Tel Aviv je najnovšia destinácia z letiska Piešťany

by j.protic

Stoosemdesiatmiestny Airbus A320 pristál na piešťanskom letisku, otočil sa na severnom konci dráhy a roloval k terminálu. Vtedy začali z dvoch požiarnických áut pri dráhe striekať prúdy vody. Nestalo sa nič dramatické, vodnou bránou tradične vítavajú nové linky a aj v Piešťanoch takto nedávno privítali prvý prílet izraelskej spoločnosti Arkia z Tel Avivu. Tento airbus bol kuriozitou, pretože namiesto airbusu Arkie priletelo lietadlo bulharskej spoločnosti Electra Airways, ktoré má Arkia z Bulharska prenajaté, lebo nemá dosť vlastných.

Do polovice novembra sa má uskutočniť 28 letov z a do Izraelu. Okrem Tel Avivu sa v tejto letnej sezóne sa z Piešťan lieta raz týždenne do egyptskej Hurghady, najmenej dvakrát týždenne do tureckej Antalye a koncom mesiaca sa po prvý raz začne lietať aj na Cyprus. Tento rok sa čaká rekord v počte pasažierov, prekoná prvý masívnejší charterový rok 2019, keď do Turecka a Egypta a nazad cestovalo 10,5 tisíca dovolenkárov. Bude ich viac aj ako vlani s13 tisíckou turistov. Aj keď Slovensku  v charterovej doprave dominuje Bratislava, Piešťany sú atraktívne pre západoslovákov, ktorí majú na piešťanské regionálne letisko blízko, parkujú zdarma, vybavovanie je rýchle, v zmodernizovanom odletovom termináli je klimatizácia, detský kútik, automaty s občerstvením. 

Spojenie s Izraelom je na rozdiel ostatných letných letov z Piešťan do ostatných destinácií odlišné. Kým tie sú exportom slovenských dovolenkárov k moru, lety z Izraela predstavujú pre Slovensko vítaný biznis – incoming, dovoz turistov a predaj služieb. Trnavský samosprávny kraj významne podporil príchod turistov z Izraela napríklad aj podporou účasti západoslovenských cestoviek na turistickom veľtrhu v Tel Avive a rokovaniami s tamojšími cestovkami, angažovala sa krajská organizácia pre cestovný ruch. Pre mnohých je to prekvapenie, ale Izraelčania sú po Čechoch a Nemcoch tretí najčastejší návštevníci je ich sedem percent. Veľa z nich má záujem o kúpeľné pobyty v Piešťanoch, ale aj v susedných krajoch, napríklad v Trenčianskych Tepliciach či Bojniciach. Prichádzajú však aj seniori, ktorí pochádzajú z týchto končín a do Izraela sa vysťahovali. Ich počty rednú, pribúda však mladších ľudí, ktorí majú radi poznávacie cesty a tento kraj je pre nich zatiaľ nepoznané teritórium. Zaujímavosťou, že letenky si môžu kúpiť aj Slováci, napríklad pútnici, ktorí chcú cestovať za kresťanskými pamiatkami do Svätej zeme, alebo v Mŕtvemu moru.

O tomto spojení sa hovorilo už dlhé roky, ale prechádzajúci predstavitelia kraja iba veľa rozprávali a „skutek utek“. Pritom zadlženému  letisku pred šiestimi rokmi reálne hrozil zánik. Pre nového trnavského župana Jozefa Viskupiča sa však ozdravný plán a oživenie letiska stalo osobnou záležitosťou. Letisko dokázalo zvládnuť aj náročný izraelský bezpečnostný audit.

Letisko ožíva. Pribudlo biznis letov, leteckých pracovných ciest i sanitných letov, nákladné lety so súčiastkami najmä pre automobilky. Šéf nitrianskej cestovky Happy Travel a prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes, ktorý si vzal na plecia organizáciu prvých charterov hovorí, že na budúci rok by mali byť v ponuke aj ďalšie destinácie. Výkonný riaditeľ Letiska Piešťany Bohumil Klečák tvrdí, že perspektívne by mohli prísť na rad aj pravidelné linky do  západnej Európy.

Piešťany sa stali miestom pre údržbu ukrajinských nákladných lietadiel a trojica zahraničných investorov má tento rok otvoriť prvý z nových hangárov. Budú tréningovou školou, aj zázemím pre prevádzku, údržbu a  hangárovanie malých privátnych lietadiel, ktorých veľká americká spoločnosť Cirrus Aircraft vyrobila už deväťtisíc.   

JB

Snímky Ján Blažej

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ