Súťaž krásy a nevšedné šaty

by j.protic

V rámci hnutia Čisté mestá sa uskutočnila v Maďarsku súťaž krásy Miss Eden. Kvôli pandémii koronavírusu aj táto súťaž prebehla v online priestore.

Šaty pripravené z odpadových, znovupoužiteľných materiálov predstavili krásne modelky, ktoré aj súťažili medzi sebou. Aj týmto spôsobom zvýrazňovali hodnoty a ideu ochrany životného prostredia.Na tomto virtuálnom podujatí sa zúčastnili aj maďarské slečny, ktoré žijú za hranicami Maďarska.

Na základe jednomyselného rozhodnutia poroty na prvom mieste sa umiestnila a kráľovnou súťaže sa stala Valentína Lackó, ktorá sa narodila v Kisvárde a do Budapešti sa presťahovala pred 5 rokmi.

Prvou vicemiss sa stala 17 ročná Vivien Kovács, pochádzajúca zo slovenského Komárna.Podľa vlastných slov chce sa stať právničkou.

Druhá vicemiss je Vivien Fekete, ktorá sa umiestnila na treťom mieste.

Prvé tri súťažiace okrem titulu dostali aj štipendium v hodnote 100 tisíc forintov.

Porota hodnotila kreativitu, stvárnenie aj použiteľnosť modelov, ako aj to, ako pristane modelkám nimi vymyslená a stvárnená odev. Člen poroty Attila Maklári Tót vyzdvihol aj to, že súťažiace svojou prácou upozornili aj na myšlienku udržatelnej budúcnosti.

Hnutie Čisté mestá ako aj združenie Čisté mestá už 20 rokov má za cieľ ochranu hodnôt  životného prostredia a propagáciu myšlienok ekológie v mestách Európy i celého sveta. Združenie Čisté mestá spolu so svojími partnermi organizuje podujatia Čisté mestá v rôznych mestách Európy. Súťaž na vytvorenie šiat z odpadu, znovupoužiteľných materiálov je najúspešnejšou časťou tohto projektu.

Súčasťou hnutia Čisté mestá je aj veľkolepá ekologická súťaž stredoškolákov. Je vyhodnotenie bolo tiež súčasťou terajšieho podujatia. Jej výsledky vyhlásili v prestávke, po predstavení súťažných šiat. Víťazom sa stal Ádám Antal, ktorý dostal aj štipendium v hodnote 100 tisíc forintov, Prvých 80 súťažiacich dostane okrem diplomov aj  darčekové balíčky.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ