Beatles múzeum v Halle

by szlaszlo

Priznám, že ani v sne ma nenapadlo, keď som s zoznamoval s historickými pamiatkami starobylého, univerzitného nemeckého mesta, že priamo v centre, v historickej budove natrafím na múzeum skupiny Beatles. A ako som sa neskôr dozvedel ide o najväčšie múzeum tejto britskej skupiny na svete, dokonca väčšia ako sa nachádza v ich rodnom meste Liverpool.

Asi som nebol prvý, ktorého napadla otázka: prečo práve v Halle sa nachádza múzeum Beatles ? Čo má spoločné táto britská skupina s týmto nemeckým mestom ? Na tieto otázky dostaneme odpoveď pri prehliadke zaujímavých exponátov. Všetko sa to začalo v roku 1964, keď nemecký hudobný fanatik Rainer Moers v vtedajšom západonemeckom meste Köln- Kolín začal zbierať všetko čo súviselo s touto kapelou, ktorej sláva v tom čase prudko rástla. V roku 1975 sa rozhodol vytvoriť putovnú výstavu, ktorá sa postupne predstavila v 25 nemeckých mestách – s obrovským úspechom. Začiatkom roku 1989 vznikla v Kolíne malá stála výstava, ale plocha 60m2 evidentne nestačila. O desať rokov neskôr sa brány výstavy v Kolíne zatvorili, ale iba na niekoľko mesiacov.

Exponáty poputovali do mesta Halle, kde po renovácii starobylej budovy Alter Markt v centre mesta vznikli vhodné výstavné priestory. Spočiatku išlo o stálu výstavu na ploche 350m2, v súčasnosti múzeum sa nachádza na ploche 600m2. Záujem návštevníkov z roka na rok rástol. Zmluva o prenájme priestorov najprv znela na 10 rokov, avšak v roku 2013 sa dohodlo, že Múzeum Beatles zostane natrvalo v Halle. A dnes už je neodmysliteľnou časťou turistických atrakcií, ktoré by návštevník mesta nemal vynechať zo svojho programu. Návšteva múzea zaujme aj tých, ktorí možno nie sú fanúšikmi populárnej hudby. Viac ako 3500 exponátov obsahuje takmer všetko, čo súvisí s pôsobením a životom hudobníkov z Liverpoolu. Znie to síce neuveriteľne, ale je to iba jedna pätina nazbieraných predmetov, fotiek, veď podľa nášho sprievodcu niekoľko tisíc ďaľších exponátov sa nachádza ešte v depozite – jednoducho nenašlo sa pre ne miesto. Na troch poschodiach historickej budovy sú exponáty zoradené tematicky aj historicky—podľa jednotlivých desaťročí-počnúc šesťdesiatými rokmi až po súčasnosť. Ročne navštívi Beatles múzeum v Halle viac ako 20 tisíc ľudí z celého sveta.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ