Kruppova dynastia okrem priemyselného gigantu zanechala v nemeckom meste Essen niekoľko ďaľších hlbokých stôp. Okrem rodinného sídla Villa Hugel / o ktorom sme písali skôr/ pamätným miestom je aj Gartenstadt Margarethenhöhe-záhradné miesto Margarethenhohe, ktoré sa nachádza na juhu mesta. Jeho meno je späté s manželkou vtedajšieho majiteľa koncernu,Alfreda Kruppa, ktorá mala hlboké sociálne cítenie a chcela aby robotníci, ktorí pracovali v ich fabrikách mali dôstojné bývanie. A to nie hocaké. Vymyslela a financovala jedinečný projekt záhradného mestečka, ktoré dodnes obdivujú odborníci-architekti, ale i laická verejnosť. Dnes je záhradná štvrť pevne spojená s mestom, ale jej históriu pripomínajú pamätne tabule. Z centra mesta sme sa sem dostali pohodlne mestskou hromadnou dopravou. Záhradnú štvrť od okolia oddeluje vstupná brána s tabulou, korá pripomína históriu jej výstavby a najmä zásluhy zakladatelky.
. Na 115 hektároch v roku 1906 dala Margarethe Krupp, manželka podnikateľa Alfreda Kruppa, postaviť rôzne typy nízkych tehlových a kamenných domov, s malými či väčšími záhradami, tzv. Gartenstadt Margarethenhöhe.
Silne sociálne cítiaca Margarethe sa už dlhší čas zaujímala o podmienky, v ktorých žili jej robotníci. Domnievala sa, že ak im poskytne slušné bývanie a dobrú prácu, zostanú jej dlho verní. Preto v roku 1906 nechala vybudovať podľa plánov mladého architekta Georga Metzendorfa prvé domy vo štvrti Margarethenhöhe, ktoré mali taktiež pripomínať výročie svadby jej dcéry. Domčeky mali špecifickú architektúru a boli maximálne trojposchodové. Ku každému domčeku patrila záhrada.
Podľa veľkosti boli rozdelené pre zamestnancov na rôznych pozíciách. Časom do štvrte pribudli modernejšie bytovkové stavby, ktoré odkazujú na päťdesiate roky minulého storočia. Prechádzka cez túto štvrť dnes pôsobí, ako keby ste vstúpili do prvých rokov minulého storočia. Celé okolie dýcha historickou atmosférou.
Sídlisku dominuje „ Malý trh“ s fontánou. Postavili ho podľa vzoru talianskeho trhu – piazza. Dnes je trh obľúbeným aj vďaka úžasnej atmosfére, ktorá tu je pre obyvateľov a návštevníkov. Zeleninový a ovocný trh, je tu každú stredu a v sobotu. V čase adventu sa tu konajú aj vianočné trhy.
Okrem trhu majú obyvatelia k dispozícii malé nákupné centrum, obchod s potravinami a hotel s hostincom, ktorý je neďaleko fontány – tzv. Schatzgräberbrunne. V čase Vianoc a Veľkej noci pje tu tiež krásna a neobyčajná atmosféra. Fontánu v roku 1912 postavilo mesto ako vďaku pani Krupp, ktorá tento úžasný a závideniahodný projekt, stvrť zrealizovala. Sídlisko postavil mladý architekt a plánovač miest, Georg Metzendorf. Perfektne previedol nápad zeleného, či záhradného mesta do reality. Celý projekt dodnes spravuje nadácia Marghareten Krupp.Dom alebo byt si tu nemôžete kúpiť, jedine prenajať.
V Essene je to veľmi žiadané bývanie a rodiny majú podané žiadosti desať a viac rokov, pokiaľ sa dostanú k svojmu vysnívanému domu či bytu. Po smrti nájomníkov majú ich deti po predošlom predložení žiadosti právo postúpiť na vyššie priečky v zozname, ale automaticky nededia nájomnú zmluvu. Domy nemôžu byť zmodernizované, z exteriéru musia mať historický charakter. V súčasnosti tu žije takmer 5000 obyvateľov. Pôvodná robotnícka štvrť dnes patrí medzi najlepšie adresy v meste.