Nemecko je aj krajina futbalu

by j.protic

Bez nadsádzky možno tvrdiť, že Nemecko je aj krajina milujúca futbal.Tamojšia Bundesliga patrí medzi najlepšie na svete, národné mužstvo sa môže hrdiť mnohými titulmi. Futbal je v Nemecku jednoducho fenomén, ktorý nemožno prehliadnúť.  Nemecký futbalový zväz má 7 miliónov členov, v krajine pôsobí viac ako 25 tisíc futbalových klubov. Tamojší futbalový zväz je najväčšou športovou organizáciou na svete.

Nemeckí futbaloví fanúškovia sa už teraz sa tešia na veľký športový sviatok, ktorý ich čaká v roku 2024.V krajine sa uskutočnia majstrovstvá Európy vo futbale, ktoré budú veľkou  športovou udalosťou nielen pre domácich ale aj zahraničných fanúšikov.

Zápasy sa uskučnia v 10 mestách : Berlin, Mnichov, Frankfurt, Stuttgart, Kolin, Düsseldorf, Dortmund, Gelsenkirchen, Lipsko  a Hamburg.  Spolu sa odohrá 51 duelov. Otvárací zápas sa uskutoční 14.juna 2024 v Mníchove, finále sa hrá  presne o mesiac neskôr 14.júla v Berline. Na všetky zápasy bude k dispozícii celkovo 2,8 mil.vstupeniek. 

Už výpočet štadiónov ukazuje , že Nemecko disponuje infraštruktúrou na najvyššej úrovni, potrebnej k úspešnému priebehu takéhoto významného turnaja. Každý štadión splňa tie najvyššie kritéria, patria medzi najväčšie a najkrajšie na svete.

Dva z nich, ktoré sa nachádzajú v Severnom Parýnii-Vestfálsku sme mali možnosť navštíviť. Každému futbalovému fanúšikovi zplesá srdce, keď uvidí slávny štadión v Dortmunde.

Vchod do Veltins Areny v Gelsenkirche/štadión klubu Schalke O4

 Signal Iduna Park, predtým Westfalenstadion, je jeden z najslávnejších futbalových štadiónov na svete. . Nachádza sa na okraji Dortmundu a posledná rekonštrukcia bola dokončená v lete 2004 za 45,5 miliónov eur.Oficiálna kapacita je 81 264 divákov. 

 Tunajšia Borussia bola založená už v roku 1909 a v súčasnosti patrí medzi najlepšie futbalové kluby na svete. Ich legendárna tribúna Gelbe Wand je najväčšou tribúnou na státie v Európe a pohľad na ňu je elektrizujúci.I keď štadión bol počas našej návštevy prázdny, mali sme možnosť vyskúšať si akustiku, už niekoľko ľudí bolo schopných vytvoriť silnú zvukovú odozvu. Na zápasoch to býva ohlušujúce…Boli sme aj v útrobách štadióna, videlei sme šatne pre hráčov. Prekvapila nás skromnosť vybavenia, i malý priestor pre hráčov. Žiadny luxus, skôr puritánske podmienky.  Za to VIP priestory poskytujú absolutný prepych. I reštaurácia pod hlavnou tribúnou je nezvyčajne veľká… Štadión drží bundesligový rekord v počte občerstvovacích stanovíšť – viac než 3 500.

Kapacita legendárnej tribúny na státie je 24,454 miest a nesie prezývku „Die gelbe Wand“ (žltá stena). Svoje miesto na nej majú ultras fanúšikovia Borussie Dortmund. Südtribune je 100 metrov široká, 40 metrov vysoká a jej sklon je 37 stupňov. Jej terajšia podoba je výsledkom zisku titulu Borussie Dortmund v Bundeslige v roku 1995 a zisku titulu v lige majstrov z roku 1997, ktoré spôsobili príliv nových fanúšikov, čo malo za následok, že bolo potrebné zvýšiť kapacitu štadióna. Pre fanúšika Borussie Dortmund je návšteva Südtribune počas zápasu niečo ako pre moslima návšteva Mekky. Südtribune je na každý zápas vypredaná, pričom všetky miesta sú zaplnené majiteľmi celosezónnych permanentiek zakúpených ešte pred sezónou . Súčasťou štadióna je aj návštevnícke centrum, čí múzeum klubu, kde sú vystavené všetky trofeje.

Známa tribuna na státie, tzv.Gelbe Wand v štadióne Borussie Dortmund

Najväčším rivalom Borussie nie je Bayern, ako by si väčšina ľudí myslela, ale Schalke 04 zo susedného Gelsenkirchenu… Ich derby zápasy stoja naozaj za to. S Bavormi je rivalita od cca 1990, odkedy sú tieto 2 mužstvá najlepšími v Nemecku.V tomto ročníku získal titul opäť Bayern, i keď iba o chlp pre Dortmundom… Motom klubu je Echte Liebe alebo Pravá láska a najvyššia priemerná ligová návšteva v Európa je jasnou výpovednou hodnotou tohto sloganu. 

Niektoré z trofeí vystavených na štadióne Borussie Dortmund

V spolkovej krajine Severné Porýnie Vestfálsko sa nachádza aj ďalší ikonický futbalový štadión, ani nie tak ďaleko od futbalového stánku susednej Borussie.

Veltins-Arena je futbalový štadión v bývalom priemyselnom meste  Gelsenkirchen. Pôvodný názov tohto štadiónu bol do roku 2005 Arena AufSchalke. Bol otvorený v roku 2001 ako nové ihrisko pre miestny klub FC Schalke 04. Odohralo sa na ňom aj päť zápasov Majstrovstiev sveta 2006, vrátane jedného štvrťfinále. Od UEFA má označenie ako jeden z takzvaných päťhviezdičkových štadiónov. Ligová kapacita je 61 673 (státie a sedenie), kapacita pre medzinárodné zápasy je 54 142 (iba na sedenie). Práva na pomenovanie štadiónu boli v roku 2005 predané pivovarníckej spoločnosti Veltins. Zaujímavosťou je dňa 7. mája 2010 sa na štadióne Veltins-Arena uskutočnil úvodny zápas  Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji medzi usporiadateľským Nemeckom a USA (2:1 po predĺžení). Futbalový štadión bol prestavaný na ľadový štadión a jeho kapacita rozšírená na 77 803 miest. V histórii ľadového hokeja to bol nový svetový rekord.

Štadion Schalke O4 so zakrytou strechou

Jeden z najmodernejších futbalových štadiónov s automatickou strechou v Európe – impozantná Arena AufSchalke v Gelsenkirchene bola počas MS 2006 v Nemecku dejiskom piatich zápasov vrátane štvrťfinále. Pri našej nedávnej návšteve bola strecha úplne zatvorená, pripadali sme si, ako by sme boli v obrovskej športovej hale, a nie na futbalovom štadióne.

Futbalový klub Schalke 04 patrí v bundeslige k tým s najväčším počtom priaznivcov. Fanúšikovia Schalke majú vďaka baníckemu spôsobu života v tejto lokalite prezývku “Knappen”. V 50-tych rokoch takmer 500.000 baníkov vyťažilo v regióne ročne okolo 124.600 ton hnedého uhlia. Odveká rivalita dvoch klubov v priemyselnej oblasti Nemecka, Borussie a Schalke 04 má hlboké korene a trvá dodnes. Jedno je isté: futbalu sa miestní fanúškovia rozumejú. A ich obľúbené štadióny obsadia počas ME 2024 návštevníci z celého nášho kontinentu….Bude to opäť sviatok futbalu…..

 JP

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ