Najvyšší vysutý most

by j.protic

Pobyt v rakúskom alpskom stredisku Bad Gastein neznamená iba nezabudnuteľné lyžovačku /v zimnom období / alebo nádherné horské túry, či kúpanie v jedinečných termálnych kúpeloch. Na návštevníkov čaká aj množstvo iných atrakcií. Patrí medzi nich aj skvost umu stavebných konštruktérov, vysutý most na končiaroch, ktoré sa dotýkajú oblakov.

Ak vyjdete lanovkou z stanice Angertal na kopec Stubnerkogel, už pri vystupovaní vás zaujme nezvyčajný most, plný odvážných turistov. Podľa naších miestných sprievodcov most má dva unikáty: je to najvyššie postavený vysutý most v Európe/ nachádza sa vo výške takmer 2400 m/ a je v prevádzke počas celého roka. Prejsť sa po moste si vyžaduje pevné nervy a silný žalúdok.Priamo z vrcholovej reštaurácie sa po niekoľkých krokoch ocitnete na úzkej, sotva 1 m širokej a 140 m dlhej lávke, ktorá je zachytená o skaly oceľovými lanami. Pod vami hlboká, takmer 30 metrová  priepasť, navyše mostík sa kolíše, v závislosti od sily vetra. Nečudo, že fotoaparáty návštevníkov cvakajú takmer bez prestávky, pohľad dole a na okolité štíty je nezabudnutelný. A aby to mali turisti uľahčené, najlepšie miesto na fotografovanie je označené tabuľkou. I keď podľa naších sprievodcov vysutý most je oceľovými lanami dobre upevnený, vydrží nárazy vetra až do 200 km/h nevydržali sme na ňom dlho, jednoducho nemali sme pocit bezpečia…Ale tých pár záberov stálo za ten adrenalín…

Údolie Gasteinu, ktoré leží južne od Salzburgu patrí medzi najväčšie a najlepšie vybavené lyžiarské oblasti Rakúska. Je to najdlhšie údolie oblasti Hohe Tauern. Nachádza tam 5 lyžiarských stredísk, môžete lyžovať až do nadmorskej výšky 2700 m, na svoje si prídu aj tí najnáročnejší, ale aj začiatočníci.

Na lyžiarov čaká viac ako 220 kilometrov perfektne pripravených tratí, takmer 50 lanoviek, sedačiek čí lyžiarských vlekov…Lyžiarska sezóna- aj vďaka umelému zasnežovaniu – trvá zvyčajne od konca novembra až do do konca apríla.. Ani tí, ktorí zostanú v malebných strediskách v údolí / Dorfgastein, Bad Hofgastein, Bad Gastein/ sa nenudia, vďaka termálnym prameňom môžu relaxovať v dvoch veľkých kúpeľnych komplexoch /Bad Hofgastein, Bad Gastein/, alebo zúčastniť sa rôznych programov, ktoré pre nich pripravilo regionálne turistické združenie. V tejto zimnej sezóne najväčší úspech mal marcový týždeň s kúzelníkmi, ako i séria jazzových koncertov.. Návštevníci môžu využívať  kartu výhod /Gastein Card/, ktorá poskytuje rôzne zľavy na širokú ponuku atrakcií vo všetkých strediskách. Služby sú na vysokej úrovni, hostia z celého sveta sa cítia ako doma. V troch strediskách žije asi 15 tisíc obyvateľov, na hostí v ubytovacích zariadeniach – od 5 hviezdičkových hotelov až po rodinné apartmnány čaká viac ako 17 tisíc lôžok. Ozajstný raj pre turistov vo všetkých ročných obdobiach.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ