Jazero Garda očami turistu

by j.protic

Najväčšie talianske jazero Lago di Garda sa nachádza na severe Talianska medzi Alpami a Pádskou nížinou v blízkosti Verony, cca. 8 hodín cesty autom z Bratislavy. Okamžite vás očarí nádhernou prírodnou scenériou, je ideálnym miestom na strávenie aktívnej dovolenky pre každú vekovú kategóriu.

Severnú užšiu časť lemujú hory /ktoré sú vysoké až do 2000 m n.m./ južná časť je širšia a pripomína more. Jazero je dlhé 51.6 km a široké 17.2 km.

Podnebie je stredomorské, rastú tu olivovníky, citrusy, dokonca aj palmy, čo je na túto zemepisnú šírku zriedkavé. Nádherne upravená promenáda je vhodná na dlhé prechádzky, jazero ponúka v lete ideálne možnosti na kúpanie, surfovanie, plachtenie a hory pri lago di Garda sú vyhľadávaným miestom pre horských cyklistov.

Popri jazere nájdete množstvo úchvatných malebných mestečiek a rímskych pamiatok. Každé jedno je krásne a niečim jedinečné. Samozrejmosťou je množstvo reštaurácií a kaviarničiek, kde si môžete pochutnať na výbornej talianskej kuchyni, zmrzline, káve, dezertoch a nezabudnite ochutnať miestne víno , kedže okolie jazera Garda je aj vychýrenou vinárskou oblasťou.

Pri mestečku Malcesine sa rotačnou lanovkou môžete vyviesť na horu Monte Baldo (výstupná stanica je vo výške 1 780 m) odkiaľ máte nádherný výhľad na celé okolie.

Aj tí najmenší si prídu na svoje.Pre deti je lákadlom Gardaland, najväčší taliansky zábavný park, ktorý sa nachádza na juhovýchodnom brehu jazera. Je tu okolo 70 atrakcií, od rôznych typov horských dráh až po vodné atrakcie.

Taktiež odporúčame výlet do neďalekej Verony, do jedného z najkrajších a najznámejších talianskych miest s čarovnou atmosférou plnej romantiky a lásky (nie nadarmo sem Shakespeare umiestnil dej svojho diela Rómeo a Júlia).

Pre tých ktorí majú radi kultúru, a najmä operu, máme tip: v lete sa v Aréne di Verona niekoľkokrát do týždňa konajú operné predstavenia. A pozrieť si operu pod šírym nebom v rímskom amfiteátri z prvého storočia je naozaj nezabudnuteľný zážitok na celý život.

Text a foto: ing.Zuzana Suchá

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ