Postupim (nemecky Potsdam) nie náhodou je jedným z najnavštevovanejších miest v Nemecku. Má takmer ideálnu geografickú polohu, je oblokopené čarovnými jazerami, samotné mesto leží pri rieke Havola, juhovýchodne od centra hlavného mesta Berlín.
Do hlavného mesta je to naozaj len skok, necelých 30 kilometrov.Cestná sieť, ako i železničné spojenie zaručujú, že za ani nie polhodinku môžete byť v samotnom centre Berlína. Ale Postupim si zaslúži dlhšiu dobu, nie iba 1-2 dňovú návštevu. V centre mesta, napriek obrovkým škodám a stratám počas II.svetovej vojny, všade na vás dýcha história. Pamiatky sú obnovené, resp. znovupostavené, avšak tento proces pokračuje, obnova potrvá ešte niekoľko rokov.
Po znovuzjednotení Nemecka mesto chytilo druhý „dych“, stalo sa obľúbeným miestom bývania prominentov. V ére NDR bolo mesto nie náhodou centrálou KGB, Sovieti si tu obsadili honosnú štvrť, v štvrti obklopenej zeleňou sa im asi žilo veľmi dobre, generalita bývala v luxusných vilových domoch. Dnes táto štvrť patrí k najlepším adresám v okolí hlavného mesta, bývajú tu známi umelci,obchodníci ale aj politici. Videli sme vilu známeho televízneho moderátora Guntera Jaucha.
Mesto bolo až do roku 1918 sídlom pruských kráľov. V okolí mesta sa nachádza niekoľko prepojených jazier a unikátnych kultúrnych pamiatok. Medzi ne patrí aj zámok Sanssouci, ktorý je najväčšou nemeckou pamiatkou zapísanou na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Rokokový zámok Sanssouci – vybudovaný ako letné sídlo Fridricha II. Veľkého v rokoch 1745–1747, je umiestený v rozsiahlom parku, kde se ďalej nachádza Neues Palais (Nový palác) a dalšie menšie stavby (čínská čajovňa, zámok Charlottenhof). Názov Sanssouci v preklade znamená „bez starosti“, panovník si naozaj dal záležať, aby zámok poskytoval v tej dobe najvyšší možný prepych. Mesto je naozaj multikultúrne, počas stáročí tu vznikla ruská, holandská i talianska štvrť, dodnes sú zachované a nesú na sebe charakteristické znaky vlastnej komunity. V severovýchodnej časti mesta s názvom Babelsberg sa pred 2. svetovou vojnou nachádzalo centrum filmovej produkcie. Svoj význam ako centrum európskeho filmu si uchoval až do pádu Berlínskeho múru. Filmové štúdio Babelsberg má aj historickú hodnotu ako jedno z najstarších veľkých filmových štúdii na svete. Produkuje filmy od roku 1911. Od 19. storočia sa Postupim stal centrom vedy v Nemecku. V súčasnosti sa tu nachádzajú viaceré univerzity a viac ako 30 výskumných stredísk. Mesto má takmer 150 tisíc obyvateľov.
V Postupimi si prídu na svoje aj znalci či milovníci novodobej histórie. Už pri vstupe do mesta autobusom zaujme most cez rieku ,Glienicker Brücke – tu, presne v strede mosta, prechádzala bývalá hranica medzi NDR a Západným Berlínom, bolo to miesto vzájomnej výmeny špiónov, často sa objavovalo v rôznych filmoch z obdobia tzv.studenej vojny. A kto by nevedel o Postupimskej konferencii, ktorá po ukončení 2.svetovej vojny rozhodla o súčasnom rozdelení sveta. Konala sa na zámku Cecilienhof, návšteva historických priestorov, kde sedeli za okrúhlym rokovacím stolom Churchill, Stalin a Truman stojí za to- ….