Skanzen Glentleiten -pohľad do minulosti

by j.protic

Pri návšteve južného Bavorska sa môžete pokochať nielen krásami Álp, ale vrátiť sa aj do minulosti.

Neďaleko obce Oberammergau, ktorá je známa jedinečnými pašiovými hrami,  sa nachádza prírodný  skanzen Glentleiten, ktorý vám ponúkne pohľad na tradičnú bavorskú dedinku.Dozviete sa tu, ako vyzeral vidiek v minulosti, aké stavby, domy boli typické pre bavorský podhorský vidiek.

Do skanzenu chodia celé rodiny

 Jednotlivé domčeky ukazujú štýl bývania v rôznych érach a spoločenských vrstvách. Spolu sa tu nachádza viac ako 60 domov resp.objektov, ktoré pochádzajú z rôznych kútov Bavorska. Zväčša ide o budovy staré 200-300 rokov. Podľa nášho miestného sprievodcu domy boli starostlivo vyberané, rozmontované a dopravené na územie skanzenu, kde boli znovu postavené. Snažili sa o čo najvernejšiu autenticitu, využili pritom dobové dokumenty či plány.Viaceré z nich premenili na remeselnícke dielne, kde sa môžete porozprávať s pracovníkmi i majstrami.Všade je živo, nie sú tam iba nemé exponáty, ale všade nájdete ľudí v dobovom oblečení, ktorí vám ochotne podajú informácie o tom, ako sa žilo kedysi .

Pekári so svojimi výrobkami priamo z pece

 Uvidíte tam napríklad ukážky výroby keramiky alebo ako sa pečie tradičný chlieb. Môžete si ochutnať chlieb, čerstvo upečený v stredovekej peci Jednotlivé výrobky si potom môžete na mieste zakúpiť. Zo skanzenu máte navyše nádherný výhľad na okolité pohorie. V informačnom centre sa dozviete základné informácie o histórii regiónu. Samozrejme je tu aj dobová reštaurácia s vynikajúcim bavorským pivom.

Ukážka práce v keramickej dielni

Celý skanzen sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí vo výške cca 750 nad morom, v rozsiahlom areál na ploche viac ako 15 ha Otvorený bol v roku 1973. Sú tu aj krásne rastliny a domáce zvieratá. Ideálne miesto na rodinný výlet. Skanzen plní aj dôležitú edukačnú funkciu, je častým miestom školských výletov. Pre mládež majú pripravený osobitný program. Skanzen nie je v prevádzke celoročne, pre návštevníkov je otvorený od marca do konca októbra. Je dobre prístupný z miestojužého Bavorska, ale i z Mníchova.Je obľúbeným výletným miesto pri milovníkov histórie i prírody.

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ