Mesto mnohých tvári

by j.protic

Hradec Králove je mesto mnohých tvári. Kvôli svojej zaujímavej architektúre sa často spomína aj ako „salón republiky“

Hradec Králové, mesto ležiace pri sútoku riek Labe a Orlice v severovýchodných Čechách, kde žije takmer 100 tisíc obyvateľov patrí k nejväčším a najvýznamnejším mestám v Českej republike. Spomína sa aj ako učebnica architektúry pod širokým nebom , pretože tu nájdeme významné architektonické stavby od gotiky až po súčasnosť.

Mesto rozkvitalo hlavne v období stredoveku, kedy bolo tzv. „venným mestom“ českých kráľovien. Svojho času bolo to druhé najvýznamnejšie mesto v Čechách – po Prahe. Na konci tohto obdobia bola v Hradci Králové postavená gotická katedrála sv. Ducha, ktorá sa nachádza na Veľkom námestí, pri nej leží ešte Biela veža a Stará radnica, ako najznámejšie a najzachovalejšie pamiatky mesta.

V rokoch 1766 až 1857 slúžilo mesto ako vojenská pevnosť,avšak pre nezáujem vedenia mesta táto bola obnovená a zrušená až v roku 1884. Vojaci vypratali priestor v polovici 19. storočia po neúspešnej bitke pri Hradci Králové..

Tým sa fakticky uvoľnil priestor pre zlatú éru královohradeckej architektúry na začiatku 20. storočia, za ktorú si predovšetkým vďaka stavbám architektov Gočára a Kotěry mesto získalo označenie í Salon republiky. Milovníci architektúry tu majú naozaj čo obdivovať.

Turistov zaujme najmä centrum mesta, ktoré vyzerá naozaj jedinečne. Upravený obrovský vydláždený pľac, bohato zdobený morový stĺp a do výšky sa týčiaca katedrála svätého Ducha v čele samotného námestia, ktorému sa príznačne hovorí – Veľké.

Hradec Králové je aj významné univerzitné mesto,pôsobí tu Univerzita Hradec Králové, niektoré fakulty pražskej Univerzity Karlovy a Univerzity obrany. Mladí študenti vytvárajú svieži duch v meste, pulzujúci život je cítiť na každom kroku.

Mesto je plné kultúrneho života, športu a rôznych spoločenských aktivít. Hradecké Klicperovo divadlo sa považuje za veľmi kvalitnú a uznávanú scénu, ktorá bolo dokonca niekoľkokrát ocenená titulom „Divadlo roka“. A ani miestne Artkino Centrál nezostáva pozadu. V roku 2008 získalo cenu pre Najlepšie európske kino pre mladé publikum.

Pre mladšiu generáciu a fanúšikov moderných hudobných štýlov sa tu usporadúvajú dva známe letné festivaly: Rock for People a Hip Hop Kemp.

Mesto má mnoho zaujímavostí, z ktorých sa dá vyberať, takže pravdepodobne každý návštevník tohto „slobodného kráľovského mesta“ si príde na svoje.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ