Susedné Česko je mimoriadne bohaté na historické pamiatky. Nie všetky sú však v správe štátu. Medzi hradmi, zámkami i kláštormi nachádzame i také, ktoré sú v inom ako v štátnom vlastníctve
Asociácia neštátnych otvorených pamiatok (ďalej len ANOPA) združuje prevádzkovateľov hradov, zámkov, kláštorov, pútnických miest, technických pamiatok, záhrad a ďalších kultúrnych pamiatok, ktoré sú v inom ako štátnom vlastníctve a sú v pravidelnom režime sprístupnené pre verejnosť. Tieto pamiatky, hoci nie sú priamo štátnym vlastníctvom, tvoria neoddeliteľnú súčasť národného kultúrneho dedičstva.
Hlavným motívom pre založenie asociácie neštátnych otvorených pamiatok bola predovšetkým potreba spoločnej platformy, ktorá má hájiť ich spoločné záujmy. V súčasnosti ANOPA združuje prevádzkovateľov a majiteľov 26 pamiatok a cez portál Objavuj pamiatky spolupracuje s ďalšími cca 140 pamiatkami.
Projektová platforma Objavuj pamiatky vznikla v roku 2018. Prezentuje a propaguje neštátne kultúrne a technické pamiatky v Česku (v tomto roku viac ako 120 objektov). Pre širokú verejnosť spustila atraktívny webový portál, prevádzkuje sociálne siete FB a IG (pozvánky na kultúrne podujatia, seriály, súťaže, fotografie, videá, 3D prehliadky, podcasty a pod.), každoročne vydáva prehľadnú tlačovinu – brožúru – s tipmi na výlety a tento rok tiež 2 trhacie mapy, organizuje stretnutie členov z radov pamiatok, múzeí a galérií atď.
Hlavné udalosti a niektoré novinky členov projektovej platformy Objavuj pamiatky:
Bor – zámok: výstava Od hradu k zámku prinesie zhrnutie vývoja hradného a zámockého areálu. Návštevníci sa môžu tešiť na autentické archeologické nálezy z výskumu zámockého areálu a taktiež na model zobrazujúci hrad Bor po prestavbe v 16. storočí.
Brno – Augustiniánske opátstvo – Mendelovo múzeum Masarykovej univerzity nanovo ponúka v rámci prehliadky kláštornej záhrady aj návštevu nového skleníka postaveného na pôvodných základoch z 19. storočia. Každú prvú sobotu v mesiaci majú seniori možnosť prezrieť si so sprievodcom baziliku Nanebovzatia Panny Márie a augustiniánsku knižnicu za zvýhodnenú cenu.
Letohrádok Mitrovských – v tomto roku organizuje 4 výstavy: Čarodejnícky učeň Potter, Sila módnych doplnkov – Zo ženy dáma, Čerti, Betlehemy.
Čechy pod Kosírom – zámocký areál: 10. – 11. 6. Víkend otvorených záhrad: výstava veľkoformátových historických fotografií parku v oranžérii zámku; súťaž kvetinových aranžérov v historických interiéroch zámku; sprístupnené objekty v zámockom parku (Červená veža, oranžéria, Mánesov altánok)
Děčín – zámok: zažite jedinečnú atmosféru historickej únikovej hry! Môžete sa tešiť na príbeh o tajomnom rytierovi Žigmundovi Děčínskom z Vartenberka, ktorý vás zavedie až do dôb konca križiacko-husitských vojen. Výstava Děčínské hodinárium (historické hodinové stroje zo zbierok súkromných zberateľov).
Havlíčkův Brod – GVU – Chmelvodovský dom ponúkne tento rok 3 veľké výstavné projekty venované životným či edičným jubileám – jar privíta výstava ilustrácií a voľnej tvorby Vlasty Baránkovej (80), prázdniny budú patriť grafickej a maliarskej tvorbe Vladimíra Suchánka a jeseň zasa ilustráciám (170) ku Kytici Karla Jaromíra Erbena.
Chlumec nad Cidlinou – zámok Karlova Koruna od júla otvorí nový prehliadkový okruh v priestoroch novo zrekonštruovanej jazdiarne a koniarne s názvom Kopytom sem, kopytom tam, ktorý bude multimediálne prezentovať významné témy z histórie koní spojené s rodinou Kinských.
Chotěšov – kláštor otvorí novú stálu expozíciu venovanú filmovému nakrúcaniu v kláštornom areáli.
Kadaň – kláštor si v tomto roku pripomenie výročie 550 rokov od svojho založenia (1473-2023). K tomuto výročiu bola 15. apríla pripravená oslava, od 15.00 vernisáž výstavy Kláštor a jeho pán, od 18.00 koncert v kostole a od 20.00 kostýmová prehliadka Púť do Svätej zeme.
Kosť – hrad sa po rekonštrukcii vracia k tradičným a obľúbeným akciám. V júli a v auguste prebehnú historické slávnosti, počas ktorých to na hrade vyzerá skutočne ako v stredoveku: kaukliari, dobová hudba a tanc, rytierske zápolenia a mnohé ďalšie. Pozývame tiež na letné nočné prehliadky, divadlá či ukážky sokoliarstva.
Kravaře – zámok sprístupní počas letných prázdnin druhý prehliadkový okruh, návštevníci si prezrú multimediálnu výstavu Rudolf II. ožíva.
Arcibiskupský zámok v Kroměříži tento rok oslavuje 25 rokov od zápisu do UNESCO, 350 rokov od obstarania obrazovej zbierky a 175 rokov od konania Ústavodarného ríšskeho snemu. V tohtoročnej sezóne môžu návštevníci obdivovať po dôkladnej rekonštrukcii veľkolepú Snemovnu sálu v celej svojej kráse.
Ledeč nad Sázavou – hrad sprístupní v rámci detského okruhu novú, pekelne strašidelnú výstavu Krampus.
Loučeň – zámok: Príďte zažiť detstvo z čias Karola IV. od 1. do 26. augusta 2023 (ut, st, štv, so). Tento rok je to 700 rokov, čo malý Václav odchádza na výchovu do Francúzska, aby sa vrátil ako Karol, neskorší snáď najslávnejší český kráľ. Deti, rovnako ako malý Václav, budú plniť zručnosti rytierskych cností, zažijú pravé rytierske turnaje a všetko si budú môcť aj vyskúšať.
Mariánska Týnice – pútnické miesto: „Daj Boh šťastie! Dejiny piva na severnom Plzeňsku“ je názov výstavy, ktorú na hlavnú sezónu 2023 pripravuje Múzeum a galéria severného Plzeňska. K dispozícii bude aj pivný špeciál pripravený na pripomienku 300-ročného výročia úmrtia architekta J. B. Santiniho.
Nové Město na Moravě – zámok – Horácka galéria pripravuje na letnú sezónu otvorenie novej expozície novomestského rodáka, akademického sochára Vincenca Makovského. Súčasťou bude aj nový edukačný sochársky ateliér pre deti aj dospelých.
Plzeň – „Masné krámy“ – Západočeská galéria na novej výstave Zlaté časy predstaví početnú a mimoriadne kvalitnú kolekciu českého umenia doby fin de siècle, ktorá patrí k tomu najlepšiemu v kontexte verejných zbierok v Českej republike. Výstava potrvá od 5. 4. do 3. 9. 2023.
Praha
Zámok Troja otvorí v novej sezóne 1. 4. 2023. Galéria hlavného mesta Prahy v ňom pripravila výstavu s názvom Hrdinovia, géniovia, symboly a múzy. Tentokrát pôjde o sochárske skice a štúdie k pomníkom, pamätníkom a sochám vo verejnom priestore.
Chvalský zámok, ktorý sa dlhodobo zameriava na detskú ilustráciu a tvorbu pre deti, ponúka v tomto roku výstavy Imaginárium Divadla bratov Formanov a ich priateľov a „Rychlé šípy a tajomná Stínadla na zámku“.
Zámocký areál Ctěnice: výstava Posolstvá ukryté v perníku. 18. 3. – 28. 5. (Umelecká tvorba českej maliarky žijúcej vo Francúzsku Andrey Schmid, inšpirovaná tradíciou českého perníka a prezentácie perníkových foriem zo zbierok Múzea mesta Prahy).
Staré Hrady u Jíčína – hrad a zámok: pripravená je originálna zábavno-náučná cesta zámockými rozprávkovými pivnicami, plnými zvukových a svetelných efektov.
Na Zámku Svijany sa návštevníci v novej expozícii archeologických nálezov Eduarda Štorcha prepadnú do obydlia pravekého človeka z doby kamennej. Priaznivci únikových hier si môžu zahrať novú verziu Zámockej hry Arcana – „Proti času“.
Valdštejn – hrad: Valdštejnova smrť – víkendová šermiarska divadelná akcia v réžii skupiny Bibus Spiritus o posledných chvíľach najslávnejšieho majiteľa hradu Albrechta z Valdštejna. Akcia prebehne na prvom nádvorí (19. – 20. 8.) a doplní ju hudobný sprievod.
Zruč nad Sázavou – zámok: Tajomná prehliadka zámku s komornou Agátou (v sezóne každý piatok od 14 hodín organizujeme prehliadku zámku pre deti, odporúčame rezerváciu vopred).
Patronát nad 6. ročníkom projektu Objavuj pamiatky prevzala (po Jane Nagyovej a Michaele Kuklovej) Sabina Laurinová – predstaviteľka mnohých postáv v obľúbených filmových rozprávkach, najmä však princezná Eufrozína zo známej Troškovej rozprávky Z pekla šťastia.
Spolupráca s ANOPA – Asociáciou neštátnych otvorených pamiatok www.asociacepamatek.cz sa začala v roku 2021 a projekt Objavuj pamiatky je informačným, propagačným a prezentačným partnerom asociácie najmä vo vzťahu k návštevníkom pamiatok.
Viac informácií na: www.objevujpamatky.cz /
Na titulnej fotke: Běchyne / zdroj ANOPA/