Národný park v kalifornskej púšti

by szlaszlo

Jeden z najmladších národných parkov v USA, Yoshua Tree sa nedávno  dostal do pozornosti svetových médií. Počas tzv.odstávky federálnej vlády, kedy neboli peniaze na výplaty federálnych zamestnancov, vandali zničili vzácne územie i vegetáciu tohto jedinečného prírodného úkazu.

Národný park Joshua Tree sa nachádza  na juhu  Kalifornie v USA, iba 160 km od hraníc s Mexikom. . Na jeho území o rozlohe 3 200 km2, ktoré bolo v roku 1994 vyhlásené  za národný park, sa stretávajú dva púště – Mohavská a Coloradská. Sú to dva úplne rozličné ekosystémy. Už pri vstupe na územie tohto národného parku sme pochopili, prečo patrí medzi obľúbené ciele  výletov domácich čí zahraničných návštevníkov. Atraktivita NP spočíva v jeho jedinečnosti. Hlavnou atrakciou  parku je strom juka krátkolistá (anglicky Joshua Tree), ktorá je charakteristická pre oblasť Mohavské púšte.

Juky krátkolisté žijú asi 150 rokov a môžu mať až dvanásť metrov. Tieto atypické stromy dotvárajú aj panorámu amerických púštnych národných parkov. Strom dostal  údajne názov po biblickom prorokovi, ktorý viedol ľudí z púšte. Toto meno mu pridelili prvýkrát kalifornskí mormoni, ktorí cez Mohavskú púšť putovali. Ďalším lákadlom sú jedinečné kaktusy cholla, ktoré sú vysoké aj niekoľko metrov. V západnej časti parku vás zaujme  množstvo oranžovo-žltých, skál,  balvanov rôznych tvarov a veľkostí. Z tohto dôvodu park veľmi radi navštevujú aj horolezci. Je tu mnoho registrovaných  výstupových ciest s rôznymi obtiažnosťami. Balvany tvorí hrubý druh žuly. Pre mnohých horolezcov  je vyhľadávaným tréningovým miestom. Medzi skalami sú môžu urobiť  krátke túry aj bežní turisti, ktorých fascinuje neuveriteľná prírodná scenéria.  Nie náhodou národný park Joshua Tree ročne navštíví  okolo 1,3 mil. ľudí. V národnom parku rastie okolo 800 druhov rastlín a žije v ňom viac ako   250 druhov  vtákov. Nejvyšším bodom parku je 1 772 metrov vysoká hora Quail Mountain. Najnižšie  položeným (540 m) je akvadukt na rieke Colorado River. My sme sa vybrali v južnej časti parku na vyhliadku  Keys View (1 581 m n. m.). Vyhliadka ponúka pohľady do údolia a na okolité vyššie hrebene San Bernardino. V diaľke smerom na juhovýchod sa dá vidieť aj jazero Salton Sea – najväčšie kalifornské slané jazero.

Pre vstup do národného parku je nutné mať auto,  keďže tu nie je kyvadlová doprava. Pri jazde autom máte pocit, akoby ste sa ocitli  uprostred nejakého prírodopisného filmu, všade v okolí miestami kopcovitá krajina, krásne juky, na druhej strane balvany, kríky, zase balvany atď. V parku sa nachádza aj niekoľko oáz, ktoré sú prírodným výskytom vody. Pitnú vodu si môžete kúpiť len v turistickom centre mimo územia NP. Nenachádza sa tu žiadny obchod ani benzínová pumpa, aj záchody sú veľmi puritánske. 

Národný park Yoshua Tree sa ocitol na stránkach svetovej tlače začiatkom januára r.2019 v súvislosti s nemilými udalosťami.  Počas odstávky federálnej vlády, ktorá trvala až 35 dní, národný park nikto nestrážil. Dôvod: vypadli takmer všetky služby, ktoré sú platené štátom. Teda aj správa národných parkov. V dôsledku toho sa mohli  aj návštevníci Národného parku Joshua trees, voľne, nekontrolovane  pohybovať po areáli. Keď sa po 35 dňoch vrátili do parku rangeri, čakal ich  smutný pohľad na zničené cesty a poškodené stromy. Kvôli prudkému nárastu vandalizmu musel byť park dočasne zatvorený. Podľa odborníkov vznikli  nenapraviteľné škody, z ktorých sa bude tamojšia príroda spamätávať niekoľko storočí. Opäť sa potvrdilo: ľudská hlúposť a bezohľadnosť nemá hranice…..

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ