Bremerhaven – spomienky na vysťahovalcov

by szlaszlo

Tí turisti, ktorí navštívia na severa Nemecka historické Brémy zvyčajne sa vydajú aj do neďalekého prístavného mesta Bremerhaven. Obidve mestá sú historicky späté mnohými putami, sú akoby dvojičky a v súčasnosti tvoria spolkovú krajinu Slobodné hanzové mesto Brémy.

12O tisícové mesto Bremerhaven sa nachádza 6O kilometrov od Brém, leží na sútoku riek Geeste a Vezery; Vezera neďaleko od mesta ústí do Severného mora. Bremerhaven je aj významným prekladiskom vozidiel. Do automobilového terminálu spoločnosti BLG Logistics Group o ploche asi 3 milióny metrov štvorcových sa zmestí viac ako 150 000 vozidiel. Počet odchádzajúcich a prichádzajúcich automobilov v minlom roku bol viac ako 2 milióny, čím sa Bremerhaven radí na predné miesta v Európe. Väčšina dovážaných áut prichádza do Nemecka práve cez Bremerhaven. Mali sme možnosť vidieť obrovské námorné ľode, do ktorých smeruje nekončný had nových automobilov, najmä nemeckých značiek.

Bremerhaven stále zostáva najvýznamnejším rybárskym prístavom Nemecka. Vyslúžil si dokonca prezývku Fishtown a obyvateľom sa niekedy hovorí Fischköppe. V potravinárskom priemysle mesta má najväčší význam spracovanie rýb, mrazených potravín a v súčasnosti i južné druhy ovocia (napríklad banány), ktoré sa v areáli prístavu skladujú a nechávajú dozrieť.

Turista si musí dobre zadeliť čas, aby si stihol prezrieť všetky zaujímavosti, klimatický dom /Klíma-Haus/, prístav, maják, alebo jedinečna Zoo zaberú veľa času. . Neobyčajným zážitkom bola pre nás návšteva Nemeckého emigračného centra, ktoré sprístupnili verejnosti 8. augusta 2005. Čo sa týka exponátov ide obsahovo o najväčšie emigračné múzeum v Európe. Je historickým faktom, žep re miliónov ľudí bol prístav Bremehaven poslednou zástavkou v Európe. Emigrácia sa začala v 19. storočí a pokračovala ďalej aj v 20. storočí. Európania boli v pohybe, hnala ich túžba po lepšom živote. Znie to takmer neuveriteľne, ale nie menej ako 7.2 milióna mužov, žien a detí cestovalo do mesta Bremerhaven, aby sa v prístave v rokoch 1830 až 1974 nalodili na zaoceánske lode smerujúce na americký kontinent. 3,7 milióna Nemcov, 3,4 milióna východných a juhovýchodných Európanov a 100-tisíc Škandinávcov, všetci hľadajúc lepší život. Bremerhaven v severnom Nemecku sa tak stalo najväčšou európskou bránou emigrácie a preto niet divu, že v ňom Nemecké emigračné centrum otvorilo emigračné múzeum. Nemecké emigračné centrum ponúka v múzeu poučenie pre všetky generácie. Starší návštevníci z celej Európy i zo zámoria sem chodia spomínať na svojich predkov, mladší získavajú cenné poznatky z históre. Všetko je veľmi vierohodné, ako keby sa otočilo späť koleso času. Divadelne hraná výstava umožňuje návštevníkom spoznať emigráciu naživo. Prítomné migračné fórum ponúka v múzeu aj vlastný prieskum, ktorý vám umožní pustiť sa do individuálneho hľadania svojho pôvodu, či nájsť význam svojho priezviska. Program dopĺňajú špeciálne výstavy a kultúrne podujatia.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ