Halle je aj študentské mesto

by j.protic

Prvá zmienka o meste pochádza z roku 806. Od 10. storočia do roku 1680 bolo mesto súčasťou Magdeburgského arcibiskupstva. O 14 rokov neskôr tu bola založená založena Univerzita Halle (Alma Mater Halensis) so štyrmi fakultami. Stála rovnocenne vedľa starých univerzít v Tübingene, Heidelbergu,Jene, Lipsku, alebo v Götingene.

V roku 1701 sa Halle stalo súčasťou Pruského kráľovstva. V rámci Pruska bolo od roku 1714 hlavným mestom magdeburského vojvodstva.. V roku 1806 zaútočili na mesto napoleonské vojská a porazili pruské jednotky. Napoleon pri následnej návšteve mesta nariadil zrušit univerzitu. V roku 1807 se Halle stalo súčasťou Vestfálského kráľovstva, avšak už v roku 1815, po prehre Napoleona / pri bite u Lipska/ patrilo opäť Prusku. Tentokrát však už ako časť novozriadenej provincie Sasko. O dva roky neskôr, v roku 1817 bola v Halle obnovená vysokoškolská výuka, vznikla Univerzita Martina Luthera ako spoločná nástupnická inštitúcia dvoch univerzit zrušených Napoleonem – pôvodnej, hallskej univerzity založenej v roku 1694 a univerzity vo Wittenbergu založenej v roku 1502.

Univerzita priťahovala študentov z celej Európy. V roku 1838 sa tu zapísal na dvojročné štúdium aj vtedy 24 ročný Ľudovit Štúr. Vedomosti získané z oblasti dejín a filozofie v značnej miere ovplyvnili jeho svetonázor a ďaľšie pôsobenie. Dominantnou osobnosťou svetových dejín, ktorá je spätá s Halle je Martin Luther , ktorý tu nielen študoval, pôsôsobil, ale nachádza sa tu aj jeho posmrtná maska umiestnená v Marienkirche/Marktkirche, kde si môžu návštevníci pozrieť aj jeho kazateľňu. Rok 2017 bude rokom Martina Luthera, ve´d 31.októbra uplynie 500 rokov od chvíle, kedy Martin Luther pribil 95 výpovedí proti odpustkom na dvere Zámockého chrámu vo Wittenbergu. Tento deń sa považuje za začiatok obdobia reformácie.

Ale Halle nie je iba mestom histórie, pulzuje tu mladistvý život. Niet sa čo čudovať, veď z okolo 230 tisíc obyvateľov mesta je viac ako 20 tisíc študentov. Je to mesto veľmi príjemné na bývanie. Po páde železnej opony v okolí mesta zanikol ťažký a chemický priemysel. V meste prevažujú parky, tečú tu až dve rieky. Podľa nášho sprievodcu Halle sa radí medzi najzelenšie mestá v Nemecku, 55 % územia tvoria parky a vodné plochy. Plavba ľoďou po rieke Saale je príjemným spetrením prehliadky mesta. Je to aj mesto hudby, už od roku 1922 sa tu každoročne koná festival hudby Friderica Händla. Rodný dom a múzeum tohto svetoznámeho skladateľa patrí medzi najnavštevovanejšie pamätihodnosti Halle.

Milovníci výtvarného umenia si prídu na svoje na zámku Moritzburg, kde sa okrem iného nachádza aj rozsiahla zbierka umeleckých diel moderného klasicizmu. Ale najviac sme boli prekvapený, keď sme videli,že starom meste sa nachádza aj múzeum skupiny Beatles, ktoré je údajne väčšie ako pôvodné v Liverpoole.Škoda, že sme sa nedostali dovnútra, v pondelok, keď sme tam boli, ani beatlesáci nemali otvorené…Azda nabudúce…

Halle/Saale/ sa môže pýšiť niekoľkými, zaujímavými prvenstvami. Vedeli ste napr. že v tomto meste začala premávať prvá električka na svete? V Halle pôsobí najstarší chlapčenský spevácky zbor, je starší ako svetoznámy viedenský Sängerknaben, bol založený v roku 1116. V Halle bola vyrobená najrýchlejšia parná lokomotiva na svete. V tomto meste bolo otvorené najstaršie varietné divadlo na svete, je o 4 mesiace staršie ako parížsky Moulen Rouge. Skrátka Halle je mesto, ktoré sa oplatí navštívit, najlepšie na viac dní……

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ