Tip na výlet- rozhľadňa na Devinskej Kobyle

by j.protic

Nová turistická atrakcia Bratislavy -vyhliadka na Devinskej Kobyle oslávila v júli prvý rok svojej existencie. Netradičná rozhľadňa sa za to krátke obdobie stála obľúbeným miestom výletov, nielen Bratislavčanov.

O tom, že to je nenáročný príjemný výlet-vhodný aj pre malé deti, čí seniorov – sme mali možnosť presvedčiť sa počas jedného, horúceho júlového dňa. Na vyhliadku sa dá dostať z troch hlavných strán, od Dúbravky  ale i z Devína alebo Devinskej Novej Vsi.. My sme si vybrali tú prvú možnosť, teda z Dúbravky, ktorá je menej náročná a komfortnejšia. Ak nechcete veľa šlapať pešo môžete sa z Dúbravky po bývalej Vojenskej ceste dostať autom až na okraj lesa, odkiaľ vás však závory ďalej nepustia a musíte zaparkovať na okraji cesty…V hustom lese po asfaltovej ceste je to k veži  niečo viac ako 3 km. Je to príjemná prechádzka v tieni stromov, kde nepraží na vás slnko. To, že sme na území bývalej vojenskej základne pripomínajú pozostatky vojenských budov čí zariadení, ktorých je tu neúrekom.

Vojenský areál bol postavený v rokoch 1979 až 1983. Základňa bola určená ako súčasť Varšavskej zmluvy na zabezpečenie obrany pred leteckými útokmi NATO. Bol opustený okolo roku 1996 a betónové konštrukcie sú väčšinou rekultivované v prírode. Zostalo najmenej 15 budov na skladovanie rakiet a bunkrov. Niektoré ľahko nájdete, keď idete po spevnených cestách, iné sú ukryté v lese.

Počas špičkových operácií základne bolo v bunkroch 16 protilietadlových rakiet. Teraz sú bunkre betónové škrupiny, niektoré s úzkymi chodbami s prázdnymi, tmavými miestnosťami bez okien, kde sa vyžaduje baterka. Mnoho budov je pokrytých grafitmi.

Pri skúmaní opustených budov treba byť opatrný – v zemi je veľa umelých otvorov, ktoré nie sú zakryté. V niektorých budovách sú v podlahách otvory, ktoré je ťažké všimnúť. Rozhodne treba strážiť malé deti, aby nedošlo k úrazu. Okolo niektorých budov bolo na podlahe veľa rozbitého skla a hrdzavého kovu. Odporúča sa nosiť pevnú obuv. Ak sa rozhodnete preskúmať vnútro bunkrov, budete potrebovať baterku. Ale nie je to príjemný pohľad.

Po asi 35-40 minút chôdze prichádzame na miesto nášho cieľa .Zo spevnenej cesty treba odbočiť do ľava, a pred nami sa už týči štýlová, vysoká výhľadňa. Škoda, že nikde nie sú informačné tabule, turisti by ich radi uvítali.Videli sme niekoľko návštevníkov,ktorí sa sťažovali, že zablúdili.

Autori futuristickej stavby pracovali s konceptom dynamickej rotácie troch vyhliadkových plošín, z ktorých sa otvárajú nerušené výhľady na celú panorámu trojmedzia  Slovensko – Rakúsko – Maďarsko.

Rozhľadňa svojou architektonickou symbolikou reprezentuje prelínanie troch rôznych kultúr strednej Európy.

Niektoré základné údaje: vyhliadka v areáli bývalej raketovej základne je vysoká 21,26 metra, má hmotnosť 35 ton a na vrchol vedie 112 schodov. Výstup na vežu i výhľad stoja zato, v peknom počasí uvidíte aj Alpy čí Neziderské jazero.  

Vrchol Devínskej Kobyly je najvyšším bodom masívu Devínskej brány.Devínska Kobyla, so svojou nadmorskou výškou 514 metrov predstavuje začiatok Malých Karpát, je najvyšším bodom Bratislavy. Masív Devínskej Kobyly sa rozprestiera od sídliska Dlhé Diely, po Devínsku Novú Ves.

Nová rozhľadňa urobila toto územia atraktívnejším pre turistov. Treba si však uvedomiť, že ide o chránené prírodné územie, podľa toho sa treba správať na turistických chodníkoch čí ľúkach…

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ