Meissen – mesto porcelánu

by j.protic

Porcelán z nemeckého mestečka Meissenu je pojmom pre milovníkov krásnych tanierov, jedálenských súprav, rôznych krásnych figúr.

Pôvabné a útulné nemecké mestečko v blízkosti Drážďan sa preslávilo na celom svete výrobou porcelánu. Manufaktúra na jeho výrobu bola v Meissene založená už v roku 1710 ako prvá v Európe a dodnes sa tu úžitkový aj dekoratívny porcelán s charakteristickou značkou – modrými prekríženými mečmi vyrába. . Meissenský porcelán je veľkým pojmom pre zberateľov, ale aj fanúšikov ručnej výroby. Dnes je turistickou atrakciou, láka návštevníkov z celého sveta. Dodnes v manufaktúre vyrábajú jedálenské súpravy a sošky pôvodnou metódou a každý kúsok tvoria ručne. Pri prehliadke zaujímavo zariadeného múzea sa návštevníci počas niekoľkých zastávok pri praconých stoloch dozvedia priamo od zamestnancov , ako presne vznikajú jednotlivé predmety, ako ich maľujú a ako dlho trvá ich výroba. Počas prehliadky múzea sa dozviete, že krásne výrobky tunajšej manufaktúry boli súčasťou vybavenia mnohých šľachtických palácov, zámkov a rezidencií. V súčasnosti je tento porcelán naďalej synonymom luxusu a tej najvyššej kvality, každý kus je unikát, jediný a do detailu prepracovaný. Ojedinelé výrobky a celé súpravy z produkcie porcelánky sú vyhľadávané náročnými zákazníkmi nielen z Nemecka ale aj z celého sveta.

Dostať ich kúpiť priamo v manufaktúrnej predajni (tu je aj najširší výber tohto porcelánu), vo viacerých predajniach po starom meste, rovnako v neďalekých Drážďanoch, prípadne za hranicami. Zberatelia starožitností majú priamo v mestečku Meissen príležitosť zadovážiť si aj vzácne zbierkové a unikátne kusy tohto porcelánu.Samozrejem je to mimoriadne drahá záležitosť. Porcelán má stále vysokú hodnotu, staré pôvodné súpravy sú mnohokrát súčasťou dedičstva, ktoré sa presúva z generácie na generáciu. Porcelán z Meisisenu je stále žiadaným artiklom a svojou kvalitou a krásou takmer nemá konkurenciu na našom kontinente. Podľa naších sprievodcov za svojho najväčšieho konkurenta v Európe považujú manufaktúru v maďarskom Herende.

V súčasnosti je záber porcelánky v Meissene širší a zameriava sa aj na architektúru, interiérový dizajn a šperkárstvo. Stopy slávneho porcelánu sú pritom v meste viditeľné na každom kroku.. Na veži kostola Frauenkirche sa napríklad nachádza prvá funkčná porcelánová zvonkohra, v kostole sv. Mikuláša sa zasa možno nadchýnať pohľadom na najväčšie porcelánové figúry na svete.

Po návšteve múzea sa oplatí popozerať sa aj po starom meste. Historické centrum mesta je situované na kopci. Komu sa nechce šlapť do kopca dostane sa tam špeciálnym výťahom s priehľadnými stenami, ktoré poskytujú skvelý výhľad na okolie. Dominantou je stará katedrála, od ktorej sa sa môžete vydať k vyhliadkovej terase na hradbách a do starých uličiek.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ