Na bicykli s pohohom i bez

by j.protic

Rakúsko patrí medzi krajiny s najväčším podielom elektrobicyklov. V minulom roku až 33% všetkých predaných nových bicyklov tvorili elektrobicykle.

V tomto smere sa Rakúsko radí na tretie miesto v Európe, predbehlo ho len Belgicko / 45%/ a Holandsko /40%/. U naších susedov sa k novému trendu prispôsobuje aj infraštruktúra. Platí to aj regióne Vysoké Štajersko. Územie Vysokého Štajerska, ktoré sa rozkladá od Štajerského Semmeringu cez pohorie Hochschwab po Eisenerzské Alpy,ponúka pre každého správnu cyklistickú trasu: od cyklochodníkov upredňostňovaných rodinami až po namáhavé adrenalínové túry v srdci sveta štajerských hôr. Elektrocyklisti majú výhodu, pretože namiesto neznesiteľnej námahy šliapu na pedály ako znovuzrodení. Kto to skúsi, vie že je to komfortná jazda na bicykli. A netreba sa báť, že vám niekde dôjde „šťava“, sieť nabíjaček je z roka na rok hustejšia.

Vysoké Štajersko sa prezentuje atraktívnymi ponukami bicyklov, vybudovanou sieťou rozmanitých cyklotrás a chodníkov naprieč regiónom, pôžičovňami elektrobicyklov, zariadení a podnikov pre cyklistov a šikovných sprievodcov cyklistov. Na pokoriteľov vrcholov čaká BergZeitReise („Horské putovanie v čase“) – okružná turistická diaľková trasa, ktorej súčasťou je aj prírodný doping najlepšej horskej gastronómie.

. V prírodnej rezervácii Mürzer Oberland nájdu milovníci bicyklov všetko, čo ich srdce ráči. Nahor vystupujú v pôsobivej kulise horských pasienkov rovno na náhornú plošinu Almplateau. Tu je hodno vydýchať sa, vychutnávať si výhľad či presúvať sa od jedného horského hotela k druhému a nechať sa rozmaznávať gastronomickými skvostami. Špeciality z diviny, sladké miestne dobroty a bio horský syr posilňujú rezervy energie na ďalšiu jazdu. Pre tých, ktorí dávajú prednosť mokrému chladu, je správnym rozhodnutím túra pozdĺž riek Mürz a Mur. Malé etapové víťazstvá udržiavajú človeka vo forme: od kláštora Neuberg so sklárskou manufaktúrou do Južnej stanice a Múzea zimných športov cez hrad Oberkapfenberg do Schlossbergu v Brucku.

Radosť z jazdy zažijú cyklisti na Mariazeller Bürgeralpe alebo na Aflenzer Bürgeralm. Oba cyklistické parky ponúkajú profesionálom i nováčikom trate pre downhillové aj trailové bicykle. Na vrchol sa dá pohodlne dostať sedačkovou lanovkou a záplava adrenalínu sa dostaví v závere pri zjazde do údolia. Kto ešte nemá dostatočne rozbúrené nervy, poberie sa do areálu Präbichl. Návštevníka tu čaká park dobrodružstiev s lanovými mostmi, dvomi lanovými sklzmi, ako aj šiestimi „lietajúcimi fox-sklzmi“, ktoré vedú rovno nad alpským akváriom Grüblsee. K dispozícii sú aj trate pre horské trojkolky a rozličné cyklistické parkúry. Sprievodcovia podporujú zážitky z hôr.

Zaujímavým tipom pre turistov sú bezplatné túry na elektrobicykloch so sprievodcom, napríklad „Do veterného a bicyklového parku Pretul“ so zácvikom, denne od pondelka do nedele, len po predbežnej dohode a s požičaním elektrobicyklov.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ