínovec (1244 m n. m.). Rozhodne sa oplatí vybrať sa do Karlovarského kraja. Hoci i vlakom Pendolino….