Bayreuth – mesto Richarda Wagnera

by j.protic

Pre milovníkov vážnej hudby je idylické mesto v severnej časti spolkovej krajiny Bavorsko nerozlučne spojené s menom skladateľa Richarda Wagnera. Hoci tento velikán hudby žil v Bayreuthe iba krátku časť svojho života, jeho tvorbu pripomína svetoznámy hudobný festival, ale najmä Múzeum Richarda Wagnera.

Pri našej návšteve v rozsiahlom areáli múzea bolo ešte cítiť, že celý objekt prešiel nákladnou rekonštrukciou i rozšírením expozícii pre návštevníkov. Pred rokom, 26. júla 2015, v predvečer premiéry novej inscenácie Wagnerovo diela Tristan a Isolda vo Festivalovom divadle v Bayreuthu, bolo po piatich rokoch rekonštrukčných prác slavnostne znovuotvorené Muzeum Richarda Wagnera. To od roku 1976 sídlí ve vile Wahnfried, kde skladatel našiel v posledných rokoch svojho života domov, dokončil tu tetralogiu Prsteň Nibelungov a vytvoril i časť svojho Parsifala. V súčasnosti je expozícia rozšírená aj do úplne novej dvojposchodovej budovy, ktorá bola postavená neďaleko vily. Súčasťou rekonštrukcie bolo aj to, že verejnosti bol sprístupnený s vilou susediaci dom skladatelovho syna Siegrieda Wagnera. Všetky tri budovy sú dômyselne prepojené podzemným komplexom chodieb, ktorých súčasťou sú aj nové výstavné priestory, rozsiahly archív ale aj malá prednášková kinosála.

Na návštevu múzea si treba rezervovať najmenej pol dňa, inak nemáte šancu si pozrieť všetky exponáty. Na svoje si prídu nielen milovníci hudby, obdivovatelia diela Wagnera, ale aj tí, ktorí sa zaujímajú o novodobé dejiny. Je známe, že aj Hitler zbožňoval hudbu, aj jeho myšlienky, bol blízkym priateľom rodiny, často sa tu zastavil a dokonca bol niekoľkokrát aj hosťom potomkov R.Wagnera. Toto obdobie pripomína osobitná časť výstavy s dobovými dokumentami, najmä fotografiami.

Vráťme sa však k expozíciam, ktoré sú venované životu a hudobnému dedičstvu skladateľa. Špeciálna časť expozície je vyčlenená v suterénnom priestore pod vilou, je to obrovský archív, ale aj nový priestor, ktorý je venovaný každý rok novo inscenovanému predstaveniu Wagnerovej opery na slávnostných hrách. V minulom roku to bolo predstavenie Tristan a Isolda. Pre fajnšmekrov hudby sú zaujímavé rukopisy partitúr, prvé klavírne vyťahy, náčrty libreta, teda všetko čo iliustruje cestu vedúcu k predstaveniu na javisku.

Nás osobitne zaujala obrovská interaktivna kniha s piatimi tematickými okruhmi (Premena sveta v hudbe, Kompozicie, Orchester, Interpretacia a Wagner vo filme). Niekoľkými dotykmi na display-i ste sa mohli dostať k počúvaniu ľubovoľného diela Richarda Wagnera, v prípade filmov, ste videli aj ukážky z diel, kde použili jeho hudbu.

Celý komplex budov je umiestnený v nádhernom zámockom komplexe, plnej zelene. Návšteva múzea Richarda Wagnera v Bayreuthe je ozajstným zážitkom nielen pre milovníkov hudby.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ