Brnenská vila je svetový klenot

by szlaszlo

Ročne si do tejto vily kúpi vstupenku 30 až 35 tisíc ľudí, ale skutočný záujem je v ostatnom čase až päťnásobný, zaujímať sa treba aj pol roka vopred. Prichádzajú tam obdivovatelia doslova z celého sveta. Ide o Vilu Tugendhat v Brne, skvost medzivojnovej svetovej architektonickej moderny, ikona funkcionalizmu. V roku 2001 ju zapísali na zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Bielu trojpodlažnú v hornej časti svahovitého pozemku navrhol svetoznámy nemecký architekt Ludwig Miese van der Rohe, posledný riaditeľ, nemeckej školy modernej architektúry, dizajnu a umeleckých remesiel Bauhaus. Stavebníkmi boli Fritz Tugendhat, člen veľkopodnikateľskej rodiny, ktorá spoluvlastnila firmy na výrobu vlnených látok, obchodovala so súknom jeho manželka Greta z brnenskej veľkopodnikateľskej rodiny Löw-Beerovcov. Mladomanželia chceli od hviezdneho architekta priestranný obytný dom s jasnými jednoduchými tvarmi a on zasadil do prírodného rámca unikátne architektonicky čisté presklené dielo, novátorské aj v najmodernejšom technickom i konštrukčnom riešení obytných priestorov, ktoré sa vzájomne originálne a účelne prelínajú. Návštevník obdivuje aj použitie ušľachtilých materiáloch, vzácneho ebenu či onyxu.

Do vily sa rodina nasťahovala v roku 1930, ale už v roku 1938 ako židia z obáv pred nacistami emigrovali do Švajčiarska a odtiaľ do Venezuely. Vo vojne ju devastovalo gestapo, potom nemecký nájomca, na sklonku vojny Červená armáda. Po vojne tam bola baletná škola, detská nemocnica a už nikdy neslúžila na bývanie. Tugendhatovci sa vrátili z Venezuely do Švajčiarska, do Československa nie a ani nepožiadali o vrátenie majetku. Dnes je vila majetkom mesta Brno. V rokoch 2010 až 2012 prešla veľkorysou rekonštrukciou a patrí k najvyhľadávanejším brnenským architektonickým pamiatkam.

JB

Snímka: Ján Blažej

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ