Lake Tahoe- alpské jazero v Kalifornii

by j.protic

Väčšina ľudí u nás pozná Kaliforniu ako krajinu slnka, nekonečného pobrežia  Pacifiku, ako raj surferov. Ale najľudnatejší štát USA sú aj hory, a to poriadne vysoké a rozsiahle. A pritom nie sú ani tak ďaleko od pobrežia oceánu. Nám cesta autom trvala niečo viac ako tri a pol hodiny.Naším cieľom bolo jazero uprostred hôr, obľúbená turistická destinácia, najmä domácich obyvateľov, Lake Tahoe.  Jej zaujímavosťou je, že leží na území dvoch štátov: Nevady a Kalifornie.Na naše pomery úctyhodná je aj nadmorská výška jazera, 1897 m, teda niečo menej ako sa nachádza Chopok.Inak najvvyšší bod Kalifornie sa nachádza v tomto pohorí /Sierra Nevada/, dosahuje úctyhodných 4421 m nad morom….

 Tahoe je najväčšie alpské jazero v Severnej Amerike. Po piatich Veľkých jazerách v Michigane je to objemovo najväčšie jazero v USA. Jeho hĺbka je 501 m, čo z neho robí druhé najhlbšie v Spojených štátoch po Crater Lake v Oregone (594 m).

Jazero vzniklo asi pred dvoma miliónmi rokov ako súčasť povodia jazera Tahoe. Jeho pobrežie sa vyformovalo počas ľadových dôb. Je známe nielen pre svoju priezračnosť vôd ale najmä pre panorámu okolitých hôr zo všetkých strán.

Lake Tahoe sme navštívili zo severnej strany. Naskytol sa nám krásny pohľad na tyrkysovú, priezračnú vodu a okolité hory. Oproti predchádzajúcej návštevy spred 5 rokov bolo evidentné, že voda ustupuje, a pláže sa rozširujú.Je to dôsledok veľkého sucha, ktoré tu panovalo niekoľko rokov..

Autom sa dá obísť jazero pohodlne za pol dňa. Všade sú miesta na vyhliadku, tzv. vista point-y, odkiaľ sa dajú urobiť krásne zábery na okolitú prírodu i na jazero. Počas okruhu okolo jazera sme dvakrát prekročili hranice medzi Kaliforniou a Nevadou, túto skutočnosť sme zaregistrovali iba tabuľami na okraji cesty. Ďaľšie tabule, ktoré nás zaujali upozorňovali na prítomnosť medveďov, dokonca aj pri našom hoteli nás výzývali, aby sme boli ostražití…

Upozornenie na medvede

Z jednotliých zastávok nás najviac zaujala časť Emeralda Bay, v západnej polovici jazera.. Emerald Bay je obklopený zalesnenými kopcami z ľadovca vyrezávanej žuly a bodkovaným malým ostrovčekom v jeho strede. Vzhľadom k tomu, že záliv je o niečo mäkší ako ostatné jazero Tahoe, voda má výraznú modrozelenú farbu. Na drsnom pobreží Emerald Bay sú pekné turistické chodníky s úchvatnými panoramatickými výhľadmi. Dve obľúbené túry sú Cascade Falls Trail a Bayview Trail,

V meste South Lake Tahoe, ktoré pretína hranica  je rozdiel medzi dvoma časťami očividný.V časti, ktorá patrí do štátu Nevada vidieť obrovské hoteli, kasína, herne ulice sú plné svetelných reklám, trochu to pripomína Las Vegas. Kalifornská časť je skromnejšia.Nakoľko v slnečnom štáte sú hazardné hry zakázané, veľa návštevníkov z Kalifornie denne prechádza na druhú stranu hranice, aby sa venovali hazardu.

Jazero Tahoe je dlhé približne 35 km, teda viac ako o polovicu menšie ako napr.Balaton,ale oveľa širšie, miestami až  19 km pričom breh má dĺžku 116 km a plocha má 490 km². Približne dve tretiny plochy jazera patria Kalifornii. Južnému pobrežiu dominuje mesto South Lake Tahoe, ktoré susedí s mestom Stateline, kým mesto Tahoe City sa nachádza na severozápadnom pobreží jazera Tahoe.

Emeralda Bay

Okolie Lake Tahoe je hlavnou turistickou atrakciou v Nevade i v Kalifornii. Je domovom zimných športov i letnej rekreácie v prírode. Okolie je obsypané lyžiarskymi a turistickými strediskami.Ročne túto oblasť navštívi až 18 milliónov ľudí. Je tu množstvo hotelov, motelov a najmä kempingov, ktoré sú citlivo skryté medzi obrovskými stromami, v pomerne hustých lesoch, takže nepôsobia rušivo. V zime je to raj lyžiarov, nachádzajú sa tu špičkové lyžiarske strediská, kde máte garanciu snehu od novembra až do mája. /napr.: Mammoth, Kirkwood, Northstar California, Bear Valley, Heavenly Mountain Resort/ .

Azda najznámejšie stredisko sa volá Palisades Tahoe..Možno tento názov vám nič nehovorí, ale keď povieme meno Squaw Valley priaznivci športu si azda spomenú, že sa tu konali zimné olympijské hry v roku 1960/pre slovenské farby sú pamätne tým, že tu získal striebornú medailu krasokorčuliar Karol Divín/. Ale prečo zmenil Squaw Valley svoj názov na Palisades Tahoe?

Bolo to na žiadosť predstaviteľov pôvodnych indiánskych kmeňov, slovo “squaw”, je podľa nich hanlivým pomenovaním Indiánok. Regionálne kalifornské kmene v minulosti už niekoľkokrát žiadali zmenu názvu rezortu, no nikdy neuspeli. Tentokrát už áno, a zmena názvu nastala až v roku 2022. Zákonodarcovia k rozhodnutiu dospeli po diskusii so zástupcami miestnych indiánskych skupín a rozsiahlej štúdii pôvodu slova „squaw“, ktoré znamenalo „žena“, no postupne nadobudlo rasistický a mizogýnny význam znevažujúci indiánske ženy.

Premenovanie súvisí so snahami riešiť rasovú diskrimináciu, kolonializmus či utlačovanie pôvodných obyvateľov USA. Ale v olympijskej histórii zostane navždy názov Squaw Valley……Miesto zimných hier v blízkosti Lake Tahoe…

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ