Vyšehrad –hrad na Dunajom

by szlaszlo

Pri ceste od nás vlakom do Budapešti ho nemôžete prehliadnúť. Niekoľko desiatok kilometrov od naších hraníc, v Dunajskom ohybe, na druhej strane rieky vysoko vyčnieva nad okolím.

Vyšehrad- po maďarsky Visegrád, bývalý kráľovský hrad je dominantou celého okolia, a patrí medzi najnavštevovanejšie historické pamiatky v okolí maďarského hlavného mesta. Má naozaj bohatú históriu.  Údajne na tomto území žil človek už odpradávna. Najstaršie nálezy objavili pri ústí miestneho potoka. V starom kameňolome našli predmety zo železnej doby.

Rimania si na tomto mieste postavili prvé opevnenie a nazvali ho Pone Novata. Zachovali sa tam po nich viaceré náhrobné kamene aj iné predmety.Význam Vyšehradu vrástol po roku 973. Maďarské knieža Gejza vtedy presťahoval svoje hlavné mesto z Fejérváru do blízkeho Ostrihomu. V roku 1081 vypukli boje o korunu. Kráľ sv. Ladislav zvrhol kráľa Šalamúna a uväznil ho vo veži hradnej pevnosti. Počas historických bojov kontrolovala cestu pri Dunaji. Nielen tú riečnu, ale aj suché cesty v dunajskej úžine či okolité brody. V Citadele, dokončenej v roku 1255, bola dlhých 200 rokov uložená kráľovská koruna kráľa Štefana.Hrad sa rozvíjal aj počas vlády Mateja I. Korvína. Keď Belo IV. v roku 1249 presťahoval kráľovský dvor z Ostrihomu do Budína, začal sa na obranu nového hlavného mesta stavať predsunutý hrad vo Vyšehrade. V podhradí vzniklo sídlo, ktoré zaznamenalo najväčší rozmach počas panovania Ladislava IV. a Ondreja III.

V roku 1473 začali s výstavbou kráľovského paláca, ktorého zbytky stoja dodnes.. Po Matejovej smrti však začal Vyšehrad upadať. V roku 1543 získali hrad turecké vojská a v roku 1686 ho vyhodili do povetria. Definitívne ho zničili po kuruckých povstaniach v rokoch 1703 – 1704. O jeho znovuzrodenie sa postaral v roku 1869 farár József Viktorin, ktorý na obnovu hradu vyhlásil zbierku.

Samotný hrad, dnes z diaľky pôsobí ako polozrúcanina, má opravených a zastrešených len niekoľko miestností. Detailne zrekonštruovali historický lovecký salón, pôsobí takmer autenticky.. To, ako sa kedysi hradní páni zabávali, vám znázornia voskové figuríny.

Najvyšším bodom hradu je Šalamúnova veža. V Strednej Európe patrí k najväčším a najzachovanejším románskym vežiam. V súčasnosti je veža spolu s ostatnými časťami hradu zreštaurovaná a doplnená exponátmi, ktoré informujú o jeho histórii.

Na spodnom nádvorí sú okrem stánkov so suvenírmi aj kráľovské tróny, na ktorých sa môžete dať odfotografovať. Môžete si zastrieľať z luku na terč, malé deti povozí koník.

Návštevníci sa môžu pokochať aj neskutočne krásnym výhľadom na Dunaj i okolie. Samotné mestečko Vyšehrad poskytuje takmer dokonalý servis turistom. O malé či väčšie reštaurácie niet núdza.

Z množstva hotelov je najznámejší štvorhviezdičkový hotel Silvanus, ktorý sa nachádza na kopci iba necelých 900 metrov od hradného areálu. Takisto poskytuje nezabudnuteľný výhľad na na okolie, nielen na Dunaj, ale i na Pilišské hory.

Hotel Silvanus dobre poznajú aj návštevníci zo Slovenska. Veď z hraníc od Štúrova je to sem iba necelá polhodinka autom.Málokto však vie, že hotel bol roku 2018 ocenený titulom Hotel roka v Maďarsku. Osobitnou kapitolou je stravovanie. Hotel ponúka to najlepšie, čo predstavuje na celom svete oceňovaná maďarská gastronomia. Hostí čaká Panoramická reštaurácia nielen s fantastickým výhľadom, ale aj bohatou gastronomickou ponukou maďarských a medzinárodných gastronomických špecialít. Dôraz sa kladie aj na zdravú stravu, hotel má vlastné centrum biopotravín a sami si pestujú liečivé bylinky, ktoré používajú pri príprave jedál..Návštevníci majú k dispozícii aj aqua- a drink bar, piváreň i kaviareň….Okolie hotela ponúka bohaté možnosti na aktívnu turistiku, túry sú vhodné aj pre fyzicky menej zdatných návštevníkov.Ideálne miesto na oddych i spoznávanie histórie….

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ