Wolfsburg – mesto automobilov

by j.protic

Šiestym najväčšim mestom Dolného Saska je Wolfsburg, má niečo viac ako 125 tisíc obyvateľov. Leží v blízkosti niekdajších hraníc medzi vtedajšou NDR a NSR, iba 26 kilometrov od významného priemyselného mesta Braunschweig a 74 kilometrov od krajinského centra Hannoveru..

Až do konca 30-tych rokov 20.storočia bolo ospalé mestečko známe iba zámkom zo 14.storočia, ktoré sa týčí neďaleko okraju mesta. Od roku 1938 je však Wolfsburg nerozlučne späty so značkou Volkswagen. Vtedy bol položený základný kameň svetoznámej automobilky. Výrobné plány prekazili udalosti druhej svetovej vojny, výroba sa naplno rozbehla až koncom 40-tych rokov minulého storočia. V roku 1955 oslávili už výrobu miliontého VW, populárneho „ chrobáka“. Počet obyvateľov rástol závratným spôsobom, rekord dosiahol v roku 1973, kedy tu žilo 135 tisíc ľudí, odvtedy počet obyvateľov mierne klesá. Vo Wolfsburgu je takmer všetko späté s automobilkou, na uliciach vidíte takmer iba autá z produkcie koncernu VW. Aj hlavná turistická atrakcia je späta s automobilizmom. Od roku 2000 je magnetom Wolfsburgu tematický park Autostadt, ktorý v minulom roku prilákal takmer 2,5 miliónov návštevníkov z celého sveta.Od otvorenia parku, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti automobilky, zaznamenali už viac ako 40 miliónov hostí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na prehliadku parku, ktorý leží na ploche 28 ha jeden deň nestačí, preto sme sa sústredili iba na hlavné pavilóny. Náš sprievodca, pracovník oddelenia komunikácie nás rýchlo oboznámil s hlavnými faktami. Ide o komplex, ktorého význam presahuje hranice automobilizmu, chce ponuknúť návštevníkom viac, ako iba prezentáciu značky VW. Je to vlastne akési samostatné mesto v meste s vlastným hotelom, wellnessom, pekárňou, mäsiarstvom, dokonca tu produkujú vlastné klobásy pod značkou Autostadt. Ale to hlavné sú predsa automobily, presnejšie povedané, všetko čo súvisí s pohybom. Nachádza sa tu osem značkových pavilónov koncernu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V hlavnej budove, ktorej dominuje obrovská vstupná hala sú stále výstavy zamerané aj na históriu rozvoja automobilového priemyslu s bohatou expozíciou historických vozidiel. Na svoje si tu prídu aj deti, hravou formou sa môžu oboznámiť s autíčkami. Celému parku však dominujú dve výškové budovy, ktoré vyčnievajú nad okolím a sú akýmsi symbolom Autostadtu. Ide o dve 48 m vysoké sklenené garážové domy, ktoré sú súčasťou zákazníckeho centra. Sem prichádzajú z výroby autá, ktoré si už zákazníci kúpili a na ich prevzatie čakajú v blízkom mohutnom obchodnom centre.Do veží sa zmestí až 800 automobilov, všetko je vysoko automatizované. Je to najväčšie predajné miesto automobilov na svete, v minulom roku sa tu odovzdalo takmer 170 tisíc aut novým užívateľom. Ako nám povedal náš sprievodca prichádzajú sem rodiny z celého Nemecka, prevzatie u nich doma zakúpeného auta sa pre nich stáva rodinnou udalosťou, ktorá je spojená s prijemným výletom. A pre Autostadt je to aj stály tok nových návštevníkov…..Je to výlet na ktorý sa nezabúda…….

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ