Donner Pass – kruté tajomstvo expedície

by j.protic

Je známe, že Američania si svoju – na európske pomery veľmi krátku – históriu veľmi vážia a uctievajú. Vysoko v horách Kalifornie, v pohorí Sierra Nevada pri prechádzaní horskym priesmykom Donner Pass, vo nadmorskej výške 2151 m sme sa predtým zastavili v múzeu Donnera. Toto meno sa objavuje všade na okolí, je po ňom pomenovaný priesmyk, vysokohorská cesta, most, jazero, múzeum i historický park.

Donner Bridge

 Kto bol vlastne George Donner? Známym sa stal na konci prvej polovice 19.storočia. Bol jedným z vodcov  veľkej skupiny osadníkov, ktorá sa vydala zo stredovýchodnej časti Ameriky do Kalifornie, kde chceli hľadať ľahší a lepší život. Aby sa osadníci dostali do Kalifornie z východu, museli prejsť aj  cez pohorie Sierra Nevada . Ako sa neskôr ukázalo, to bol veľký problém, ktorý viedol k tragédii. Príbeh neštastnej expedície bol námetom mnohých literárnych diel  i úspešného filmu Donner Party.Čo sa vlastne stalo v rokoch 1846-47?

Pamätnik pionierom, osadníkom, ktorí prišli z druhého konca Ameriky

Začiatkom mája 1846 sa zo Severnej Karoliny vydala veľká skupina osadníkov, spolu asi 500 rodín, s vozmi, kočmi na dlhú cestu do Kalifornie.  Jedna časť karavány  pod vedením vtedy 60 ročného George Donnera sa neskôr rozhodla isť kratšou, no dovtedy neznámou trasou. Bola to však osudná chyba. Počas niekoľkomesačnej cesty už nestihli  pred nástupom zimy prejsť pohorím Sierra Nevada, zastihlo ich mimoriadne kruté počasie a uviazli v hlbokom snehu a v silnom  mraze. Koncom októbra sa nachádzali pri jazere Truckee /dnes jazero Donner/ Pomaly im dochádzali zásoby jedla, boli odrezaní od okolitého sveta. Pribúdali obete, ktoré nevydržali kruté podmienky. Napriek niekoľkým pokusom prieskumných skupín nájsť východisko z tejto tragickej situácie nepodarilo sa im dostať ďalej. Ich zúfalstvo spôsobilo, že sa niektorí stali kanibalmi, jedli ľudské mäso. O tejto skutočnosti sú dobové záznami, i keď niektoré zdroje to spochybňujú.Údajne však záchranné skupiny, ktoré sa až v apríli 1847 dostali k jazeru Truckee našli zbytky ľudských kostí a ďaľšie stopy, ktoré svedčili o kanibalizme. Samotný vedúci skupiny George Donner zomrel skôr prirodzenou smrťou..Dnes jeho meno  nesie takmer všetko  na okolí, jazero, priesmyk, stará cesta, cez priesmyk,  most, i veľky spomienkový park s múzeum.má názovDonner Memorial State Park. V parku, neďaleko vchodu do múzea sa nachádza veľká socha, pamätník osadníkom-pionierom, ktorý sa vydali objavovať a obsadiť nové územia.

Vchod do múzea v Donner Memorial State Parku

 Dozvedeli sme sa tu veľa nielen o expedícii neštastých osadníkov,  ale najmä o histórii tohto horského územia na pomedzí Kalifornie a Nevady..Pôvodne patrilo Indiánom, najmä príslušníkom kmeňa  Miwok. V múzeu vidieť zaujímavé artefakty z tohto obdobia. Jedna časť je venovaná  aj stavbe vysokohorskej cesty i mosta cez priesmyk i železnice , o ktorú sa pričinili najmä čínski robotníci…

Exponát v múzeu

Hoci dnes sa dostanete na juh už pohodlne po dialnici, stojí za to vydať sa po pôvodnej, historickej ceste, odkial je krásny výhľad na okolité hory, jazero Donner, i na ikonický  most.

JP

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ