VIA.CARNUNTUM. – turistika aj pre rodiny s deťmi

by j.protic

V rakúskom regióne Römerland Carnuntum, medzi Hainburgom a pohorím Leithagebirge v Dolnom Rakúsku sa nachádza  päť  okruhov pre milovníkov  nenáročnej, pešej turistiky. Spája ich spoločný názov Via.Carnutum.

Všetky trasy sa nachádzajú neďaleko naších hraníc a ponúkajú pekný zážitok aj pre tých, ktorí sú menej zdatní a chcú si užiť pobyt v prírode. Pritom majú možnosť rozšíriť svoje vedomosti o histórii okolia. Vychádzky cez vinice alebo v lese si užijú najmä rodiny s deťmi. Ide naozaj o okruhy, lebo trasa sa vždy končí tam, kde začala. Vzdialenosti od šiestich  do  dvanásť kilometrov zvládnu dospelí aj s detským kočíkom či s malými deťmi.

Kopce, ktoré sa takmer na dosah ruky z Bratislavy,  sa vypínajú z panónskej roviny.  Hainburger Berge, Arbesthaler Hügelland a Leithagebirge – ponúkajú krásne pohľady na okolitú krajinu a aktívny oddych na túre. Cesty sú mimoriadne dobre značené, ich  spoločným názvom je  VIA.CARNUNTUM. / odkaz na obdobie, keď tu žili Rimania/ a majú  celkovú dĺžku 70 kilometrov. Na trase nechýbajú ani nové orientačné tabule a miesta na oddych. Veľa popisov a informácií je aj v slovenčine.

Na viacerých miestach sa nachádzajú  tzv. audioguide v angličtine alebo nemčine. Informujú záujemcov  o histórii regiónu, jeho faune a flóre, odrodách miestneho vína, nasmerujú ich do vínnych uličiek  a poslúžia aj zaujímavými ,  miestnymi historkami. Každý z piatich okruhov má zaujímavosti vyznačené aj pre zrakovo postihnutých. Aplikáciu Apps  si môžete stiahnuť do vášho mobilu už pred výletom. Projekt podporila Európska únia.

Bližšie informácie nájdete  na webovej stránke Niederösterreich-Tourismus, alebo na  stránke www.via-carnuntum..at.

Päť turistických okruhov, ktoré  tvoria Via.Carnuntum.

VIA.VISTA. – Braunsberg Wanderrunde /krásny výhľad na Dunaj/

VIA.MONTE. – Königswarte Berg / z drevenej veže je krásny výhľad na Bratislavu/

VIA.CELLA. – trasa od obce Prellenkirchen po Edelstal, od vínnej uličky až po oblasť vínnych pivníc

VIA.VINUM. – Po stopách vína, Weinwandern Carnuntum

VIA.SILENCIUM. – Okruh Púšť  / Wüste/v Mannersdorfere a obec Hof / relatívne najďalej od hraníc/

Každá z piatich trás je jedinečná, poskytuje nevšedný zážitok. Oplatí sa vidieť a zažiť….

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ