Byť niekoľko dní v Neapole a nevyužiť možnosť navštíviť pobrežie i mestečko Amalfi sa jednoducho nedá.
Jedno z najkrajších a najromantickejších pobreží Talianska, niekoľko desiatok kilometrov dlhé pobrežie Amalfi, leží len cca hodinu a pol cesty autobusom či autom od Neapola. Vzdušnou čiarou to nie je ďaleko, cca 70 km, ale nevedie sem žiadna dialnica. Náš autobus sa preplietal úzkou serpentínou s nespočetnými ostrými zákrutami.Pripadali sme si ako na húsenkovej dráhe cesta viedla raz hore raz dole. Obdivovali sme majstrovstvo tunajších vodičov, častokrát sa autá minuli iba o niekoľko centimetrov. Až tu som pochopil,prečo je vidieť v tejto časti Talianska toľko malých áut, namä fiatiek. Veľké autá majú jednoducho problémy na úzkych cestách, malé vozidlá sa šikovnejšie pohybujú na úzkych serpentínach.
Krištáľovo čistá voda Tyrhénskeho mora, v ktorej hladine sa odrážajú majestátne hory, prímorská atmosféra, zaujímavá architektúra, miestami nedotknutá príroda aj vzácne historické pamiatky robia z tejto oblasti turisticky veľmi atraktívny cieľ.
Ani Verona a ani Benátky nie sú podľa Talianov najromantickejšou časťou ich rodnej krajiny. Tento exkluzívny titul udelili Amalfskému pobrežiu, Nie náhodou v roku 1997 zaradili celú oblasť medzi chránené pamiatky UNESCO.
Náš autobus sa pomaly dostal na opačnú stranu soorentského polostrova a pred nami sa objavilo nádherné pobrežie lemované vysokými skalami. Našou prvou zastávkou bolo malebné mestečko Positano.
Mnohými je práve Positano považované za najkrajšie mestečko amalfského pobrežia. Positano bolo postavené na strmej vápencovej skale priamo nad morom, ktoré lemuje ľúbezné pláže. Mestečko plné bielych a okrových domčekov s oranžovými strechami, na ktorých záhradách sa darí pomerančovníkom, je ideálnym miestom na objavovanie krás okolia z takmer vtáčej perspektívy. Vďaka veľkému prevýšeniu sa nám naskytli ničím nerušené, dych berúce výhľady na tyrkysové more aj okolité hory. Ani priaznivci histórie a architektúry neodídu naprázdno. Napriek svojej malej rozlohe ukrýva Positano osem kostolov.
Pobrežie Positana poteší nielen milovníkov kúpania, ale aj priaznivcov vodných športov, najmä surfistov a potápačov. Podmorský svet je tu skutočne bohatý, o čom zájemcov presvedčia niektoré z miestnych potápačských centier na svojich kurzoch potápania.
Začiatky mesta sa datujú do 9. storočia, kedy na tomto území postavili kláštor. Práve okolo neho neskôr pribudli nové obydlia a oblasť sa postupne osídlila hustejšie. V 15. storočí však oblasť zasiahlo veľké tsunami, ktoré zničilo veľkú časť pôvodných budov. Positano označujú za najfarebnejšie mesto Amalfského pobrežia. Má výbornú pláž, na ktorej si môžete prenajať vlastné slnečníky a pokojne môžete oddychovať i celý deň. Len pár krokov od nej sa už dostávate do úzkych historických uličiek, kde sú domy často zarastené viničom a inými popínavými rastlinami. A to všetko na pomerne malom priestore.
Z Positana je to už iba niekoľko minút jazdy autobusom do centa pobrežia, malebného , ktoré bolo vybudované priamo v rokline, uprostred rozprávkovo čarovnej krajiny. Farebné domčeky nalepené na skale vytvárajú pestrofarebnú mozaiku, nad ktorou vo dne v noci bdie monumentálne hora Monte Cerreto.
Pôvabné prímorské mestečko Amalfi bývalo v 10. storočí obchodnou veľmocou s vlastnou lodnou flotilou. Práve z obdobia veľkého rozkvetu sa uchovala celá rada vzácnych pamiatok, predovšetkým Cattedrale di Sant’Andrea (sv. Ondreja) – bohato zdobený palác, ku ktorému vedie monumentálne schodisko. Do katedrály sa vstupuje cez kláštor a rajskú záhradu.
Mesto Amalfi bývalo kedysi oveľa väčšie, než ako ho poznáme dnes. V 14. storočí sa ale jeho väčšia časť zosunula do mora. Aj napriek tomu je s počtom obyvateľov niečo okolo päť tisíc najväčším mestom časti pobrežia, ktorému sa hovorí Costiera Amalfitana, v južnej časti Sorrentského polostrova. Krásna, miestami nedotknutá príroda je jedným z najväčších turistických lákadiel. Divoké útesy, vysoké skaly a priezračné more s nádhernými plážami sú hlavnou devízou tejto oblasti. A tiež citróny, respektíve citrónový likér Limoncello vyrábaný z tých najkvalitnejších, veľkých, žltučkých a menej kyslých plodov citrónovníkov, ktoré táto oblasť produkuje. Ochutnali sme tento miestny nápoj, chutí vynikajúco, takisto ako aj limoncellova zmrzlina…
Celé pobreží Amalfi je doslova popretkávané pešími chodníkmi, pričom niektoré cesty sú vďaka veľkému prevýšeniu pomerne náročné. Ale aj menej fyzicky zdatní turisti si nájdu trasy určené práve pre nich. Skutočne je z čoho vyberať.
Najznámejším chodníkom Amalfského pobrežia je Chodník bohov (Sentiero degli Dei), ktorý začína v mestskej časti Nocella a vedie do Bornerana. Na zdolanie 7km dlhej, nenáročnej trasy si vyčleňte 2-3 hodiny. Ak si privstanete a vyrazíte skoro ráno, vyhnete sa davom turistom a tiež spaľujúcej horúčave. Veľkou odmenou vám budú prekrásne výhľady na amalfské pobrežie a špic polostrova.
Amalfské pobrežie sa môže pochváliť aj jednou morskou jaskyňou. Grotta dello Smeraldo je výnimočná tým, že pôvodne nebola zatopená. Hladina mora kedysi nebola tak vysoká, a preto môžete v jaskyni obdivovať mnoho prírodných ozdôb. Na rozdiel od iných morských jaskýň vám teda neponúkne iba kúpanie v netradičných priestoroch, ale aj krásnu prehliadku. Máte dve možnosti, ako sa ku nej dostať. Buď zájdete do Amalfi, odkiaľ robia tour na lodiach, ktoré vás zároveň prevezú aj popri pobreží, alebo pôjdete do dedinky Conca dei Marini, kde nájdete pri pobreží schody, ktoré vás privedú až tesne ku vchodu do jaskyne. Tam už čakajú malé loďky, ktoré vás vezmú dovnútra.
Do Amalfi je výborné lodné spojenie z Neapola, Capri, Sorrenta, Salerna aj Positana, a to niekoľkokrát denne tam aj späť.
A na záver jedna rada: Ak na dovolenke uprednostňujete väčší pokoj bez tzv. hlavy na hlave, vydajte sa na pobrežie Amalfi mimo hlavnej sezóny (júl-august), teda v júni alebo na začiatku septembra, kedy počasie nie je o nič menej slnečné a ani more vás svojou teplotou, obzvlášť potom v septembri, nesklame. Pre tých, ktorí sa radi kúpu a celé dni trávia na pláži too pobrežie nie je ideálne, pláže sú malé, pomerne úzke a v lete aj preplnené. Do Amalfi sa chodí predovšetkým kvôli prírodným krásam a nevšednej architektúre….
JP