Petaluma-hlavné mesto vajec

by j.protic

Petaluma v Kalifornii patrí medzi tie americké mestá na západnom pobreží USA, ktorými turisti zväčša iba prechádzajú, bedekeri ich nelákajú na to, aby sa tu zastavili na dlhší čas.. Ale z vlastných skúseností musím povedať, že je to škoda.

Petaluma leží asi 70 km severozápadne od San Francisca, Vedie tadiaľto hlavná dialnica, ktorá spája západné pobrežie USA s Kanadou. Ak v San Franciscu prejdete cez známy most Golden Gate Bridge autom ste tu za 45 minút…Na americké pomery je to veľmi malé mesto, má iba necelých 60 tisíc obyvateľov. A treba povedať, že je to typické poľnohospodárske mesto, všade v okolí sú farm ale i vinice. A aj v meste dominuje potravinársky,spracovateľský priemysel. Mesto má niekoľko prívlastkov, ktoré sa spájajú z poľnohospodárstvom. V prvej polovici minulého storočia za nazývalo aj ako Egg Capital of the World, /svetové hlavné mesto vajec/ alebo Chickaluma, čo poukazuje na chov sliepok. Aby sa na tradície nezabudlo dodnes sa tu koná každý rok v aprili festival vajec a chovu hydiny, ktorá je v okolí mesta dominantná.

Mesto aj jeho okolie majú čo ponúknúť turistom, najmä tým, ktorí sa zaujímajú o americkú históriu. Petaluma mala to štastie, že prežilo ničivé, pamätne zemetrasenie v roku 1906 bez väčších škôd, takže historické jadro mesta je pomerne zachovalé. Vidieť tu typické budovy amerického vidieka z druhej polovice 19.storočia. Aj toto územie bolo predtým obývané Indiánmi, ale v dôsledku mnohých vojen i tzv.zlatej horúčky v polovici 19.storočia si túto krajinu podmanili prisťahovalci, Španieli, Mexičania a neskôr Američania . Staré zachovalé budovy, i obytné domy v strede mesta tvorili mnohokrát kulisy pre americké filmy, najčastejšie sa spomína kultová snímka American Graffity. Jej dej sa odohrával v uliciach mesta. V mestskom múzeu nájdete množstvo artefaktov i dobových dokumentov z čias nakrúcania filmu. Ale aj okolie mesta je akoby pri stvorené pre filmárov. Neďaleko odtiaľto, cestou k oceánu, v mestečku Bodega sa rodil najslávnejší film velikána hororu, Alfreda Hitchokca. Spomienky na film Birds-Vtáci tu nájdete na každom rohu, dokonca aj miestna škola, ktorá bola miestom slávnych záberov je označená pamätnou tabulou.

Ale späť do Petalumy. Na svoje si tu prídu aj vodáci, v meste sa nachádza na rovnomennej rieke pomerne veľký prístav, odkiaľ sa dá vyraziť na vodné túry. Okolie je kopcovité, neďaleko sa nachádzajú aj svetoznáme vinice. Sonoma County, tak sa nazýva táto oblasť, patrí medzi najväčších producentov vína v USA .

A ešte jedna zaujímavosť o udalosti, ktorá sa každodročne objavuje aj zahraničných médiach. V Petalume sa koná tradičná súťaž o najškaredšieho psa roka. Podľa agentúrnych správ 29. ročník súťaže o titul Najškaredší pes roka vyhrala sučka plemena neapolský mastiff menom Martha, ktorá. bola jednou zo 14 súťažiacich.

Ako informovala agentúra AP, 57 kilogramov vážiaca Martha bola od začiatku favoritom súťaže, v ktorej porota adeptov hodnotí v troch kategóriách: skúmajú ich charakter, neobvyklé rysy a prirodzenú škaredosť. Martha v súťaži vyhrala 1500 dolárov, trofej a výlet do New Yorku, kde na ňu čakajú vystúpenia v televíznych šou. Marthini konkurenti boli vzrastom menší, mnohým chýbala srsť, mali rôzne kožné výrastky či vyrážky. Väčšina z týchto štvornohých miláčikov bola zachránená z útulku, čo bol aj prípad Marthy.

Škaredých psov som síce nevidel, ale mal som možnosť zaujímavé miesta, ktoré pripomínali obdobie , keď Kalifornia patrila Mexiku. Na sever od mesta sa nachádza historická poľnohospodárska usadlosť s názvom Petaluma Adobe State Historic Park. Pôvodne to bola vidiecka usadlosť najmocnejšieho mexického generála , volal sa Mariano Guadalupe Vallejo a pôsobil tu v rokoch 1834 – 1846. Bol to mocný muž, mal na starosti aj vtedy ešte malé mesto San Francisco. Dnes je vo veľmi zachovalej budove múzeum, v ktorom sa dozviete zaujímavé informácie aj o tom, ako dobývatelia postupne vytlačili z tohto územia pôvodné obyvateľstvo, rôzne indiánske kmene, ktoré sa zaoberali najmä poľnohospodárstvom a lovom. Pre nás Európanov je to poučný pohľad do histórie. O masakrách sa veľmi nehovorí, ale pozorný návštevník z exponátov vycití, že to bola veľmi krvavá doba, na ktorú doplatilo mierumilovné, pôvodné obyvateľstvo…..

/JP/

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ