Zázračný svet v malom

by j.protic

Druhé najväčšie nemecké mesto  Hamburg ponúka svojim návštevníkom bohatý výber programov a atrakcií. V centre sa nachádza viac ako  30 divadiel, 6 hudobných hál, 50 múzeí a 10 kabaretov.

 Aj tí najmenší si prídu na svoje. Najväčšia atrakcia sa nachádza v prístavnej štvrti, v časti Speicherstadt, kde sa bývalé prístavné sklady a sýpky premenili na sídla veľkých firiem čí múzeá. Pri jednom z vodných  kanálov sa nachádza budova, v ktorej je umiestnená najnavštevovanejšia turistická atrakcia Nemecka pod názvom Miniatur Wunderland /slovensky Miniatúrny zázračný  svet/.  Pri našej návšteve postával dlhý rad detí i ich doprovodu, čakali na vstup. Z vonku nič nenasvedčuje tomu, že o chvíľu vstúpite do úplne iného, miniatúrneho  sveta, kde všetko je vernou kópiou toho ozajstného veľkého sveta.

Pôvodná idea bola zriadiť model model železníc. Múzeum je vlastne snom bratov-dvojičiek , Frederika a Geritta Brauna a ich priateľa Stephana Hertza, ktorí viac ako pätnásť rokov múzeum budovali a do niekoľkých miestností vtesnali doslova celý svet. Všetci traja sú rodenými Hamburčanmi, sú z mestom veľmi úzko spätí, a tak už na začiatku bolo jasné, že ich sen, postaviť najväčší model železnice na svete, nemôže byť inde ako v Hamburgu. Na tento nápad prišli po tom, čo navštívili podobnú výstavu vo Švajčiarsku. Po návrate domov sa pustili do tvrdej roboty. Svoj projekt začali uskutočňovať v budove bývalých sýpok. Jeden z bratov, Gerit Braun pre média pred časom  povedal: „Mali sme zámer postaviť svet, ktorý by fascinoval tak veľkých ako aj malých a aby mohli malí aj veľkí snívať.“A treba povedať, že sa im to určite podarilo.

Dnes výstava je oveľa viac, ako spleť modelov železníc, postupne sa rozširuje na zmenšenú podobu jednotlivých častí sveta.

Miniatur Wunderland to je miniatúrna krajina zázrakov,  zobrazenie vybraných častí sveta v zmenšenej podobe. Toto zobrazujú  obrovské makety, na troch poschodiach. Je to veľká atrakcia, kam ísť rodinný výlet. Deti aj dospelí sú očarení, pretože je tu miniatúrny svet jedna z najobľúbenejších atrakcií v Hamburgu.

Múzeum  miniatúr je zaujímavý spôsob, ako spoznať svet, vidieť vybrané miesta, mestá a krajiny. Zaujali nás nielen  zmenšené  budovy, ale aj okolitá príroda, zeleň, hory, jednotlivé stromy, ba aj celé lesy, tiež moria a rieky. Všetko pôsobí veľmi vierohodne, takmer ako originál lenže všetko v malom, vidieť tu aj  vozidlá: autá, traktory, vysokozdvižné vozíky, Je to tiež  letisko, vidieť pristávajúce i štartujúce lietadlo a balóny lietajúce nad horami. Stále sú v tomto miniaturizovanom svete postavy ľudí, Zvieratá a magické a fantastické stvorenia.

Čo všetko tu nájdete? Najväčší model železnice na svete, niekoľko čísiel: múzeum je na ploche  cca 1500 metrov štvorcových, venovali výstavbe 790 000 hodín, je tu 4.340 domov a mostov, 1.120 vlakov a 3.517 výhybiek a tak by sme mohli vymenúvať hodiny a čísla ďalej, je to očarujúce všade kam sa pozriete, či už do Švajčiarska, kde železnica sa šplhá  do tritisícovky alebo do Nemecka, kde pristáva lietadlo spoločnosti Lufthansa alebo vidíte Rio de Janeiro či granitovú Cukrovú homoľu,sochu Krista  atď… jednoducho neskutočné… Všetko je veľmi starostlivo prepracované a pôsobí realisticky.

Náklady doteraz dosahujú 37 mil.eur, ale výstavba zďaleka nie je ukončená, medzi plánmi do roku  2028 sú okrem Anglicka a Francúzska najmá krajiny Južnej a Strednej Ameriky ako i niektoré časti Ázie. V dielniach sa vytrvalo pracuje, návštevníci majú možnosť cez sklenené steny nazrieť do práce šikovných technikov…

Návštevníkov zo Slovenska bolo doteraz viac ako napr.zo Slovinska..

Doteraz Miniatur Wunderland privítal už viac ako 17 miliónov návštevníkov z celého sveta. Zaujalo nás, že prevádzkovatelia majú dokonalý prehľad aj o tom, odkiaľ návštevníci pochádzajú, aktuálne čísla podľa krajín pôvodu  možno vidieť aj na veľkej svetelnej tabuli, figuruje tam aj Slovensko…. Je zrejmé , že Slováci nepatria medzi najčastejších návštevníkov výstavy, dominujú Nemci čo je pochopitelné.Ale chýr o jedinečnej atrakcii sa rýchlo šíri po celom svete a vzhľadom na bohaté plány rozširovania múzea je jasné, že návštevníkov bude pribúdať aj v nasledujúcich rokoch. Vidieť svet v malom je jedinečný zážitok..

TIEŽ SA TI MÔŽE PÁČIŤ