Squaw Valley zmení svoje meno?

by szlaszlo

Kalifornské stredisko zimných športov Squaw Valley pravdepodobne zmení svoj názov. Dejisko zimných olympijských hier v roku 1960 bude premenované asi už v roku 2021.

Oficiálnym dôvodom je , že ten doterajší názov obsahuje slovo “squaw”, ktoré je podľa úradov hanlivým pomenovaním Indiánok. Regionálne kalifornské kmene v minulosti už niekoľkokrát žiadali zmenu názvu rezortu, no nikdy neuspeli. Premenovanie súvisí so súčasnými snahami riešiť rasovú diskrimináciu, kolonializmus či utlačovanie pôvodných obyvateľov USA.

Úrady k rozhodnutiu dospeli po diskusii so zástupcami miestnych indiánskych skupín a rozsiahlej štúdii pôvodu slova “squaw”, ktoré znamenalo “žena”, no postupne nadobudlo rasistický a hanlivý význam znevažujúci indiánske ženy.

Squaw Valley, ktoré leží na sever od známeho kalifornského vysokohorského jazera Lake Tahoe, v pohorí Sierra Nevada bol až do konca 50-tych rokov minulého storočia malým, ospalým miestom , ktoré v zime navštevovali iba bohatí milovníci lyžovania i keď infraštruktúra, vleky a lanovky boli na nižšej úrovni ako európských alpských strediskách. Mohutných rozmach nastal až po pridelení organizovania ZOH v roku 1960. Za krátky čas tu vyrástlo špičkové športové stredisko, ktoré – ako sme mali možnosť sa o tom osobne presvedčiť – aj v súčasnosti obstojí v konkurencii novších lyžiarských stredísk, ktoré vyrástli v tomto americkom štáte. Pri našej návšteve začiatkom mája väčšina lyžiarských vlekov ešte premávala, i keď lyžiarov bolo už pomenej. To že sa tu konali olympijské hry možno vidieť na každom kroku. Lanovkou sme sa vyviezli hore do blízkosti zjazdových tratí. Horná stanica lanovky je zároven aj olympijským múzeum. Dozviete sa takmer všetko o histórii olympjských hier, o priebehu ZOH v roku 1960, ešte aj to, že pred 60-timi rokmi tu získal striebornú medialu v krasokorčulovaní náš Karol Divín… Záujemcovia o historiu športu si tu prídu na svoje……..

JP

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ