Pomôcka pre turistov v meste Hannover

by j.protic

Turisti, ktorí sa chcú oboznámiť s pamätihodnosťami severonemeckého mesta Hannover na vlastnú päsť, bez sprievodcu, to nemajú ťažké.

. Stačí sa vydať po tzv.červenej línii alebo po nemecky po Roter Faden, ktorá je namaľovaná na uliciach a chodníkoch, a tá ich prevedie okolo všetkých významných stavieb a pamiatok v centre mesta. . Ide o 4,2 km dlhú trasu, ktorú môžete pohodlne absolvovať peši za 3-4 hodiny – už aj so zastávkami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

História Hannoveru je veľmi bohatá. Mesto bolo založené v roku 950, jeho pôvodný názov bol Honovere,čo znamenalo vysoký breh alebo hrádzu. Tento názov vznikol pravdepodobne preto, lebo mesto sa nachádza na brehoch rieky Leine a kanálu Mittelland, na ploche 204 km2. Hannover patril už od 14.storočia medzi významné európske mestá, bolo aj hlavným mestom Hannoverského kráľovstva.

Jeho sláva nevybledla ani dodnes, hoci počas II.svetovej vojny bolo mesto takmer celé zničené. Na niekoľkých maketách v budove novej radnice je názorne vidieť ako vyzeral Hannover pred vojnou a po skončení bojov. Až na malé výnimky zostali iba ruiny. Je obdivuhodné ako sa podarilo mesto rekonštruovať a znovupostaviť na nohy. Pri prechádzke v historickom centre si ani neuvedomite, že po skončení vojny v roku 1945 tu takmer nič nezostalo z pôvodnej krásy.

Jednou z dominánt mesta je budova tzv. novej radnice, ktorá si utrpela bombardovaním obrovské rany, ale podarilo sa ju vrátiť do pôvodonej podoby. Bola postavená v rokoch 1901 až 1913 a je naozaj majestátna. Radnica je 98 metrov vysoká a v jej veľkej sále bol v roku 1946 vyhlásený samostatný štát Dolné Sasko. Charakterisitckou časťou novej radnice je kupola , ktorá je sprístupnená verejnosti. Na jej najvyšší bod sa dostanete výťahom, ktorý je technickou raritou, vedie hore totiž šikmo..Zhora je nádherný výhľad na celé mesto a okolie. Nemožno si nevšimnúť, že všade dookola dominuje zeleň, nie náhodou sa nazýva Hannover aj „zeleným mestom“. A ozajstným skvostom je jazero Maschsee , takmer v centre v centre mesta. Ideálne miesto na oddych, dá sa tu aj člnkovať, alebo len tak leňošiť na krásne upravených trávnikoch. A kto túži po zelenej kráse sa zaiste vydá električkou na okraj mesta do krásneho barokového parku Herrenhausen, ktorý patrí medzi najkrajšie barokové záhrady c celej Európe. V čase našej návštevy zámok sa po rekonštrukcii blýskal novotou, v obnovených priestoroch prijala kancelárka Merkelová aj vtedajšieho amerického prezidenta Obamu. Hosť z USA bol zaiste nadšený, tak ako státisíce návštevníkov z celého sveta, ktorí si nenechajú ujsť tento jedinečný park…..

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ