Burgenland je tak blízko….

by j.protic

Mnoho Slovákov a najmä Bratislavčanov si susedný Burgenland spája najmä s Neziderským jazerom, a s ideálnymi možnosťami na cykloturistiku. Najvýchodnejšia rakúska spolková krajina však ponúka toho oveľa viac.

Je nesporné, že zväčša rovinatý Burgenland je ideálným miestom na cyklotúry. Našínec môže iba závidieť hustú sieť perfektne značených cyklochodníkov s vyspelou infraštruktúrou a servisom pre návštevníkov. Najväčším lákadlom je najväčšie stepné jazero v Európe – Neziderské jazero  , Neusiedlersee  , Fertő Tó  . Jazero má rozlohu spolu s rákosím viac ako 320 km² (240 km² Rakúsko, 80 km² Maďarsko), je 36 km dlhé, 6–14 km široké. Leží vo výške 114 m nad morom, priemerná hĺbka jazera je 1–1,5 m. Prevláda mierna klíma s 300 slnečnými dňami v roku.

V južnej časti je jazero slané. Plocha rákosia okolo hladiny je väčšia ako plocha vody a miestami tvorí približne až 5 km široký pás. Jazero nemá významný prirodzený prítok. Plocha hladiny a hĺbka sa mení podľa zrážok a v rokoch 1868 až 1872 jazero celkom vyschlo. Voda je na náš vkus trošku kalná, spôsobuje to dno jazera, ale kúpanie je absolútne nezávadné, bez rizika. V jazere žije okolo 30 druhov rýb a v okolí jazera hniezdi 300 druhov vtákov. Od roku 2001 je pozoruhodná dedinská architektúra v osadách obklopujúcich jazero na hraniciach Maďarska a Rakúska súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Okolo jazera vedie cyklocesta B10 Neusiedler See-Radweg. Podľa skalných cykloturistov trasu okolo celého jazera /viac ako 100 km sa dá absolvovať aj za jeden deň, ale tí, ktorí si chcú vychutnať okolie, spoznať prírodu a zaujímavosti si túru rozdelia na 3-4 dni. Nie je problém si nájsť ubytovanie po trase za prijateľnú cenu…Počas výletu sa oplatí zavítať aj do národného parku Seewinkel, na juhovýchodnej strane jazera. Jeho informačné centrum je v Illmitzi, kde návštevníkom ochotne poskytnú informácie či mapy. V národnom parku sa nachádza vyše 300 druhov vtákov, ktoré možno pozorovať z tridsiatich vyhliadkových veží. Ďalekohľady či teleskopy je možné zapožičať si v centre zálohou za osobný doklad. Okrem vtáctva, sŕn či zajacov sa v parku nachádzajú aj biele somáre s modrými očami, ktorých je v Rakúsku celkovo len okolo 300 kusov.

Na svoje si prídu aj milovníci vína, čí dobrej kuchyne. Burgenland je mekkou vinárov, treba ochutnať tradičné regionálne vína, napr.modrú frankovku. Príležitostí na to je neúrekom..A ešte jeden tip pre rodiny s deťmi. Mimoriadne veľkej obľube medzi najmenšími sa teší Familypark v St. Margarethen, ktorý ponúka viac ako 80 atrakcií.

V posledných rokoch mieri čoraz viac Slovákov do Burgenlandu aj za kultúrou. Letné operné čí operetné predstavenia pri Neziderskom jazere lákajú návštevníkov z celého sveta.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ