El Jem – najväčší amfiteáter v Afrike

by szlaszlo

V tuniskom mestečku El Jem láka návštevníkov rímsky amfiteáter zapísaný do zoznamu UNESCO, najväčší z tohto obdobia na africkom kontinente, tretí po amfiteátroch v Ríme a vo Verone .

Stavba pochádza z roku 238 , je 138 metrov dlhá ,122 metrov široká a výška dosahuje až 30 metrov. Kapacitu má 35 tisíc divákov. Amfiteáter sa vyznačuje výnimočnou zachovalosťou a zaujímavosťou je, že nebolo nikdy dostavané. Skôr, ako sa to mohlo podariť totiž vplyv Rimanov v regióne poklesol a stavba samotná neskôr slúžila ako skrýša miestnych pred nepriateľmi. Vraj sa tu opevnila so svojimi vernými aj berberská kráľovná Kahena, keď v 7. storočí bránila svoju zem proti Arabom.

V roku 1980 boli dokončené reštaurátorské práce a amfiteáter slúži dnes ako prírodná scéna s výbornou akustikou a konajú sa tu koncerty vážnej hudby. Amfiteáter je aj miestom konania každoročného Medzinárodného festivalu symfonickej hudby, na ktorom sa tento rok zúčastnili aj hudobníci aj zo Slovenska. V priestoroch amfiteátra El Jem sa natáčal megafilm Gladiátor a aj známy film Angelika a sultán. Amfiteáter je prístupný počas celého roka.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ