Päť pokladov Salzburgu..

by j.protic

Salzburg je jedno z najkrajších miest v Rakúsku s množstvom historických i prírodných zaujímavostí. Pre turistu nie je ľahké  vybrať si miesta, ktoré by mal navštíviť .Ponuka 5 Schaetze -5 Pokladov od miestnej organizácie pre cestovný ruch Salzburg AG Tourismus je určená tým, ktorí s jednou vstupenkou chcú navštíviť zaujímavé miesta nielen v Salzburgu ale aj v krásnom okolí. Treba povedať, že jeden deň na objavenie všetkých pokladov nestačí.Nám sa to podarilo za dva dní. Začali sme v okolí Salzburgu, v oblasti Solnej komory-Salzkammergutu. Necelých 30 km od krajinského mesta sa nachádza prekrásne jazero Wolfgansgee, kde na nás čakal prvý poklad, zubačková dráha.

Schafbergbahn

Horský vláčik je svetový unikát. Do prevádzky bol uvedený už v roku 1893.Dodnes je to  najstrmejšia ozubnená železnica v Rakusku. Údolná stanica v mestečku St.Wolfgang momentálne prebieha rekonštrukciou, stavia sa tam nový veľkolepý objekt, kde budú aj reštaurácie a vyhliadkové terasy. Ukončený má byť na jar roku 2023. Jazda vláčikom trvá 35 minút, za ten čas prekoná dľžku 5,85 km a výškový rozdiel 1190 metrov.Cieľová stanica je vo výške 1732 m nad morom. Sklon trate miestami dosahuje 22 stupňov, rýchlosť je veľmi pomalá, okolo 10km/h. Jazda je však zážitkom. To čo sme my absolvovali za viac ako polhodinku trvá peším turistom takmer 5 hodín. Zaujímavosťou je, že asi v polovici trate vláčik prekračuje imaginárne hranice medzi dvomi spolkovými krajinami Horným Rakúskom a Salzburskom. Počas jazdy vláčikom uvidíte trávnaté svahy, miestami zarastenými kosodrevinou a pekné výhľady na okolie. Z hornej stanice sa môžete vybrať ešte vyššie,k na vrcholu postavenom horskému hotelu  Schafbergspitze. Je to jeden z najstarších horských hotelov Rakúska, postavený ešte v polovici 19.storočia.V prevádzke je iba v hlavnej turistickej sezóne, od začiatku mája až do začiatku októbra.V zime je neprístupný- z jednoduchého dôvodu: ani železnica v zime nepremáva.   

 Z hory sa Vám naskytne neuveriteľný výhľad na alpské jazerá a velikány. Po návrate z hory si budete môcť užiť plavbu loďou, z ktorej si pri kávičke môžete vychutnávať  úžasnú zelenú prírodu, hory, dedinky pri jazere a pekné scenérie. Aj na nás čakal po pobyte a občerstvení vo vysokohorskom hotely   druhý poklad – plavba ľoďou-

Plavba ľoďou – Wolfgangsee

Jazero Wolfgangsee je jedným z najteplejších jazier Soľnej komory, má kryštáľovo čistú vodu a patrí k obľúbeným rakúskym dovolenkovým rajom. Je asi najznámejšie jazero v oblasti Salzkammergut obklopené horami, lúkami a lesmi. Jeho krištáľovočistá voda, množstvo turistických a vychádzkových chodníkov a široké možnosti športových a zábavných aktivít aj na nie práve slnečné dni robia z tejto oblasti ideálnu dovolenkovú destináciu.

Nachádza sa na hraniciach spolkových krajín Salzbursko a Horné Rakúsko, je obľúbenou rekreačnou destináciou, v ktorej radi trávili dovolenky aj rakúski cisári.alebo známi umelci, speváci a herci..

Hlavným mestom na jeho brehoch je St. Wolfgangsee, odkiaľ je podľa domácich najkrajší výhľad na celú oblasť. Priamo v ňom sa nachádza vzácna gotická katedrála a malý mestský trh, na ktorom si môžete nakúpiť suveníry a tradičné miestne pochúťky. Odtiaľto sme sa vydali na plavbu aj my. Obdivovali sme nielen krásnu prírodu, tyrkysovo-zelenú farbu vody, upravenébrehy, zaujímavé stavby ale i okolité vrchy. 

 Okolo jazera sa nachádza niekoľko romantických dediniek , okrem  St. Wolfgangu, aj  Strobl či St. Gilgen, známa aj ako „Mozartova dedina“. Žil v nej dedko slávneho rakúskeho skladateľa, narodila sa tam aj jeho mama a presťahovala sa do nej aj jeho sestra. Návštevníci môžu navštíviť Mozartov dom, kde je jeho múzeum a pravidelne sa v ňom koná kultúrny program.

Tyrkysovo modré vody jazera Wolfgangsee s rozlohou 12,84 km2 pozývajú na kúpanie, zábavu i šport. Návštevníci môžu objavovať početné malé zátoky a útulné pláže na kajakoch či paddleboardoch, zážitkom je aj plavba parníkom Kaiser Franz Josef I, ktorý spája hlavné dediny. Historický parník však premáva iba v lete, raz týždenne. Inak vo flotile lodnej spoločnosti sú moderné, veľmi pohodlné lode s plným komfortom i s bohatým bufetom.Ak máte štastie-  ako sme mali my –  tak aj so živou hudbou. Okolo jazera je 11 oficiálnych pláži-kúpalisk. Teplota vody v lete dosahuje aj 22-23C.  Naša plavba prebiehala zväčša neďaleko brehu.Jednotlivé zastávky slúžili iba na rýchle nastúpenie čí vystúpenie cestújucich. Najväčšia hľbka jazera je 114 m, ideálne miesto aj pre potápačov. Wolfgangsee je ozajstný poklad Salzkammergutu. Za ďaľšími pokladmi  sme sa vydali do krajinského hlavného mesta –Salzburgu.

Festungbahn – železnica na pevnosť

Ide o unikátnu pozemnú lanovku, ktorou sa zo starého mesta dostanete za niekoľko sekúnd  na  pevnosť  Hohensalzburg . Festungsbahn bol otvorený v roku 1892 a nemal by sa zamieňať s oveľa staršou linkou Reisszug, ktorá umožňuje prístup tovaru k hradu.Festungbahn je najstaršou lanovkou v celom Rakúsku. Bol niekoľkokrát prestavaný a modernizovaný. Spočiatku bol poháňaný vodnou energiou, až neskôr bola trať elektrifikovaná. Posledná modernizácia prebehla v roku 2011. Nové, panoramatické vozne majú kapacitu 55 cestujúcich. Hore vás dostanú priam raketovou rýchlosťou,za  54 sekúnd. Má dĺžku 198,5 m a prekonáva výškový rozdiel 102 m.Za necelú minútu sa mali pod sebou strechy starého mesta….

Mönchsberg/Aufzug – Výťah na Mönchsberg

Ďaľším pokladom – technickou vychytávkou je moderný výťah na horu Mönchsberg , na ktorý vám platí vstupenka 5 pokladov. Údolná stanica je v starom meste, na námestí Anton Neumayr-Platz. pod hradbami. Moderný výťah vás vyvezia hore na Mönchsberg za 30 sekúnd.Ocitnete sa na kopci vo výške 485 nad morom. Môžete navštíviť múzeum moderného umenia – Museum der Moderne, alebo posedieť si na obede čí iba  na káve v štýlovej reštaurácii M32. Z terasy je nádherný výhľad na mesto. Krátkou prechádzkou v parku, ktorý je chráneným prírodným územím, sme sa dostali na miesto piateho a posledného pokladu do Múzea vody –WasserSpiegel

WasserSpiegel- Múzeum vody

V prvom rade návštevu tohto múzea odporúčam záujemcom o technické riešenia súvisiace s vodou. Múzeum je časťou vodnej zásobárne Salzburgu, leží na ploche 500m2. Dozviete sa tu všetko čo sa týka vody, nielen v Salzburgu a okolí ,ale aj v celosvetovom merítku. Stála výstava vznikla v roku 1998 v priestoroch veľkého vodojemu v útrobách hory Mönchsberg, kde sa ukrýva takmer 25 mil.litrov vody.  .  Výstava je interaktívna, má silne edukatívny charakter, zaujme nielen deti, školákov ale aj technicky zdatných dospelých. Dozviete sa tu všetko aj tom, aká je cesta pitnej vody až do domácností. Salzburg vdaka svojej geografickej polohe sa môže pochváliť mimoriadne dobrou kvalitou pitnej vody. Sieť vodovodu je dlhá viac ako 870 km, zásobuje vodou aj okolitné dediny. Múzeum vody-WasserSpiegel je otvorený iba počas víkendu.

Všetky tieto podklady sme navštívili jednou vstupenkou, bez čakania pri pokladniciach. Pohodlne a úsporne….

Ján Protič

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ